Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Gardenarium 23:09, 28 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Anna666 napisał(a)
Dzień Dobry
Czy mogę prosić Państwa o poradę. Jakieś 3tyg. temu kupiłam wymarzonego klona palmowego odm. Taylor. Klon rośnie w dużej donicy (z drenażem) ziemia kwaśna z dodatkiem uniwersalnej , stanowisko półcieniste, regularnie podlewany. Od kilku dni wszystkie nowe listki więdną i usychają na końcach Zauważyłam mszyce - zrobiłam oprysk, ale nie wiem czy nie ma jakiegoś grzyba. Czy da się go uratować, zaznaczę że na pędach są pąki.
Dziękuję, pozdrawiam serdecznie
Ania
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anna666 23:09, 28 kwi 2019

Dołączył: 26 kwi 2019
Posty: 1


zdjęcia rośliny
emeraldgreen 10:59, 30 kwi 2019

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 32
Witam 
Prosze forumowiczow o rady jak ratować mojego klona palmowego. Mam go chyba z 5 lat, ma ok 1,8m wysokości. Zauwazylam że dzieje się z nim coś złego. Gałęzie czernieja/zamieraja i nie wiem dlaczego  ponizej zczernialego miejsca klon wypuscil sporo nowych lisci a powyżej jest lysy nawet paczki które wyglądały na żywe zwyczajnie zaschly. Szukalam informacji o chorobach klonow ale nie znalazlam konkretnych informacji. Czy to może być jakaś choroba grzybowa? Czym pryskac? Czy te czarne gałęzie odciac? (( 

Karol99 12:00, 02 maj 2019


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witam. Proszę o identyfikację choroby mojego klona zwyczajnego w odmianie czerwonolistnej.




Pod koniec lata obrzeża liści zaczęły zasychać i opadać, a w czasie zimy zauważyłem dodatkowo pęknięcia i odchodzenie kory.
Cześć gałęzi musiałem usunąć, klon żyje aczkolwiek jest w stanie średnim. Małe liście i rzadko osadzone na łodydze.
Pare lat temu miałem dokładnie taki sam problem z innym klonem, teraz jest w porządku. Klon nie był nawożony od 4 lat.

Jak postępować i przede wszystkim jak uniknąć tego zagrożenia?

____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 09:35, 03 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karol99

Podobne objawy daje Chondrostereum, ale czy to ten grzyb? Trudno określić.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
elku87 07:37, 04 maj 2019

Dołączył: 19 lip 2018
Posty: 8
Witam ponownie, znalazłem takie uszkodzenie liści, oraz takie jajko ... jest czego się obawiać? Wiosna pryskane Promanolem, później jeszcze miedzianem .

Karol99 19:51, 04 maj 2019


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Mazan napisał(a)
Karol99

Podobne objawy daje Chondrostereum, ale czy to ten grzyb? Trudno określić.


Pozdrawiam


@Mazan zastanawiałem się nad werticiliozą, ale w tym wypadku klon by chyba nie przeżył?

Klon nie był nawozony od 4 lat wiec chyba można wykluczyć przesolenie gleby? Zastanawia mnie czy to być może spowodowane jest niedoborem potasu, czego skutkiem byłoby zamieranie brzegów liści. Skąd jednak te pęknięcia.. nie wiem.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 20:14, 04 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karol99

Werticiliozę poznałbyś po więdnącej 1/3 od wierzchołka lub ciemnych plamach na kilkuletnich przyrostach, innych objawów nie ujrzysz w tej fazie rozwoju verticilium - są wewnątrz drewna jako pojedyncze kropki gwiaździście rozmieszczone lub ciemne okręgi zatkanych wiązek naczyniowych. Różnica zależy od gatunku zaatakowanego drzewa. Grzyb, którego podejrzewam wzrasta na granicy floemu i ksylemu, czyli w wiązkach sitowych, a po dojrzeniu grzybni tworzy bielejące punkty, z których wyrastają owocniki, a grzybnia zaczyna przerastać drewno dość szybko brunatniejąc. Szkopuł w tym, że 'podejrzany' nie był spotykany na tych drzewach lecz owocowych dlatego dałem znak zapytania.
Werticilioza może uśmiercić po kilkuletnim rozwoju, gdy drzewu zabraknie asymilatów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karol99 08:30, 05 maj 2019


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Mazan napisał(a)
Karol99

Werticiliozę poznałbyś po więdnącej 1/3 od wierzchołka lub ciemnych plamach na kilkuletnich przyrostach, innych objawów nie ujrzysz w tej fazie rozwoju verticilium - są wewnątrz drewna jako pojedyncze kropki gwiaździście rozmieszczone lub ciemne okręgi zatkanych wiązek naczyniowych. Różnica zależy od gatunku zaatakowanego drzewa. Grzyb, którego podejrzewam wzrasta na granicy floemu i ksylemu, czyli w wiązkach sitowych, a po dojrzeniu grzybni tworzy bielejące punkty, z których wyrastają owocniki, a grzybnia zaczyna przerastać drewno dość szybko brunatniejąc. Szkopuł w tym, że 'podejrzany' nie był spotykany na tych drzewach lecz owocowych dlatego dałem znak zapytania.
Werticilioza może uśmiercić po kilkuletnim rozwoju, gdy drzewu zabraknie asymilatów.



Pozdrawiam


Dzięki za odpowiedź. Jak teraz postępować z tym klonem? Zwiększyć podlewanie i regularnie opryskiwać środkiem grzybobójczym?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 20:13, 05 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Patix napisał(a)

Witam serdecznie. Posadzilam 3 lata temu pięć klonów szczepionych Royal Red. Wszystkie super się przyjęły i zagęszczały korony. Niestety w tym roku tylko 2 klony wypuścił liście a pozostałe mają tylko pąki. Pąki są takie pozamykane. Proszę o poradę co mogło być przyczyną takiej sytuacji i co mogę zrobić aby klony sie pobudzily. Miejsce sadzenia to strona południowa działki, wszystkie są w jednym szeregu. Wykonałam lekkie cięcie jesienią wybujalych gałązek.
Pozdrawiam z południowej Polski. 
Patrycja





Przyczyną może być to, że nabrzmiałe, wypełnione sokami pąki zostały potraktowane mrozem i zamarły lub zatrzymały się w rozwoju. Poczekaj na ciepło i albo pękną, albo wypuszczą liście obok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies