Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Trudnepoczatki 10:35, 27 paź 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 57
Mazan czy teraz jeszcze można opryskiwać bukszpany herbatką tymiankową (HT)? jak tak to do kiedy ? Coś kiepsko wyglądają i chciałabym im pomóc. Jak mi się uda wkleić zdjęcie to pokaże. Będę wdzięczna za pomoc.
Mazan 14:15, 27 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Trudnepoczatki

Herbatkę tymiankową możesz stosować w temperaturach pow. zera, z tym że podczas dużych ochłodzeń stężenie należy zwiększyć nawet dwukrotnie. Nie dotyczy to roztworu tymolowego, którego stężenie jest znane. Po prostu HT można stosować tak długo, jak długo czuć zapach tymianku na grządce.
Ważnym jest co dolega roślinom. HT i RT zwiększają "apetyt", a zimą nie wszystkie składniki są dostępne z powodu niskich temperatur, co innego choroby czy szkodniki - osłabione są łatwo zwalczane.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mary 21:55, 27 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan

Jeszcze w temacie oprysku fosforem.
Weekend nie będzie łaskawy, znowu będzie padać. Więc nie uda mi się opryskać roślin roztworem superfosfatu do końca października. W tej sytuacji chcę zamiast oprysku podsypać rośliny superfosfatem. Ale nie wiem, jakie to powinny być ilości. Garść, łyżka czy łyżeczka na krzew?
Na kwas borny też już późno? Jak dostarczyć bor bez oprysku?

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mazan 08:11, 28 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mary

Pisałem, że fosforem nie przenawozisz dlatego możesz dać 25 - 60 gramów/m2. Należy tylko przykryć choćby grabkami mieszając z glebą.
Kwas borny można stosować także w okresie bezlistnym jeżeli nie ma przymrozków na korę. Rośliny nie marudzą i gromadzą go na wczesno wiosenną wegetację.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mary 11:37, 28 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan,

Dziękuję. Nie bardzo mogę mieszać z glebą na dużej powierzchni, bo mam korę. Dlatego myślę o posypaniu jakieś 10cm od korzeni krzewu.

Z Twojemu wpisu w wątku cisowym wnioskuję, że 60g/m2 to taka dawka, która starczy na trzy lata.

A gdzie można kupić kwas borny?
Znalazłam w aptece 1l roztworu 3%. Czyli mogłabym z tego mieć 6l roztworu 0,5%.
https://www.doz.pl/apteka/p46825-Borasol_3_roztwor_kwasu_borowego_1000_g
Czy to o taki produkt chodzi?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mazan 16:02, 28 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mary

Moze być ten. Krystaliczny także kupuję w aptece 30g. Stężenie właściwe.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mary 17:12, 29 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan.

Dziękuję.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
mirkaka 10:21, 02 lis 2017


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9510
Mazan napisał(a)
Zauważyłem również wzmiankę Danusi o "grzybku". Jest na niego sposób lecz dość kłopotliwy, a dotyczy tak cylindrocladium, jak i volutella:
maj - opryski preparatem na bazie tetrakonazolu /domark, eminent/ 7,5ml/10l wody,
czerwiec i lipiec to samo - razem 3x na rok
sierpień, wrzesień - środki na bazie tiofanatu metylowego + prochlorazu, tj. topsinu 20ml/10l wody + /mirage, mondatak, atak/ 10g/10l wody.
Przepis na taki oprysk zalecają źródła zachodnie.



Pozdrawiam


Mazan, czy te wymienione środki są nadal pod tymi nazwami? Jeśli nie to może mógłbyś podać aktualne nazwy?
Czy teraz jeszcze warto czymś pryskać lub podlewać?

Moje bukszpany tak wyglądają dzisiaj, były pryskane topsinem, odkurzane z suchych liści, czy jeszcze coś mogę zrobić przed zimą?
Pryskać Prewicurem?



____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Mazan 11:19, 02 lis 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mirkaka

Środki występują pod tymi nazwami, ale ich minimalne temperatury są wysokie:
- Tetrakonazol - 12* C,
- Tiofanat metylu - 7* C
Teraz popryskałbym 2x lub 3x roztworem jodynowym /RJ lub IF/ ew. RT. Działają w temperaturach pow. 0* C. Jeśli wystąpi poprawa /wiosną/ - kontynuuj, choć można wrócić do chemii.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mirkaka 11:39, 02 lis 2017


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9510
Mazan napisał(a)
Mirkaka

Środki występują pod tymi nazwami, ale ich minimalne temperatury są wysokie:
- Tetrakonazol - 12* C,
- Tiofanat metylu - 7* C
Teraz popryskałbym 2x lub 3x roztworem jodynowym /RJ lub IF/ ew. RT. Działają w temperaturach pow. 0* C. Jeśli wystąpi poprawa /wiosną/ - kontynuuj, choć można wrócić do chemii.


Pozdrawiam


Dziękuję za szybką odpowiedź, proszę napisz jeszcze jak zrobić ten roztwór jodynowy ew gdzie o nim poczytać
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies