Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na piaszczystej glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na piaszczystej glebie

Gardenarium 09:23, 20 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Realizuję ogród na piasku z sosnami i w ogóle nie będzie tam trawnika tylko rośliny okrywowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
d_nika 09:43, 20 mar 2020

Dołączył: 19 mar 2020
Posty: 3
My chcemy wzruszyć obecna ziemie i nawieźć czarnoziem.
Zasiać trawę ale tez nie wszędzie bo wiem ze nie wszędzie się uda :/
Typowo pod sosnami myśle ze będzie musiał być pas naturalnej ściółki leśnej ale o aranżacje ogrodu napewno będę podpytywać w innym wątku żeby tu nie zaśmiecać
Dziękuje za odpowiedz I podpowiedzi
Chwilowo biorę się za oczyszczanie terenu i jak już teren będzie gotowy będę wysyłać zdjęcia u prosić o pomoc
Bardzo dziękuje
Gardenarium 13:41, 25 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po oczyszczeniu terenu wyznacz sznurkami obrys rabat i trawnika i z domu zobacz czy tak jest dobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Danio13 09:26, 15 kwi 2020

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 1
Pani Danusiu,

Przepiękny trawnik, taki soczyście zielony

Właśnie jesteśmy w trakcie zakładania ogrodu z miejscem na zabawy dla dzieci oraz altanę do rodzinnych spotkań.
Mam dylemat w kwestii wyboru rodzaju trawy jaką posiać.
Ziemia jest raczej sucha i piaszczysta, a stanowisko południowo zachodnie.

Czy mogłabym prosić o poradę jakie trawy są najlepsze? Jest to mój pierwszy ogród, więc ciężko jest co wybrać. A patrząc na Pani realizacje trawniki są przepiękne

Pozdrawiam serdecznie,
Ania
Sabin 13:08, 05 lip 2020

Dołączył: 05 lip 2020
Posty: 1
Witam!
Mam dużą działkę (ok 60 arów) o piaszczystej glebie. Do tej pory ( ok 10 lat) nie było nawadniania, więc w trawniku przeważają chwasty, przestałam już nawet z nimi walczyć, bo w sezonie letnim wszystko usychało na popiół. Zakładamy nawodnienie i stąd moje pytanie, jakie teraz powinnam podjąć kroki aby trawnik wyglądał pięknie. Przyznam szczerze, że wolałabym nie przywozić nowej gleby, czy samo nawodnienie, nawożenie i sianie nowej trawy wystarczy?
Gardenarium 21:50, 07 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
T0MEK__77 napisał(a)
Chce założyć trawnik 25ar na suchym piaszczystym terenie. Klasa gleby 5-6, 20 cm humusu, 60-70 cm piaski sypkie. Głębiej zaczyna się przeplot glinki z piaskiem aż do gliny. Woda gruntowa w okresie największych susz jak i opadów jest na poziomie 0.8 - 1 m. Chcę tam posiać trawę bez nawadniania. Domyślam się, że rewelacji tam nie będzie, ale jaka mieszankę traw polecacie na ten teren ? Nie zależy mi na soczystym zielonym trawniku jak z katalogu, ale teraz rosną różne chwasty.
Z góry dziękuję.


Na piachu trawnik zginie bez podlewania, pojawią się chwasty które zdominują trawnik i będzie po trawniku po roku Nawadnianie musi być, a inaczej będzie "chwastowisko" czyli taki "trawnik
jak w dużych miastach na poboczach, czyli koszone chwasty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adzinka16 21:36, 18 lip 2021

Dołączył: 18 lip 2021
Posty: 1
Witam,

Bardzo proszę o pomoc. Jakiś czas temu wprowadziliśmy się z mężem do mieszkania z ogródkiem. Jest to mały teren, ok. 3a. Na tą chwilę w większości to piach i glina. Po deszczu robi się straszne błoto a z racji że mamy pieska chcielibyśmy posadzić trawę żeby aż tak nie nosiło się do mieszkania i żeby pies miał trochę zielonego Ogólnie zrobienie ogrodu planujemy za jakiś rok może 2 lata, a na tą chwilę chcemy zasiać jedynie trawę, ale nie wiemy czy zda to egzamin i czy nie dołożymy sobie dużo pracy w przyszłości. Czy ktoś mógłby nam doradzić jak się do tego zabrać, jakiej trawy użyć (jaka się nada na nasz teren) ale tak żeby nie wydać dużych pieniędzy

Z góry dziękuje za każdą poradę

Pozdrawiam
Adrianna
Gardenarium 08:42, 19 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teren trzeba przekopać i wymieszać ile się da tę glinę z piaskiem. Dodać ziemi z worków takiej do trawników, jak się da finansowo to jeden worek na m2, a jak nie to chociaż 1 worek na 2 m2.

Uwałować, grabić, uwałować.
Posiać nasiona mieszanka taka, aby była w niej życica, kostrzewa i wiechlina łąkowa koniecznie.

W większości mieszanki ją zawierają. Posiać, podlewać systemtycznie a potem pielęgnować. Pieska wyprowadzać na spacer bo trawnik dla niego jest przyjemny do zabaw ale nie może stać się miejscem tylko do załatwiania się. Trawnik jest dla ludzi przede wszystkim i dla ogrodu, jako tło dla roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies