Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Mazan 17:42, 07 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zauważyłem również wzmiankę Danusi o "grzybku". Jest na niego sposób lecz dość kłopotliwy, a dotyczy tak cylindrocladium, jak i volutella:
maj - opryski preparatem na bazie tetrakonazolu /domark, eminent/ 7,5ml/10l wody,
czerwiec i lipiec to samo - razem 3x na rok
sierpień, wrzesień - środki na bazie tiofanatu metylowego + prochlorazu, tj. topsinu 20ml/10l wody + /mirage, mondatak, atak/ 10g/10l wody.
Przepis na taki oprysk zalecają źródła zachodnie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Figa 19:10, 07 kwi 2015


Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 21
Ach, rozumiem . Myślałam, że ptaszki ucztowały i zjadały gąsienice.
Faktycznie liczebność szkodnika jest przerażająca. Nie wiem jak w innych krajach, ale w Niemczech gąsienice wygrywają walkę z nami, jest ich coraz więcej.
____________________
Gardenarium 19:36, 07 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mirage+Topsin to znam i stosowałam. Dostałam nawet lepszy Mirage z Holandii od dobrego i życzliwego szkółkarza
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 20:40, 07 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gardenarium

Tylko pozazdrościć takich znajomości.
Jak zauważyłaś terminy oprysków 'trzymają się' temperatur nie przebiegu choroby. W naszych warunkach potrzebny może okazać się zabieg późnojesienny lub na przełomie lutego marca przy cieplejszych i nieco dłuższych dniach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 13:04, 08 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jedyną wadą jest zapylony kolor liści, kiepsko to wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 14:02, 08 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gardenarium

Dlatego ta faza rozwoju choroby jest najbardziej szkodliwa - to wówczas grzyb zarodnikuje, a wilgoć pomaga w infekcji innych roślin. Z tym właśnie trzeba się liczyć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 14:16, 08 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie o to mi chodzi, ciecz Mirage pokrywająca liście powoduje ich białawy odcień, To kiepsko wygląda, a roślina jest zdrowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamila 20:31, 10 kwi 2015


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 16
Witajcie,

Moje bukszpany zrobiły sie na ok 20 cm brązowe, wewnątrz nadal brązowe.Podciełam je dzisja znacznie ale nadal widać brąz który straszy.Czym je ratować ?Sa bardzo duże i jak pomyśle że mają mi zbrązowieć to wrrr.
____________________
Pozdrawiam Kamila
Mazan 21:38, 10 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kamila

Daj foto, bez tego ani rusz.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Pszczelarnia 16:55, 13 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mazan napisał(a)
Zauważyłem również wzmiankę Danusi o "grzybku". Jest na niego sposób lecz dość kłopotliwy, a dotyczy tak cylindrocladium, jak i volutella:
maj - opryski preparatem na bazie tetrakonazolu /domark, eminent/ 7,5ml/10l wody,
czerwiec i lipiec to samo - razem 3x na rok
sierpień, wrzesień - środki na bazie tiofanatu metylowego + prochlorazu, tj. topsinu 20ml/10l wody + /mirage, mondatak, atak/ 10g/10l wody.
Przepis na taki oprysk zalecają źródła zachodnie.



Pozdrawiam


Przywlokłam sobie tego grzyba ze szkółki na bukszpanach posadzonych w obwódce w zielniku. Jak radzicie? Walczyć i pryskać, czy usunąć bukszpany? Zaraziły się tym moje 2 kule, które mam od 15 lat.
Nie wiem co robić i jak zabezpieczyć moje stare bukszpany.
Do tej pory unikałam chemii ale teraz to już zwątpiłam. Nawet jeżeli wszystkie z zielnika usuną, to jak zabezpieczyć moje najlepsze okazy? Nie mam pomysłu na działanie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies