Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

iwka 10:14, 21 sie 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Przez okres około dwóch, trzech ostatnich tygodni moje wszystkie bukszpany zaatakowało jakieś paskudztwo. Podejrzewam, że jest to Cylindrocladium buxicola.

Na początku pojawiają się brązowe plamki, potem listki usychają i opadają.


To samo dzieje się również na tegorocznych sadzonkach


Dodatkowo na jednym bukszpanie są chyba jeszcze objawy jakiejś innej choroby.


Z tego co przeczytałam to trzeba je opryskać Mirage+Topsin

W ogrodniczym Pani stwierdziła, że jest to brązowienie liści i kazała tylko topsinem pryskać co 10 dni trzy razy.
Wiem, że pewnie już były odpowiedzi ale proszę o poradę, nie mogę na nie patrzeć, były takie śliczne i zdrowe
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Nulka 09:57, 02 wrz 2014


Dołączył: 27 sie 2013
Posty: 199
Przesadziłam wczoraj dość stary okaz bukszpanu, starałam się oszczędzić korzenie ale było ciężko. Wsadziłam w nowe miejsce ale wcześniej obcięłam mu jedną gałąź, posmarowałam tą pastą ochronną do drzew. Nie formowałam go bo nie wiem czy można jeszcze (może lepiej poczekać do wiosny. po posadzeniu zaczęło lać. Czy obcięta gałąź i deszcz mogą zaszkodzić? Fotki postaram się zrobić dzisiaj - wczoraj lało i zrobiło się za ciemno jak skończyłam.
____________________
no matter how you feel, get up, dress up, show up and never give up ........................ mój ogród Raj Ewy (niestety już nie raj)
Pszczelarnia 11:54, 02 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
iwka napisał(a)
Przez okres około dwóch, trzech ostatnich tygodni moje wszystkie bukszpany zaatakowało jakieś paskudztwo. Podejrzewam, że jest to Cylindrocladium buxicola.

Na początku pojawiają się brązowe plamki, potem listki usychają i opadają.


To samo dzieje się również na tegorocznych sadzonkach


Dodatkowo na jednym bukszpanie są chyba jeszcze objawy jakiejś innej choroby.


Z tego co przeczytałam to trzeba je opryskać Mirage+Topsin

W ogrodniczym Pani stwierdziła, że jest to brązowienie liści i kazała tylko topsinem pryskać co 10 dni trzy razy.
Wiem, że pewnie już były odpowiedzi ale proszę o poradę, nie mogę na nie patrzeć, były takie śliczne i zdrowe


Ja bym je spaliła. Te z grzybem. A poniżej to objawy żerowania owada (zapomniałam nazwę).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
iwka 12:12, 02 wrz 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Ewa dzięki za odpowiedź. Małe sadzonki już popaliłam, tych dużych tak mi szkoda 8 sporych kul, kilka mniejszych i ścieżka około 10 metrów. Pryskam na razie, zbieram te listki co opadną, nie wiem, wypuszczają zdrowe przyrosty.
Jeżeli to ta choroba to pewnie nie do uratowania ale nie mam sumienia powyrywać i spalić
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Pszczelarnia 14:24, 02 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wiem, że wypuszczają. Ja się też tak łudziłam.
Ale walcz jeszcze może niekonwencjonalnie tymi roztworami, co dziewczyny sobie podają (octany wapnia) etc.?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
cyma2704 18:30, 06 wrz 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 140
Przeczytałam cały wątek i po lekturze miałam dziś wykopać i spalić część moich bukszpanów. Łudzę się, że da się je jeszcze uratować. Proszę pomóżcie mi podjąć decyzję, wyrzucić, czy dać im szansę.
____________________
Sonia
Gardenarium 18:48, 06 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dać im szansę, wyglądają dobrze. Otrzepać listki, wybrac spod krzewów bo zarodniki zimują w glebie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
cyma2704 19:36, 06 wrz 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 140
Bardzo dziękuję Danusiu. Wybrałam korę i wymiotłam trochę listki, bo zamierzałam wykopywać. Dokładnie je poczyszczę i po raz czwarty użyję odgrzybiacza. Wściekła jestem na siebie, ponieważ to jedyne w moim ogrodzie kupowane bukszpany, zachciało mi się szybkiego efektu. Mam dużo własnych ukorzenionych i tamte zdrowe, choć traktuję je podobnie.
Jeszcze raz dzięki.
____________________
Sonia
martaibartek 18:48, 21 wrz 2014


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
Zapisuję, bo i ja zaczęłam przygodę z chorobami bukszpanów
____________________
ela_z 11:52, 02 paź 2014


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Czy moge podlewac jeszcze pidlewac Topsinem? Proporcje jak do pryskania? Moje szwedzkie kulki cos cierpia?

____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies