Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

HANNYA33 17:37, 24 paź 2017


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Mazan napisał(a)
Uzupełniając wpis Toszki dodam, że bezwzględnie zawsze należy dodać pod korzeń fosfor jako dawkę startową. Pisałem o tym w innym wątku, ale nie zawsze jest czas na dokładną lekturę. Składnik ten jest niezbędny do wzrostu korzeni, a żaden nawóz organiczny nie zawiera go w wystarczającej ilości stąd niedobory i objawy przypominające wiele chorób, szczególnie grzybowych. To zresztą jest powodem nadmiernego użycia środków grzybobójczych niszczących mikoryzę i pogłębiających w ten sposób niedobory.


Pozdrawiam

Dzięki Mazan
A czy mogę teraz przed zimą podlać rozrobionym w wodzie popiołem drzewnym?
jest źródłem fosforu,



Pozdrawiam Piotr.
____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
Mazan 21:06, 24 paź 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
HANNYA33

Popiół to przede wszystkim źródło wapnia. O zasobności nawozu organicznego w fosfor przecież już napisałem i tego się trzymaj. I nie mieszaj nawożenia fosforowego z wapniowym - pierwiastki te są antagonistami. Uwsteczniają się stając się niedostępnymi dla korzeni roślin.
Przeczytaj w chorobach bukszpanów na str 107.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
HANNYA33 17:36, 25 paź 2017


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Mazan napisał(a)
HANNYA33

Popiół to przede wszystkim źródło wapnia. O zasobności nawozu organicznego w fosfor przecież już napisałem i tego się trzymaj. I nie mieszaj nawożenia fosforowego z wapniowym - pierwiastki te są antagonistami. Uwsteczniają się stając się niedostępnymi dla korzeni roślin.
Przeczytaj w chorobach bukszpanów na str 107.


Pozdrawiam



Dzięki Mazan
Przeczytałem i teraz nie wiem czy dać pod korzeń czy opryskać
Mazan napisał(a)


A rzuciłaś pod korzeń trochę nawozu fosforowego? Wykazują ogromny jego niedobór jeżeli doszło do czerwienienia liści, a potrzeby były i są duże, szczególnie do rozwoju systemu korzeniowego, łodyg i liści. Październik to ostatni dzwonek nawożenia jesiennego roślin fosforem i nie obawiaj się przenawożenia, roślina pobiera ten składnik tylko w takiej ilości jaka jest jej potrzebna. Możesz nawet opryskać superfosfatem wzbogaconym 40% lub stara metodą - lepszą - superfosfatem potrójnym borowanym.


Mazan jak możesz to odpowiedz w moim wątku bo troche zaśmiecamy ten nawożeniem
Pozdrawiam
____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
Gardenarium 15:40, 03 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie, nie zaśmiecacie, to potrzebne
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 07:12, 19 kwi 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6615
Sadziłam jesienią cisy elegantissima, doniczkowane z ładnym systemem korzeniowym. W dołki dałam kompostu, ziemi z worka, żwiru po mam ciężką ziemię i kory przekompostowanej. Mączki bazaltowej i dolomitu nie dałam, bo nie wiedziałam jeszcze o nich.
Jeden cis teraz zrudział z wierzchu jak zajrzałam do środka to gałązki są zielone.
Co mu brakuje? Czy może fosforu, czytałam o tym wyżej?


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
as1112 19:31, 19 kwi 2018

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Czy sądzicie, ze mój cis już się nie zregeneruje? Kupiłam go ze szkółki już lekko żółtego. Po pierwszej zimie wygląda tak:


mbrek 13:42, 23 maj 2018

Dołączył: 20 kwi 2018
Posty: 17
Co dopadło mojego cisa?
5lat rośnie w tym samym miejscu.Jest to kula na pniu. Zuważyłam opadanie igieł w środku. Na zdjęciu widać jakieś plamki.
W ubiegłym sezonie ze względu na deszczowà pogodę, nie miałam możliwości systematycznego opryskiwania. W tym roku oryskałam jednokrotnie Topsinem i zasilłam florovitem w płynie
Mazan 16:20, 23 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mbrek

Wygląda na osutkę. Osutka niżowa świerka atakuje też cisy. Jednorazowy oprysk znaczy tyle, co dla umarłego kadzidło. Teraz powtórz Amistarem i ponownie po 14 dniach Topsinem lub gwarantem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mbrek 17:33, 23 maj 2018

Dołączył: 20 kwi 2018
Posty: 17
Dziękuję, Twoja pomoc jest nieoceniona
mbrek 17:44, 23 maj 2018

Dołączył: 20 kwi 2018
Posty: 17
Mazanie, mam na tą chwilę w domu Ridomil Gold i Prevucur Mogę oprydkać jednym z tych dwóch preaparatów?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies