Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Koszenie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Koszenie trawnika

orz 23:03, 19 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 5
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w kwestii wyboru strategii dalszego postępowania z moim trawnikiem.



Wysiewu dokonałem w czerwcu. Do końca lipca trawka była piękna i jasnozielona - w zachodzącym słońcu powalała kolorem. Przez ostatnie półtorej miesiąca jednak zmieniła się nie do poznania.

Aktualnie przed koszeniem trawa wygląda całkiem normalnie. Jednak po skoszeniu jest jakby wybarwiona, plamista i sucha. Napomnę tylko, że nie używałem w sezonie żadnych nawozów do trawy. Na początku prawie codziennie rano podlewałem. Co może być przyczyną?

Załączam dzisiejsze zdjęcia. Na poniższym widać skoszony kawałek w stosunku do obficie zarośniętego.



Tutaj bliższe ujęcie trawy przed koszeniem:



...oraz zaraz po skoszeniu:



Proszę o doradztwo, jaka może być przyczyna? Jakie kroki mogę podjąć, aby przywrócić kondycję trawnika?
A może to całkiem "normalny" wygląd pierwszorocznej trawy o tej porze roku?

Gardenarium 08:10, 20 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyczyny takiego stanu:

- brak nawożenia (trawa nie ma siły rosnąć bo nie ma co jeść)
- zbyt niskie koszenie (muszą pozostawać zielone "piórka" aby trawnik miał czym asymilować)

Postępowanie:

- podniesienie noża kosiarki o dwa stopnie do góry
- nawożenie nawozem jesiennym Florovit do trawników jesienny
- równe jego rozsypanie, bo będą plamy
- zagrabienie jesienne, jeśli spadną liście lub przywieje wiatr różne śmieci

Postępowanie w następnym sezonie:

- kwiecień - wygrabienie filcu plastikowymi grabkami typu wachlarz
- nawożenie nawozem wieloskładnikowym do trawników od kwietnia co miesiąc do sierpnia
- po nawozie podlewanie celem jego rozpuszczenia
- nauczenie się równomiernego nawożenia
- zakup siewnika ręcznego do równomiernego rozsypywania
- zapoznanie się z artykułami na temat pielęgnacji trawnika

https://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik


Zmasakrowałeś swój trawnik w tym sezonie - takie podsumowanie bym dała. Zagłodzony na maksa, koszony do zera cud że jeszcze żyje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
orz 11:25, 20 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 5
Wielkie dzięki za szybkie wakazówki. Dostosuję się do powyższego.
Gardenarium 15:31, 20 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie masz wyjścia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
orz 19:59, 20 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
- zbyt niskie koszenie (muszą pozostawać zielone "piórka" aby trawnik miał czym asymilować)

Ilu sezonów dotyczy?
Skoro funkcja niskiego koszenia istnieje, znaczy to że jest dla ludzi.
Po jakim czasie od założenia trawnika można ciachać nisko?
Gardenarium 07:58, 22 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystkich sezonów dotyczy.

Czym odżywia się trawnik? Korzeniami i liśćmi. Skoro ich pozbawiasz masz to co masz

Pytasz dlaczego taki byle jaki trawnik?, właśnie dlatego, ale skoro upierasz się, że niskie koszenie jest dla ludzi,no to rób tak dalej. Nie chcesz słuchać dobrych rad, to nie słuchaj. Wymyślasz powody - to wymyślaj, przecież nie dla mnie, dla siebie to robisz. Ja radzę, bo zajmuję się ogrodami 45 lat, ale skoro na nic moje rady no to co mam powiedzieć?


Funkcja niskiego koszenia przydaje się do koszenia przed wertykulacją, aeracją, piaskowaniem, albo gdy chcesz robić jakieś inne zabiegi na trawniku, dosiewanie, posypywanie kompostem, ziemią. Oczywiście, że niskie koszenie jest dla trawnika
(nie dla ludzi) ale w konkretnym przypadku.


Normalnie takie koszenie nie jest dla żadnego trawnika, chyba że dla gatunków na pola golfowe, Kosi się je jeszcze niżej.

Drugie pytanie: Po jakim czasie od założenia trawnika można ciachać nisko?

Trawnika nie kosi się zbyt nisko. Tylko w powyżej podanych przypadkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 05:38, 26 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Nie można ciachać nisko..., a co w przypadku gdy nie mamy możliwości koszenia trawnika przez 10 dni?. Lepiej jest kosić normalnie czy jednak nisko na 20mm?
Gardenarium 21:23, 26 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli trawnik jest przerośnięty to kosisz na dwa razy, najpierw wysoko, potem obniżasz. Nigdy na rżysko czyli nigdy za nisko, bo powstanie rżysko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:49, 04 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bob33 napisał(a)
Witam serdecznie,

Zgłaszam się po poradę czy kosić o tej porze jeszcze trawnik ?

Zaznaczam że byłoby to pierwsze koszenie, ponieważ mam wrażenie że trawa rośnie bardzo wolno i nierównomiernie... w niektórych miejsca ma już kilkanaście cm ( bliżej domu) a w innych po 6-7, w dodatku widać na zdjęciach że jest znacznie cieńsza.

Trawnik zakładany był tego lata - odchwaszczanie, usuwanie kamieni i wszelkich śmieci po budowie, równanie terenu, nawiezienie ziemi w zależności od miejsca ok 10-15cm, i w końcu wysianie trawy 16.09 Barenbrug Uniwersal - siewnikiem, "na krzyż"

Do ziemi nie dodawał wcześniej żadnego nawozu.






Bezwzględnie skosić, ograniczy to rozwój chwastów (to bardzo ważne), sprawi że trawa będzie się krzewić i wyrówna murawę. Nawet nie pytaj, tylko skoś.

Na nawożenie to już za późno, zajmiesz się tym na wiosnę. Teraz po skoszeniu możesz nieco poprawić wygląd trawnika rozrzucając ziemię z worków i lekko wgrabiając ją w murawę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bob33 10:30, 09 lis 2019

Dołączył: 03 lis 2019
Posty: 3
dziękuję za pomoc, po skoszeniu wygląda znacznie lepiej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies