Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Gardenarium 14:52, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw otrzep je, odkurz nawet wybierz martwe listki bo są porażone, dopiero pryskaj raczej preparatem Signum.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MAD 19:42, 16 paź 2014


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
I moje kulaski bukszpanowe coś dorwało... Czym ratować? Topsin / Signum?



____________________
Pozdrawiam! To tu…
lojalna_ 19:46, 16 paź 2014


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Trzeba byc czujnym zapisuje watek


Mam nadzieje ze pomoc dla Ciebie przyjdzie szybko bo ja nie wiem co im dolega
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
MAD 11:47, 17 paź 2014


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Mazan napisał(a)
Magda_,
wygląda na zamieranie pędów i liści. Opryskaj dwukrotnie score, później trzeci oprysk sarfunem. Niezależnie od tego zapytam: czy sprawdzałaś odczyn podłoża - mogą być niedobory.


ElaB,
zastosuj bravo lub gwarant /to to samo/, gdyby nie zahamował rozwoju pryskaj sportakiem alpha.



Pozdrawiam


Dzięki! Odczynu podłoża nie sprawdzalam ale dorzuciłam im sporo kompostu home made, wiec niedoborów mieć nie powinny...
____________________
Pozdrawiam! To tu…
Mazan 18:21, 17 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MAD

Pytam o odczyn podłoża nie dlatego by zaspokoić ciekawość lecz ustalić jakie składniki mogą być przyswajane w nadmiarze, a które są blokowane. Wartość pH to także wskaźnik przydatności podłoża dla określonej rośliny ze względu na brak/nadmiar wapnia. Również interesuje mnie wówczas zawartość substancji organicznej /torf, obornik czy kompost/ i z tych samych powodów, ale dotyczy pobierania/blokowania mikroelementów.
Napisałem dlaczego takie pytania i dlaczego to takie ważne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MAD 18:26, 17 paź 2014


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Mazan napisał(a)
MAD

Pytam o odczyn podłoża nie dlatego by zaspokoić ciekawość lecz ustalić jakie składniki mogą być przyswajane w nadmiarze, a które są blokowane. Wartość pH to także wskaźnik przydatności podłoża dla określonej rośliny ze względu na brak/nadmiar wapnia. Również interesuje mnie wówczas zawartość substancji organicznej /torf, obornik czy kompost/ i z tych samych powodów, ale dotyczy pobierania/blokowania mikroelementów.
Napisałem dlaczego takie pytania i dlaczego to takie ważne.



Pozdrawiam

Nie badałam pH. Jak dotrę do ogrodniczego to podpytam sie czym to sie bada. W sumie powinnam to wiedzieć. Dzięki za wyjaśnienia.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
Gardenarium 23:17, 18 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
malobert napisał(a)
Witam, może mi ktoś podpowie czy z tym bukszpanem jest wszystko w porządku ? Sprzedawca na stronie Allegro ma ładne zdjecia swoich sadzonek, wszystkie ideaqlnie zielone to co natomiast przyjechało wygląda zupełnie inaczej i ma jakieś białe plamy, twierdzi, że to normalne i nie wyglądają tak samo jak na stronie Allegro bo specjalnie nie dał nawozu przed zimą.










____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mirka 23:17, 18 paź 2014


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Bukszpan sadzonki zakupione na Allegro

To moje sadzonki ukorzenione własnoręcznie zielone i zdrowe
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Gardenarium 23:18, 18 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Bukszpan sadzonki zakupione na Allegro

malobert napisał(a)




Wg mnie są totalnie zagłodzone i ewentualnie na dokładkę zasuszone, albo przenawożone. Obraz nędzy i rozpaczy Albo coś nie tak z glebą, widać że ciężka, na dodatek strasznie zachwaszczona, jak można oferować taki materiał. od razu zniechęca do kupna
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewa 08:40, 08 mar 2015


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 6417
Gardenarium napisał(a)
Taką diagnozę (askochytoza) postawiono w Mai w ogrodzie.

Wiem już, że to właśnie inny grzyb
Dziękuję za zdiagnozowanie grzyba, zdążyłam już się o nim naczytać dopiero co.

U mnie ta choroba po raz pierwszy wystąpiła w zeszłym roku, pewnie "przyjechała" do Polski z Europy, bo jak poczytałam Wyspy Brytyjskie borykają się z tym już od lat 90-tych.
Sprzyja mu mokra pogoda, bo wraz z kroplami zaraża inne okazy. Także przy pomocy narzędzi podczas cięcia.

Zauważyłam, że atakuje w sierpniu, a cięcie było u mnie pod koniec czerwca, potem długotrwałe deszcze i pownikał sobie poprzez uszkodzone listki..
Co jeszcze teraz można zrobić, aby jakoś ograniczyć ekspansję w przyszłym roku?

Listki zbierałam odkurzaczem ale zarodniki na pewno są w glebie i odezwą się znowu latem.




Danusiu podpowiedz mi co teraz mogę zrobić, zeby uratować bukszpany, widze ,ze jesienia nie udało mi sie powstrzymać grzyba?
____________________
Moja pierwsza hortensja w ogródku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies