Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Jagna 14:52, 06 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Ok ....poproszę męża żeby coś z tym zrobił. A miodówki się spodziewałam niestety. Sprawdze te listki i dam znać.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 13:32, 08 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jagna u bukszpanów szkodniki to mniejszy problem, po oprysku i przycięciu krzewów wiosną wyrastają młode, zdrowe listki i pokrywają roślinę, tak że tych kropek nie będzie już widać.
Najgorzej z chorobami grzybowymi, które potrafią na stałe zeszpecić roślinę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 18:02, 08 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
no ja dalej nie mam zdjęć porządnie zrobionych. Tak to jest jak sie cyfry nie ma, liczę ze te kilka dni nie zrobi różnicy.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 11:15, 10 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Oczywiście. Ale moim zdaniem teraz podlej te bukszpany przed zimą wodą, bo to rośliny zimozielone, tylko nie lej po liściach, bo nie lubią, tylko w korzenie.
Na wiosnę koniecznie wsadź w dobrą ziemię, zaprawiony dołek, przytnij i podlewaj.

Wiele niepokojących objawów na liściach bukszpanów bierze się niekoniecznie z chorób ale też z niedoborów składników pokarmowych lub suszy.
Jeśli już będą właściwie pielęgnowane i przycięte i ruszą wiosną, ich wygląd zmieni się nie do poznania.
Często późną jesienią kupowałam u Tomaszewskiego jakieś zasuszone i zagłodzone "niedobitki". Po opryskaniu Talstarem albo Mospilanem, posadzeniu w dobrą ziemię i ruszeniu nowymi przyrostami - to już nie była ta sama roślina. A kupiłam z 80 zł - po 15 zł. Było warto
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abrakadabra 15:56, 22 sty 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Mam problem z moim bukszpanem. Od dłuższego czasu zaczął zmieniać kolor na brązowo-rudawy. Nie wiem co to może być. Jak mu pomóc? Co ciekawe listki przebarwiają się tylko z jednej strony rośliny. Roślina ogólnie wygląda na zdrową. Liście są mięsiste, gładkie, lśniące. Tyle tylko, że się przebarwiają.

Zdjęcie trochę niewydarzone bo pierwszy plan zamazany, ale w tle widać różnicę w kolorze gałązek u jednej rośliny.


Na samej górze na przebarwionych listkach są malutkie żółte kropeczki.





Znalazłam też jedną całkiem pożółkniętą gałązkę.



A tak wygląda całość
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
Gardenarium 16:16, 22 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Główną przyczyna tego stanu rzeczy jest niska temperatura i prawdopodobnie niedobór składników pokarmowych, a może i wcześniejsza susza?

Należy go opielić z traw, które mu "wypijają" wodę, na wiosnę przyciąć, wyciąć tę suchą gałązkę (białą) i podnawozić, najlepiej dolistnie i doglebowo Florovitem. Jak wypuści nowe listki, zmieni się nie do poznania na lepsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abrakadabra 16:39, 22 sty 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Dzięki za pomoc
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
Gardenarium 11:10, 23 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Oczywiście o podlewaniu też nie należy zapominać, jak rośnie w całkowitej suszy - nie będzie dobrze rósł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madzenka 12:40, 17 lut 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Danusiu czy oprócz Florovitu lecasz jeszcze jakieś inne nawozy do bukszpanów? Czytalam, że bukszpany w donicach zasilasz Magiczną siłą, ale czy te w gruncie również?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 14:08, 17 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Magiczną siłą do ogrodu, ale bardziej Florovitem. W gruncie też nawozami płynnymi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies