Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki powojników, powojnik - Clematis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki powojników, powojnik - Clematis

sylwiap 23:30, 10 maj 2016

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Witam. Jestem początkująca na tym forum, dlatego proszę wybaczyć wszelakie błędy. Ale przechodzę do sedna. Mam problem, który pojawił się parę tygodni temu, a mianowicie mój powojnik na tarasie zaczął więdnąć, nie cały, tylko niektóre pędy. Na początku tylko jeden pęd ale się tym nie przejęłam, wycięłam, zapomniałam i po sprawie. Niestety po około 2 tygodniach problem się powtórzył z więdnięciem ale tym razem poszło prawie na połowę powojnika. Wtedy bardzo się już zmartwiłam i przeczytałam o uwiądzie. Wycięłam chore pędy, popsikałam środkiem na grzyby i ucieszona, że udało się powtrzymać chorobę, czy cokolwiek to było, na tydzień zapomniałam o problemie. Niestety po raz trzeci zostałam wczoraj zaskoczona marnym widokiem Proszę o pomoc co mogę jeszcze zrobić, by uratować tą roślinkę. Nie chciałabym go stracić, jest w miejscu reprezentacyjnym i ozdobą tarasu. Chciałabym wstawić zdjęcia ale za bardzo jeszcze nie wiem jak ?
sylwiap 23:37, 10 maj 2016

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37


Wygląda jakby brakowało mu wody ale to nie jej brak jest przyczyną. Teraz chory jest już prawie cały powojnik. Jedynie na samym dole zostało trochę zdrowych niezwiędniętych pędów. Ma ktoś podobne doświadczenia ?
sylwiap 23:43, 10 maj 2016

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Tak wyglądało jego zeszłoroczne kwitnienie. W tym roku będzie jak będzie


monteverde 23:56, 10 maj 2016


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ups jutro muszę podlać swoje, żeby nie było za późno mamy tu na O.,przepis do podlewania powojników aby zabezpieczyć przed uwiądem, zapisz sobie pozdrawiam
10 ząbków czosnku, 8 tabletek nadmanganianu potasu, 8l.wody - czosnek rozgnieść, wrzucić tabletki zostawić na 2-3 godziny, podlewać powojniki, można powtórzyć na początku sierpnia.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
sylwiap 00:28, 11 maj 2016

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Dzięki serdeczne ! Już sobie zapisałam, a jak uważasz, czy powinnam teraz wszystkie pędy ściąć do zera i czekać aż odbije i wtedy podlewać ? Czy w ogóle 'odbije' jeszcze w tym roku gdy wytnę wszystko? Jestem początkującą ogrodniczką ale z powojnikami jak do tej pory miałam tylko pozytywne doświadczenia. Zostałam jednak negatywnie zaskoczona ale będę wytrwała i za szybko się nie poddam. Czyli czosnek dobry na wszystko
Pozdrawiam
sylwiap 01:31, 12 maj 2016

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Komuś jeszcze przytrafiła się ta paskudna choroba ??? Ma ktoś podobne doświadczenia z więdnięciem powojników ?
Gardenarium 22:34, 25 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
basia3012 napisał(a)
Na płatkach moich Mazurków są takie zmiany. Co to jest?

Chodzi mi o te zmiany zielone.











____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:59, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basia3012

Wygląda,że szpeciel 'zaszczepił' wirusem, a takiej przypadłości nie zwalcza się interwencyjnie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gogo 01:21, 06 lip 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Kupiłam 28 kwietnia powojniki i mam z nimi problem.
Jeden z nich padł 1 czerwca, tak wyglądały liście i nie miał korzeni.
Nie zostały zjedzone, bo zawsze przed sadzeniem sprawdzam, czy nie ma larw.


Teraz kolejny powojnik kiepsko wygląda.

U pozostałych liście i pączki są małe.

Były posadzone w dobrą ziemię i podlewane nawozem do powojników co dwa tygodnie.
Co im jest, jak je uratować i czy nie zarażą moich starych powojników?
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Mazan 14:34, 06 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gogo

Producent sadzonek niespecjalnie przykładał się do pracy. Prawdopodobnie korzystał z chorego materiału lub zainfekowanej ziemi. Uwiądu nie widzę, ale objawy antraknozy - tak. Można użyć kilkakrotnego oprysku oraz podlania Score lub tebu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies