Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

DorKa 14:57, 25 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Witam wszystkich bardzo serdecznie
Próbowała zasięgnąć Waszej w pomocy w innym wątku ale niestety nie otrzymałam żadnej odpowiedzi co popchnęło mnie do założenia tego wątku.Nie ukrywam,że bardzo liczę na Waszą pomoc.

Mieszkam od paru lat w domu, wcześniej jako typowa blokowianka nie miałam pojęcia o ogrodnictwie w najmniejszym stopniu. Nawet po wprowadzeniu się do domu nie miałam wielkich aspiracji dotyczących ogrodu. Miał po prostu być. Tak naprawdę moja ogrodowa przygoda zaczęła się po tym jak odkryłam ogrodowisko. Zajrzałam , pokochałam i zostałam kolejny rok czerpiąc inspiracje. Zobaczyłam Wasze piękne ogrody i zapragnęłam też taki mieć. I tak pomalutku wprowadzam różne zmiany , które bardzo mnie cieszą ale do celu jak widać bardzo daleko...

W zeszłym roku zostały założone te dwie rabaty :

i z bliska :

oraz ta :


I najgorsze zostawiłam na koniec :


To moja zmora, na którą nie mam pomysłu. Z jednej strony powinna być reprezentacyjna bo jest to rabata, którą widać z domu jak i siedząc na tarasie. Z drugiej strony jest to trudny teren ze względu na drzewa, które skutecznie zabierają wodę. Najgorzej jest pomiędzy drzewami, tam gdzie rośnie obecnie tawuła ( do wywalenia ) Tam jest najbardziej sucho.
Jest to południowo- wschodnia strona, słońca nawet sporo (pomimo koron drzew ) Pomiędzy drzewami w planie na przyszły rok domek na drzewie dla dzieciaków. Miałam pomysł,żeby monotematycznie obsadzić hortensjami i trawami ( bo choć zestaw ten mam na każdej rabacie baaardzo go lubię )
taki pomysł :

świerki serbskie, wiąz albo miłorząb, lime lighty, gracimilius, red baron,berberys , hakonechloa, róża na pniu , lawenda . Wiem wygląda trochę pstrokato ale patrząc na inne moje rabaty brakuje mi koloru.
Będę wdzięczna za każdą sugestię
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 15:04, 25 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dorka, jeśli chcecie na drzewach zrobić domek, to pod drzewami mozna po prostu wysypać korą lub żwirem - dzieci tam będą biegać.
A rabatę zrobić PRZED drzewami i wtedy od razu rozwiąże się problem z suchym podłożem.
Tylko rabatka powinna mieć jakieś plecki (w sensie - żywopłot).
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 15:14, 25 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
dzięki za błyskawiczną odpowiedź
zamysł był taki,żeby dzieciaki tam nie biegały bo za drzewami (gdzie narysowałam serby ) mam jeszcze trochę miejsca ( ok 3m szer ) i tam chciałam im zrobić tajemnicze wejście do domku a z tej strony tylko ładne widoczki na rabatę i dzieci w domku.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
sylwia_slomc... 15:47, 25 wrz 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Witaj
Jeśli pod drzewem i jeszcze domek stanie to różę i lawendę bym zabrała, obie potrzebują słońca.
Do tego tam już rosną jakieś tuje , a obok są drzewa liściaste nie pchałbym na siłę serbów chyba, jak urosną to rabata zostanie zgnieciona przez drzewa, chyba, że zrobisz rabatę leśną w tedy by to miało sens.
Mnie osobiście podobają się takie ścianki z ułożonego drewna, też mogą być tłem dla odpowiednich roślin
Nad kolejną rabata hortensjową się zastanów, bo ogród się zrobi bardzo monotematyczny....może jednak coś innego spróbować
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
DorKa 16:46, 25 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj
Jeśli pod drzewem i jeszcze domek stanie to różę i lawendę bym zabrała, obie potrzebują słońca.
Do tego tam już rosną jakieś tuje , a obok są drzewa liściaste nie pchałbym na siłę serbów chyba, jak urosną to rabata zostanie zgnieciona przez drzewa, chyba, że zrobisz rabatę leśną w tedy by to miało sens.
Mnie osobiście podobają się takie ścianki z ułożonego drewna, też mogą być tłem dla odpowiednich roślin
Nad kolejną rabata hortensjową się zastanów, bo ogród się zrobi bardzo monotematyczny....może jednak coś innego spróbować

Z tego zdjęcia nie widać całej perspektywy rabaty. Pomiędzy ścianą drewna a końcem istniejącej rabaty jest ok 3 m szer. Było to moje celowe działanie,żeby wyrównać trochę linię ogrodzenia zyskując jednocześnie miejsce na domek narzędziowy, kompostownik i inne rzeczy,które chę ukryć.
Aby to zakryć potzebna jest ściana, nie upieram się oczywiście na serbami. Obecne cyprysy są do wywalenia ( były w poczekalni ) z rabatą mogę wyjechać jeszcze w kierunku domu(tylko musze zrobić to w nocy bo mój M walczy o każdy kawałek trawnika ) Jeżeli hortensje odpadają to co innego ??
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 17:04, 25 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
spróbuje zrobić jakieś fotki tego co jest za rabatą, żebyście miały pełen pogląd
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 20:23, 25 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
zrobiłam na szybko zdjęcia tylko z laptopa nie wchodzą Opisze Wam teraz a jutro z pracy wkleję te pobojowsko.
Miejsce spełnia swoją rolę jest tam wszystko czego nie chce widziec Łącznie z materiałem na kompost, który do kompostownika się nie zmieścił. Kompostownik zakładam na etapie "wiem,że musi być ale nie wiem jak go używać" M ustrugał mi super kompostownik wg własnego projektu a ja nawrzucałam tam wszystko co potrzebne nie było i zapełniłam go w 2 miesiące. I jakież było moje zdziwienie ,że zamiast pachnącej ziemi mam gnijące śmieci Wracając do pustej pzestrzeni za rabatą. W najszerszym miejscu jest ok 3 metrów szerokości i zwęża się w kierunku ławki.Docelowo chciałabym to miejsce utwadzić żeby pozbyć się błota. Tutaj również chciałabym zrobić wejście do domku na drzewie.
W miejscu, gdzie teraz jest huśtwaka planuję altanę. pozdrawiam serdecznie.

____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 08:31, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Dzień Dobry Nie ma się czym chwalić ale pokaże Wam jak to wygląda od kuchni:



jak widzicie jest tu trochę miejsca do zagospodarowania.Tutaj chciałabym postawić malutki domek drewniany na moje ogrodowe niezbędniki i kompostownik. Oprócz tego zrobić ścieżkę do domku na drzewie. W miejscu cyprysów chciałabym zrobić zieloną ścianę, która powinna być dosyć wysoka, żeby zakryć widoki zza ogrodzenia ( akurat w tym miejscu nie ma koron drzew )



i jeszcze jedna perspektywa z prawego boku :


i lewego boku :

Na tej rabacie ze suchym podłożem nawet nie ma dużego problemu ( rosły już tam różne rośliny i dawały radę )I jak widać już teraz tutaj problemem są również spadające liście, dlategoi myślałam o rabacie dosyć gęsto obsadzonej tak aby spadające liście nie grały pierwszego planu.

Najgorzej jest pomiędzy drzewami w miejscu tawuły . Już nawet nad jakąś rzeźbą się zastanawiam,bo tam w głąb drzew jest faktycznie sucho .

Na tą chwilę rabata ma szer ok 3 metrów ale tak jak pisałam wszystko może zmodyfikować

a w miejscu huśtawki planuję zadaszoną altanę :


i oto moje plany . Jestem otwarta na sugestie, krytykę i uwagi. Będę Wam wdzięczna za wszelkie porady.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 08:40, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Fajna ta drewutnia.
Ogólnie plany są ok.
Przed tuje, pomiędzy drzewami, posadziłabym derenie - one lepiej zniosą te warunki niż trawy czy byliny, a biało-zielone listki rozjaśnią to miejsce.
Rabatę dopiero na tle dereni.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 08:48, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Dzięki , o dereniach nie pomyślałam a pomysł fajny A co sądzisz o plecach rabaty ? Bo cyprysy do wywalenia więc muszę coś wsadzić. Iść dalej w szmaragdy ? Nie będzie zbyt monotonnie ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies