Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Mazan 14:57, 28 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ola_woznica

Na fotce nr 2 i 4 widoczne objawy szarej pleśni. Na nr 1 i 3 nie widzę co jest pod spodem liścia. Mogą to być strzępki grzyba, a mogą też resztki przędzy/pajęczynki. Spróbuj zwalczyć szarą pleśń lub zastosuj to, co u Gagox.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
magdaw 17:30, 05 maj 2015

Dołączył: 23 sty 2015
Posty: 537
Moi drodzy cos zaatakowało mój klon - który jest dla nie cenny -bo był pierwszym nabytkiem ogrodowym - pomóżcie i odpowiedzcie co to za robal i jak go zwalczyć - dodaję że najpierw zauważyłam jakby liście nie do końca się rozwijały a teraz na każdym pędzie dosłownie wszędzie jest takie coś - jak na zdjęciu.
Na tej samej rabacie mam też rh czy są zagrożone? ( na nich na razie nic nie widać)



____________________
Magda zamieszkać w ogrodzie
Gardenarium 08:21, 06 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Robala nie znam, może ktoś inny rozpozna ale chyba masz na klonie fytoftorozę. I to jest grożna choroba bo widzę białe, martwe pędy. Wytnij je. Nie wiem czy jest Previcur dostępny, ale trzeba podlać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:19, 06 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mam wątpliwości co do 'robala', lecz przytoczę opis objawów z którymi spotkałem się wcześniej, fragment: "... Czarne zmiany na korze klonów mogą oznaczać raka kory klonów: polnego, czerwonego i cukrowego powodowanego przez grzyba Steganosporium ovatum. Początkowo przypominają opaskę, aby później przekształcić się powodując spękania i narośla, a na młodych gałązkach narośla mogą przypominać galasy. Zazwyczaj współwystępują inne choroby grzybowe /czarna plamistość liści, antraknoza i in./ gdyż roślina jest osłabiona. Dość wczesnym objawem jest usychanie młodych gałęzi. Dla prawidłowej diagnozy niezbędne są badania. Stan ten trwa kilka sezonów zanim drzewo obumrze. Leczenie tylko profilaktyczne."
Mam nadzieję, że to drzewko jest młode i podobne objawy mógł wywołać grzyb Rythisma acerinum /czarna plamistość liści klonu/, co jednak nie poprawia sprawy, gdyż w tym stadium jest raczej nie do zlikwidowania



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
magdaw 10:07, 06 maj 2015

Dołączył: 23 sty 2015
Posty: 537
Bardzo wam dziękuję.. jestem teraz ogłupiała, co do fitoryzy - mam wątpliwości jestem teraz poza domem ale białe pędy - czy może się tak światło odbijać bo jak teraz oglądam zdjęcia to inaczej to wygląda niż w rzeczywistości- co do choroby grzybowej to ewidentnie są to jakieś robale a nie narośl...
Klon jest posadzony jesienią ub. roku więc stosunkowo młody i mam na tej rabacie Rh
jeśli jednak wasza diagnoza jest słuszna CO MAM zrobić?
Wykopać go? Czy można go uratować? Pierwszy " robal" jedne pojawił się 3 tyg temu - klon nie miał liści - potem go nie znalazłam i straciłam czujność - więc może sprawa nie jest beznadziejna?
I co z sąsiednimi roślinami?
Dziękuję raz jeszce
____________________
Magda zamieszkać w ogrodzie
zofjas 05:27, 07 maj 2015

Dołączył: 18 kwi 2015
Posty: 14
magdaw napisał(a)
Bardzo wam dziękuję.. jestem teraz ogłupiała, co do fitoryzy - mam wątpliwości jestem teraz poza domem ale białe pędy - czy może się tak światło odbijać bo jak teraz oglądam zdjęcia to inaczej to wygląda niż w rzeczywistości- co do choroby grzybowej to ewidentnie są to jakieś robale a nie narośl...
Klon jest posadzony jesienią ub. roku więc stosunkowo młody i mam na tej rabacie Rh
jeśli jednak wasza diagnoza jest słuszna CO MAM zrobić?
Wykopać go? Czy można go uratować? Pierwszy " robal" jedne pojawił się 3 tyg temu - klon nie miał liści - potem go nie znalazłam i straciłam czujność - więc może sprawa nie jest beznadziejna?
I co z sąsiednimi roślinami?
Dziękuję raz jeszce

A czy nawoziłaś go czymś w tym roku? Różanecznik obok też nie wygląda za ciekawie.
____________________
Zosia
Gardenarium 17:19, 11 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
accident napisał(a)
Witam
Być może będą Państwo w stanie nam pomóc . Mamy kilka klonów
szczepionych u nas są już 3 lata , ostatnio zaobserwowaliśmy na nich
strasznie postrzępione i powyginane liście....prawie każdy liść jest
chory , nie widać szkodników a my nie mamy pojęcia jak je leczyć...
przesyłamy kilka zdjęć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
HANNYA33 17:20, 11 maj 2015


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Dołączam się do tego pytania,ja mam to samo, na czterech klonach co to jest?jak pomóc tym klonom proszę o pomoc. Pozdrawiam wszystkich


____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
Gardenarium 21:27, 30 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
lenox napisał(a)
Witam,
na liściach mojego klonu są czerwone kuleczki (prawdopodobnie galos). Nie wiem jak z tym walczyć.
Bardzo poproszę o poradę, może ktoś ma podobny problem?

dziękuję i pozdrawiam,
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 00:35, 31 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
accident
HANNYA33

W czasie gdy młode listki pojawiły się w pękających pąkach nadszedł nieznaczny, krótkotrwały przymrozek. Był on na tyle słaby, iż nie zniszczył całej tkanki liścia lecz tylko jego delikatne fragmenty. Liść miał dalej siłę rozwinąć się w pełni lecz z nieznacznymi uszkodzeniami. Najczęściej jest to deformacja liścia (skręcona blaszka), widoczne wybrzuszenia (burchle) na części powierzchni lub nieforemne puste fragmenty które są wynikiem przemrożenia młodej tkanki w tym miejscu. Taki widok mogą również spotkać osoby które mają w swoich ogrodach byliny ozdobne z liści np funkie, tarczownice, brunery, języczki itp. Uszkodzenie to nie jest skutkiem destrukcyjnego działania ślimaków, szkodliwych owadów czy chorób grzybowych dlatego nie należy takich liści usuwać z roślin.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies