Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Mazan 19:47, 29 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asmach

Promanal stosujesz wczesną wiosną przy temperaturze ok 12*C na drzewa jeszcze bezlistne nie teraz. reszta - tak. Zastępczo jeśli któregoś środka nie dostaniesz możesz użyć mospilanu lub apacza. Nie rób jednak oprysku na chybił trafił tylko po sprawdzeniu czy 'różki' przysychają, a malutkie jasne kreski poszukują nowego miejsca do żerowania. Wówczas zwalczanie będzie skuteczne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Krzychu80 07:00, 19 cze 2019

Dołączył: 19 cze 2019
Posty: 4
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w sprawie moich klonów. Crimson King już drugi w tym miejscu i po raz kolejny tak samo się zachowuje. Marnieje i liście zaczynaja usychać. Natomiast Drumandi nie zaliścił się zbyt mocno. Wyglada jakby coś go podjadało oraz pojawiają się dziwne plamki lub przebarwienia. Drzewa zasadzone w mocnym nasłonecznieniu. Nawadnianiam je regularnie przy obecnych upałach. Dodam jeszcze, że Drumandi sadzony w zeszłym roku, a Crimson King jest u mnie od roku bieżącego.

Pozdrawiam,

Mazan 09:25, 19 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Krzychu80

Opis niewiele mówi i raczej sugeruje odpowiedź. Potrzebne foto.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Tess 17:00, 09 lip 2019


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Przyszła kolej i na mnie
Klon ussyryjski, posadzony w ubiegłym roku, kupiony jako patyczak. Posadzony bez głowy, bo w przeciągu (wiatr owiewa go niemal stale) i pod sosną sąsiadki.
Wiosną wypuścił liście, które wszystkie w którymś momencie od brzegów zaschły i dalej nie wypuścił już ani jednego. Pień na dole jest zielony, a wyżej ciemny, niemal czarny. Na całym pniu widać drobne białe kreseczki.

Ucięłam najniższą gałązkę (jestem po lekturze całego tego wątku), ale nie widać żadnych żadnych przebarwień (choć jest tak cieniutka, że nie daje się zrobić dobrego zdjęcia).

Wiem, że to wygląda jak chroniczna postać werticiliozy, ale wolę się upewnić, zanim dostanie eksmisję. Tak długo go szukałam.



____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 17:01, 09 lip 2019


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
I jeszcze dwa zdjęcia. Czy jest nadzieja? Ratować czy ognisko?


____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Mazan 21:56, 09 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tess

Werticilioza - nawet chroniczna - atakuje od góry, a fotka pokazuje, że jest zaatakowana także podstawa pnia. Myślę, że to inny grzyb odglebowy, ale żeby to potwierdzić trzeba sprawdzić czy między korą a drewnem jest brązowa otoczka. Ciemny pień 'mówi',że na ratunek może być za późno, ale o tym potem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Tess 22:09, 09 lip 2019


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Na tej bocznej gałązce, którą ucięłam, nie ma. Ale ona cieniuchna ta gałązka. I wszystkie boczne są cieniutkie, mają kilka milimetrów średnicy. To jak to sprawdzić - uciąć z przewodnika, u góry?
Tak patrzę na zdjęcie pnia (choć lajkonik klonowy i drzewny jestem) i może z tym czarnym przesadziłam? Jutro się przyjrzę dokładnie, bo dzisiaj padało, jak robiłam zdjęcia.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
PatDudi 22:16, 15 lip 2019

Dołączył: 15 lip 2019
Posty: 1
Witam serdecznie,
Na początku maja wsadziliśmy klon zwyczajny globosum, niedawno zaczął dziwnie wyglądać, liście pożółkły, zwiedły, na niektórych listkach pojawiły się plamy. Co to może być, prosze o rady.
Yume 11:56, 16 lip 2019


Dołączył: 16 lip 2019
Posty: 2
Odebrałam dziś przesyłkę z klonem palmowym (Acer Palmatum) odmiana Osakazuki i zauważyłam takie białe ślady na jego pniu. Może mi ktoś podpowiedzieć coż to jest i czy jest to choroba, a jeśli tak to jak ją leczyć? To moje pierwsze drzewko także jestem dosyć zielona w tym temacie i będę bardzo wdzięczna za pomoc.



Emanuel 13:17, 16 lip 2019

Dołączył: 11 cze 2019
Posty: 2
Witam,
Kupiłem miesiąc temu Klon palmowy „Garnet”.
Ma około 1 metra wysokości.
Był już w małej doniczce wiec przesadziłem go od razu do większej.
Klon był ładnie wybarwiony ale teraz po miesiącu nagle liście zaczynaja zielenieć i przysychało na końcu.
Proszę o pomoc co może być problemem? Czy ja coś złe zrobiłem przy przeasadzeniu czy może zła gleba?
W doniczce zrobiłem drenaż plus ziemia uniwersalna 1:1 z torfem kwaśnym.
W załączniku wstawiam zdjęcia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies