Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki ciemierników, ciemiernik - Helleborus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki ciemierników, ciemiernik - Helleborus

alis 10:25, 04 mar 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Dzisiaj dostrzegłam mszyce na swoich ciemiernikach, czym je skutecznie zwalczyć?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Gardenarium 20:03, 04 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zebrać palcami lub zmyć wodą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alis 21:57, 04 mar 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Dziękuję Danusiu
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Gardenarium 09:09, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najszybciej i najekologiczniej, podejrzewam, że mało ich jest. Mocny strumień wody pomoże.
Gdzie siedzą? Na czym? Kwiatach. Liściach? Na zewnątrz? czy w domu:?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela778 20:43, 25 sie 2021

Dołączył: 25 sie 2021
Posty: 3
Witam, mam drugi rok ciemierniki. Kwitły ubieglej zimy. Wiosną też pięknie wypuściły młode listki. Latem jeden usechł....myślalam że było za gorąco i za duzo miał słońca. Ale niedawno zauważyłam ze drugi tez usesch..liście odpadają od ziemi. Na kolejnych dwóch zaczynają się robić plamy... proszę o podpowiedz co mam robić? Ciemierniki rosną pomiedzy tawułkami.
Gardenarium 20:49, 25 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyrzuć tę korę, rozkop ziemię - ładnie rozpulchnij, on ma za głeboko w tej korze i tam kiśnie zamiast rosnąć. Daj dobrej ziemi o pH obojętnym wybitnie, bo one lubią zasadową glebę. Ucinaj chore liście, podnieś kępę wyżej.

Być może gnije i na to już nie będzie rady, ale jeśli nie gnije to pomoze mu zmiana ziemi i stanowiska. Czy jest szmata pod korą? Jeśli jest to tym bardziej go zabija.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela778 20:58, 25 sie 2021

Dołączył: 25 sie 2021
Posty: 3
Dziekuję za szybką odpowiedz. Tak jest agrowłóknina ...wywalę i bedę je ratować. Dziekuję
Gardenarium 18:19, 26 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W szmacie wszystko się kisi, nie powstaje próchnica, gleba nie oddycha, giną wszelkie organizmy glebowe i niszczy się struktura gleby. Trudno roślinom tak żyć. Masz odpowiedź więc. Kup wory próchnicy odkwaszonej, wywal szmatę, wywal glinę jeśli jest, wywal korę, nasyp próchnicę z ziemią ogrodową, dobrze rozkop stanowisko, szeroko... usuń chore liście, dodaj mączkę bazaltową, poprawi się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bettka 21:24, 14 lis 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Mojego ciemiernika zaatakowały mszyce, ale groźniejsza jest choroba grzybową (chyba), bo widzę na liściach takie ciemne plamy. Co zastaosować? Generalnie tak jak w poprzednich postach u mnie też nadmiar wilgoci na rabacie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies