Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki platanów, platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki platanów, platan - Platanus

Mazan 11:28, 28 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mangaa

Ta choroba została stwierdzona w Polsce 8 lat temu, więc niech Cię to nie dziwi, że jeszcze trwają badania.
Zabieg należy powtórzyć zgodnie z zaleceniem producenta.

Nie napisałem, że się 'upierasz' lecz chcesz zwrócić uwagę na inną, dużo popularniejszą chorobę występującą powszechnie, nie tylko na platanach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mangaa 10:39, 30 cze 2019

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Mazan
Pomimo oprysku Discuss wydaje mi się że żółcenie liści postępuje ale widzę teraz takie zmiany na liściach (zdjęcie). Dobrze mniemam, że na tym liściu u góry to plamistość liści? Nie mam już siły do tego - jak nie urok, to... ;(
Bardzo proszę o potwierdzenie czy to jest to , mam Amistar/topsin ale nie chcę pryskać bez pewności.


mkm 10:15, 02 lip 2019

Dołączył: 02 lip 2019
Posty: 1
U mnie platany posadzone wiosną tego roku w stanie bezlistnym pięknie się zazieleniły i tak było do początków zeszłego tygodnie, kiedy najpierw jednemu z nich zaczęły żółknąć a następnie opadać liście.

Metodą dedukcji wyeliminowałem choroby od nadmiaru wody w korzeniu, ponieważ:
1) kora nie ma żadnych ubytków, spękań
2) mimo iż platany rosną na trawniku to podlewanie jest oszczędne - ok. 10 minut nastawy zraszaczy o 5 rano i koniec (deszcz w tym regionie nie pada prawie wcale - ostatni raz 20minutowa burza 10 dni temu)

W piątek zastosowałem discus. Zabieg nieco spóźniony bo diagnozowanie trwało 2 dni. Niestety ale już wczoraj wieczorem w poniedziałek widziałem, że opadanie i żółknięcie liści postępuje dlatego dzisiaj zamierzam odpalić Topcin bo niedługo niewiele zostanie z tych platanów.

W odwodzie mam jeszcze Amistar który świetnie się spisał miesiąc temu, gdy sąsiadujące z platanem sosny limby zaatakowała osutka. Wyeliminował ją po 1szym oprysku.

Zastanawiam się zatem co lepsze: Amistar (niby ta sama grupa co Discus, który sie nie spisał) czy Topcin dla szerszego ataku na ten grzyb? Zdjęcia z czwartku 27.06 jeszcze SPRZED zastosowania Discus.

mangaa 10:00, 15 lip 2019

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
U nas discus pomógł i po drugim oprysku choroba nie postępuje. Jedno drzewko jest łyse ale cztery zachowało liści mniej lub więcej i nie są zrzucane kolejne wiec chyba się udało.

Dziekuję Mazan!
Gardenarium 08:31, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
JolkaP napisał(a)
dzień dobry

Platan Alphen's Globe opadające liście z plamami- coś niedobrego dzieje się z moimi platanami. Były posadzone jesienią zeszłego roku, a dziś opadają im liście, są w brązowe plamy. To chyba za wcześnie aby już liście usychały. Mam w domu Amistar i Agricolle może powinnam ich użyć. Proszę o pilną radę boję się, że drzewka zginą




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 08:31, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
JolkaP

To plamistość liści. Agricolle nie znam - to nazwa firmy nie środka ochrony roślin. Jeżeli są jeszcze zielone liście możesz użyć amistaru, po nim /7 dni/ gwarantu lub topsinu. Wyzbieraj opadające liście i spal, żeby grzyb nie rozprzestrzenił się. Zapobiegniesz w ten sposób infekcji w następnym sezonie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
JolkaP 08:31, 21 sty 2020

Dołączył: 15 wrz 2018
Posty: 3
bardzo dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że psika się na korony drzew na których są jeszcze liście (nigdy tego nie robiłam mój pierwszy ogródek powstał właśnie zeszłej jesieni).

Agricolle koncentrat kupiłam dzisiaj napisane jest, że działa na mszyce, przędziorki, tarczniki.
JolkaP 08:32, 21 sty 2020

Dołączył: 15 wrz 2018
Posty: 3
dzień dobry

Mazan

dzisiaj zrywam chore liście z platanów i zauważyłam jeszcze takie przypadki. Dotyczą one drzew z przodu domu, natomiast z tyłu ogrodu tez mam platany (posadzone w tym roku) i póki co trzymają się dobrze. Czy też zrobić na nich oprysk?



Mazan 08:32, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
JolkaP

Liście mają mączniaka prawdziwego. Potrzebny oprysk 2 - 3x np Nimrodem. Można też opryskać roztworem sody oczyszczonej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
JolkaP 08:32, 21 sty 2020

Dołączył: 15 wrz 2018
Posty: 3
Mazan
Dziękuje bardzo

Zanim przeczytałam Twoją odpowiedz zebrałam chore liście i zrobiłam juz oprysk Amistarem. Czy wystarczy, że za tydzień zrobię Nimrodem?
Zauważyłam, ze każdy młody rozwijający sie listek cały pokryty jest białym nalotem tego mączniaka (
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies