Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki pomidorów, pomidor

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki pomidorów, pomidor

Mazan 14:44, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mgruz

To nie choroba infekcyjna lecz zbyt suche i gorące powietrze. Liście stuliły się zmniejszając w ten sposób powierzchnię parowania. Obserwuj także dolne liście z żółtymi plamkami. Może to być oznaką niedoboru magnezu lub infekcji Cladosporium fulvum - przyczynę brunatnej plamistości liści pomidora.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mgruz 15:46, 05 lip 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Mazan

Tylko dlaczego jeden krzak na cztery tak reaguje a nie wszystkie ? Co do dolnych liści to może je dla bezpieczeństwa usunąć ? A może jakieś inne pomysły ?
mgruz 09:04, 06 lip 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Na tym samym krzaku jest też taki pomidor... Mam nadzieje nie jest to wynik bakterii o której pisałeś Mazan ???

margaretka3 09:10, 06 lip 2018


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
Mgruz, ja bym usunęła trochę tych liści od dołu - na pewno do pierwszego grona trzeba usunąć wszystkie. Ten pomidor jest spękany, bo prawdopodobnie kwiat był staśmiony - wynik dużych spadków temperatury. Z roku na rok obserwuję coraz większą ilość takich kwiatów, w tym roku jest ich mnóstwo, ja je obrywam.
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
mgruz 09:08, 12 lip 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
margaretka3

Tak też zrobię ale z tego co widzę z tego krzaka raczej już nic nie będzie. Masz racje !!! Zaczęło się to jak był drastyczny spadek temperatury dzień-noc (ponad 10 stopni) i taka kolej rzeczy miała miejsce przez kilka dnia. To pewnie był słabszy krzaczek i tego przetrzymał. Całe szczęście pozostałe są w porządku.
Ariadna 10:07, 12 lip 2018

Dołączył: 27 maj 2018
Posty: 10
Witam serdecznie,

chciałabym poprosić Państwa o radę. Pomidory, które zaczęłam uprawiać po raz pierwszy, zaczęły mi plonować. Niestety nie wyglądają zbyt dobrze. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co im dolega? Czy to niedobór jakiś składników czy inny problem?










Pozdrawiam
Ariadna
Mazan 12:56, 12 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ariadna

Przenawożenie azotem amonowym, niedobór boru i potasu. O tym mówią ciemnozielone liście, a owoce pokazują przy niedoborze potasu długo utrzymującą się zieloną piętkę. Przebarwienia na owocach /paski/ to niedobór boru. Widoczny też na liściach jako wybrzuszenia między nerwami. Owoce mogą pękać wzdłuż pasków, a skórka korkowacieć.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ariadna 15:57, 12 lip 2018

Dołączył: 27 maj 2018
Posty: 10

Mazan,

bardzo dziękuję za odpowiedź. To cenne dla mnie informacje. Do tej pory stosowałam interwencyjny nawóz do pomidorów Substral (chyba rzeczywiście nie ma boru w swoim składzie lub znikomą ilość) i raz podlałam Florowitem. Nie sądziłam, że tak trudno "zgadnąć" co dolega pomidorom. Mam jeszcze obok pomidory koktajlowe i tym z kolei niektóre dolne liście żółkną. Czy wie Pan może z jakiego to powodu?

Życzę dobrego dnia

Ariadna
Mazan 09:12, 13 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ariadna

Żółknięcie liści dolnych ma wiele przyczyn dlatego bez fotki się nie obejdzie. Powody są tak różne, że zapobieganie zjawisku musi obejmować szeroki zakres zabiegów. Częstym powodem może być fizjologiczny niedobór wapnia u odmian o generatywnym typie wzrostu. Stąd potrzebne obrazki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ariadna 12:13, 14 lip 2018

Dołączył: 27 maj 2018
Posty: 10


Witam,

oto zdjęcia pozostałych pomidorów.



Pozdrawiam
Ariadna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies