Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

System nawadniania trawnika - nawadnianie trawnika

Shan

Dołączył: 19 paź 2010
Posty: 4
Dodany 09:35, 25 paź 2010 , edytowany o 09:43, 25 paź 2010
W związku z tym iż planuję założyć swój pierwszy trawnik proszę o kilka porad i odpowiedzi na moje pytania. Zastanawiam się cały czas czy bez konkretniej wiedzy z zakresu hydrauliki jestem wstanie samodzielnie zaprojektować i wykonać projekt nawadniania niewielkiego trawnika i czy ewentualnie firma w której zakupie komponenty do wykonania tego systemu pomoże mi teoretycznie w złożeniu tego w całość? Zastanawiam się również czy nawadnianie stosuje się od jakiś określonych wielkości trawnika? Ogólnie rzecz ujmując to potrzebował bym wskazówek jak krok po kroku to zrobić. Z góry ślicznie dziękuje i pozdrawiam
shrekol
Bez tytu u

Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1117
Dodany 21:00, 25 paź 2010
To może na początek ja jako laik mający za sobą wykonanie dwóch systemów podlewania powiem w jaki sposób ja zaprojektowałem i wykonałem. Oba systemy wykonywane były w małych ogrodach z centralnie położonym trawnikiem z trzech stron domu pod ogrodzeniem rabaty. Pierwszym krokiem było narysowanie na papierze lub w AutoCadzie planu działki im mniejsza działka proponuje większą skalę oczywiście jeśli ktoś będzie kreślił na papierze. Z internetu pobrałem katalog ze zraszaczami ( zasięg rodzaj zraszaczy). Kolejnym krokiem było sprawdzenie wydajności ujęcia wody jakie posiadam na działce. Nanoszenie zraszaczy zacząłem od skrajnych części trawnika cyrklem nanosząc zasięg wg mnie dobrze jak zasięgi zraszaczy trochę się pokrywają. Jeśli trawnik mały to chyba najlepiej zastosować zraszacze statyczne a do większych powierzchni rotacyjne. Pod byliny i krzewy na rabatach rozłożyłem linie kroplującą. W zależności od wydajności ujęcia wody uzależniona jest ilość zraszaczy w jednej sekcji. Problem może sprawić podłączenie elektrozaworów mnie w tym pomógł pan w sklepie, w którym dokonywałem zakupów na sucho skręcił mi całą zawartość skrzynki zaworowej systemu nawadniającego. Podłączenie czujnika deszczu i programatora nawadniania wykonałem sam z instrukcją obsługi. Pierwsze podlewanie wykonałem 4 lata temu nadal działa żadna roślina ani trawnik nie poschły czyli musi być zrobione poprawnie. Kolejne wykonałem w tym roku w swoim jeszcze mniejszym ogrodzie w części frontowej rozłożyłem tylko linie kroplującą, co nie było proste ze względu na kształt rabat, na niewielkim trawniku zastosowałem dwa zraszacze rotacyjne (ponieważ pozostały mi z poprzedniego systemu).____________________
shrekol
Bez tytu u

Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1117
Dodany 21:01, 25 paź 2010
Nie wiem na ile Ci sie przyda to co napisałem, ale Danusia jako specjalista na pewno podpowie bardziej praktyczne sposoby
____________________
Shan

Dołączył: 19 paź 2010
Posty: 4
Dodany 07:50, 26 paź 2010
Dziękuje za odpowiedź bardzo budujący jest fakt że komuś kto nie zajmuje się budową ogrodów udało się stworzyć system nawadniania i to bardzo profesjonalny. Dodałeś mi trochę wiary w to że może się powieść.
Gardenarium
Img 0144 001

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 71603
Dodany 23:33, 29 paź 2010 , edytowany o 23:55, 08 wrz 2011
Jak najbardziej, to zadanie Ci się uda, postaramy się pomóc. Nawadnianie można założyć dla każdej powierzchni trawnika.
Trzeba tylko go odpowiednio mądrze zaprojektować.
Można je wykonać w już istniejącym ogrodzie.
Narysuj wymiary i kształt trawnika, a będziemy mogli szczegółowo krok po kroku wyjaśnić kolejne działania.
Czy chcesz tylko nawodnić trawnik, czy resztę ogrodu również?

Dla małych powierzchni stosuje się zraszacze statyczne o małym zasieguA dla dużych powierzchni zraszacze rotacyjne (obracające się) o większym zasięguTrawnik podlewa się zraszaczami wynurzalnymia rabaty roślinne najlepiej linią kroplującą. Nie polecamy mikrozraszaczy do podlewania rabat.
Wszystko się wyjaśni, jak dasz wymiary.
MichalBarano...

Dołączył: 08 wrz 2011
Posty: 2
Dodany 16:09, 08 wrz 2011
Polecam nowy polski program do projektowania nawadniania: www.thor.info.pl
Gardenarium
Img 0144 001

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 71603
Dodany 16:00, 11 wrz 2011 , edytowany o 00:43, 15 wrz 2011
Jednak myślę, że nic nie zastąpi człowieka.
Nieraz trzeba zmierzyć się z problemem cienistego albo pochyłego trawnika, z którego woda spływa i który trzeba całkiem wydzielić w odrębną sekcję, aby trawa została podlana.

Program nam w tym nie pomoże tak całkowicie.
MichalBarano...

Dołączył: 08 wrz 2011
Posty: 2
Dodany 16:03, 14 wrz 2011

Jednak myślę nic nie zastąpi człowieka.
Nieraz trzeba zmierzyć się z problemem cienistego albo pochyłego trawnika, z którego woda spływa i który trzeba całkiem wydzielić w odrębną sekcję, aby trawa została podlana.


Zgadzam się w 100% ale można skrócić czas poświęcony na projektowanie i kosztorysowanie do kilku minut....

Zapraszam do zapoznania się z wersją Demo programu THOR (mogę podesłać link na privie). Jestem Instalatorem i projektantem instalacji od kilku lat. Program mojego autorstwa jest odpowiedzią na brak programu dopasowanego do praktycznego zastosowania. Również w kwestii wyceny systemu na miejscu u klienta czy osoby prywatnej chcącej szybko skalkulować koszt inwestycji.

artisgarden
Logo reklama

Dołączył: 04 lut 2012
Skąd: Lublin - Lubartów - Parczew - Radzyń Podlaski - Międzyrzec Podlaski
Posty: 3
Dodany 10:34, 05 lut 2012
Witam

Jestem nowy na tym forum , ale mam ogromne doświadczenie jesli chodzi o systemy nawadniające i cała branżę ogrodniczą. Teraz w okresie zimowym gdy sezon jeszcze się nie rozpoczął bardzo chętnie na tym forum doradzę coś, podpowiem, wyjasnie wszelkie watpliwośc,przedstawie wszystkie za i przeciw. Będąc fachowcem w tym temacie czuję potrzebę pomocy wszystkim Wam którzy mają jakiekolwiek problemy i pytania związane z ogrodnictwem.

Czekam na Wasze pytania.

Pozdrawiam

Piotrek
____________________
Ogrody,Trawniki, Nawodnienia - Projektowanie - Wykonastwo www.artisgarden.pl
Pszczelarnia
Logo 06

Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 26547
Dodany 12:53, 06 lut 2012
Danusiu, ale Twoje zraszacze statyczne do trawnika chlapią również po liściach roślin. Jak to jest? Można czy nie można?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies