Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Marianna 21:59, 22 cze 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 3
Witam serdecznie. Mam problem z bukszpanami. Kupione duże, ponad metrowe, na początku marca, wsadzone w ziemię. Początkowo przykryte włókniną i kamykami, około miesiac temu ściągnęłam włókninę, zostawiłam troche kory i kamieni. Bukszpany puszczają bardzo dużych nowych listków, jednak w środku od około miesiąca się sypią i żółkną. Wcześniej miały mszyce, ale udało mi sie ją całkowicie zlikwidować. Bardzo prosze o pomoc co robić, sądzę że to jakaś choroba grzybowa. Rośnie na stronie pólnocno wschodniej.
karolinasylwia 22:23, 22 cze 2019

Dołączył: 02 maj 2019
Posty: 8
Mojej walki ciag dalszy. Po spryskaniu i podaniu topsinem, nawożenia tydzień później i ponownie topsin po kolejnym tygodniu aktualnie bukszpan na takie liście. Myślę, że mniej jest brązowych jak wcześniej a więcej białych. Dzisiaj przycielismy nasz okaz. We wtorek mija kolejny tydzień i czym go potraktować? Czy te białe liście to dalej grzyb czy coś innego? Cala kula jest zdecydowanie w mniej żywym kolorze niz reszta bukszpanów, jaśniejsza i wygląda biednie. Bardzo proszę o pomoc.
.
Mazan 09:19, 23 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marianna

Bukszpan zaatakowany przez przędziorka bukszpanowego. Stosuj ortus, nissorun.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:25, 23 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karolinasylwia

Na tę chorobę topsin działa b. słabo i raczej zapobiegawczo w początkowej fazie rozwoju. To zamieranie pędów i potrzebny jest środek o działaniu radykalnym. Potrzebny Magnicur Energy /dawniej Previcur/ lub Magnicur mild /dawniej Mildex/ oraz do podlewania Aliette, jednak należy najpierw wyciąć i spalić porażone pędy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
karolinasylwia 16:16, 23 cze 2019

Dołączył: 02 maj 2019
Posty: 8
Dziekuje Mazan. Dzisiaj muszę spryskać Topsin po strzyżeniu, czy moge poczekac do jutra jak znajdę środki o ktorych piszesz? Pryskam Magnicur i podlewam Aliette tego samego dnia? Ile razy i po jakim czasie powtorzyc? Czy tak samo potraktowac zapobiegawczo inne bukszpany na tej rabacie?
karolinasylwia 16:28, 23 cze 2019

Dołączył: 02 maj 2019
Posty: 8
I jeszcze jedno: usuwac cale pędy czyli ciąć przy samej ziemi?
karolinasylwia 22:46, 25 cze 2019

Dołączył: 02 maj 2019
Posty: 8
Niestety, Aliette jest juz wycofany. Co wzamian?
Mazan 09:42, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karolinasylwia

Możesz podlać jednym z pozostałych.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zbigniew1 13:17, 27 cze 2019

Dołączył: 27 cze 2019
Posty: 1
Drodzy Ogrodnicy, potrzebuję waszej pomocy.
Na przełomie marca - maja 2019r. moje bukszpany zaczęły usychać, nie mam pojęcia co może być przyczyną czy jest to choroba czy od warunków pogodowych. Zostało mi kilka sztuk natomiast nie wiem jak je ratować.

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i Pozdrawiam.
Toszka 15:35, 27 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zdjęcia by się przydały. Powodów może być wiele począwszy od ćmy bukszpanowej skończywszy na chorobach grzybowych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies