Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

iwka 11:58, 02 lis 2017


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Mirka, tu jest przepis
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
mirkaka 13:19, 02 lis 2017


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9390
iwka napisał(a)
Mirka, tu jest przepis


Dziękuję, już też ogarnęłam gdzie to jest
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Lodzia 14:10, 24 lis 2017


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Moje bukszpany przesadzane były jesienią zeszłego roku. Ładnie się przyjęły, wiosna/lato były zielone, aż nagle w oczach zaczęło się robić nieciekawie Rosną obok siebie 3 szt i wszystkie wyglądają podobnie, są w czerwono rdzawe plamy.
Nie wiem czy to może być jakaś zależność ale od strony zachodniej zostały bardziej zielone. Ziemia wyściółkowana, nie ma szmaty, dołki zaprawione (wydaje mi się) dobrą ziemią, choć były przesadzane z ziemi typowo piaszczystej do gliniastej.
W pierwszym odruchu poratowałam je (był to przełom wrzesień/październik) dolistnie nawozem fosforowo-potasowym - czy dobrze?
Bardzo proszę Was o poradę co może być przyczyną i jak dalej działać.
.


Mazan 10:15, 25 lis 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lodzia

Nawożenie właściwe, lecz prawdopodobnie zbyt niska temperatura gleby spowodowała blokowanie przyswajania magnezu i fosforu. Ponadto potas jest antagonistą magnezu i również mógł przyczynić się do tego wyglądu. Sprawdź także odczyn pH gleby. Na blokowanie wskazuje wygląd liści być może za bardzo ochłodzone z tej strony.
Mam też pytanie: dlaczego liście są w pewnych miejscach białawe, jak poprószone?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Lodzia 10:44, 27 lis 2017


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Zdjęcia robione były przy wschodzie słońca i dodatkowo rosa spotęgowała takie wrażenie białego oprószenia liści - są one jedynie rdzawo czerwone. Moim pehametrem wskazuje 6.8
Mazan - dziękuję za informację. Nie pozostaje mi chyba nic innego jak czekanie na rozwój wydażeń wiosną.
Chyba, że spróbować dać jeszcze glebę z tej rabaty do analizy?
KasiaBawaria 14:53, 19 sty 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Moze komus sie przyda- ostatnio w niemieckim Moim Ogrodzie pisano, ze wszelkie choroby grzybowe, ktore od kilku lat mecza bukszpany, mozna wyleczyc wapmiem? z alg morskich. Pokazywali doswiadczenia, na ktorych w ciagu sezonu, dwoch, odbudowaly sie zniszczone krzaki. Leczy i zapobiega. Na poczatku maja trzeba dobrze oproszyc krzaki a deszcz zmyje to do srodka. W razie potrzeby mozna w sezonie tez opruszyc, jezeli cos sie bedzie dziac.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 15:31, 19 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja od kilku lat pryskam bukszpany i nie tylko, nawet cisy nawozem angielskim z wodorostów. Sprzedawaliśmy je 3 lata. Mam kilka butli i co roku jak jestem w Anglii, dokupuję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 22:13, 19 sty 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Gardenarium napisał(a)
Ja od kilku lat pryskam bukszpany i nie tylko, nawet cisy nawozem angielskim z wodorostów. Sprzedawaliśmy je 3 lata. Mam kilka butli i co roku jak jestem w Anglii, dokupuję.

Danusiu, podaj proszę jakieś namiary na ten nawóz, mam kuzynkę w Anglii to mi kupi
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
KasiaBawaria 12:34, 20 sty 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A w tym nawozie wszystko jest naturalne czy jest tez tam chemia?
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 13:14, 20 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tylko naturalne, wyciąg z wodorostów. Ale jeszcze doczytam na opakowaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies