Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

as1112 10:23, 26 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Witaj Widzę, ze też zaczynasz przygodę ogrodowiskową Fajnie już u Ciebie. Będę podglądać.
DorKa 10:43, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Zaczynałyśmy obie w tym samym czasie i widząc,że nic się nie dzieje w tamtym wątku poszłam w Twoje ślady zakładając nowy A tutaj od razu odzew. Jestem pełna wiary ,że z Waszą pomocą powstanie piękny ogród. Ja do Ciebie też będę zaglądać. Pozdrawiam
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 11:52, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DorKa napisał(a)
Dzięki , o dereniach nie pomyślałam a pomysł fajny A co sądzisz o plecach rabaty ? Bo cyprysy do wywalenia więc muszę coś wsadzić. Iść dalej w szmaragdy ? Nie będzie zbyt monotonnie ?


o monotonię bym się nie bała - one i tak zostaną zasłonięte.
Bardziej się martwię, co tam wytrzyma pod drzewami.
Tuje do cienia średnio.
Choiny lubią mokro.
Zdaje się, że zostają niezawodne cisy
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 12:13, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
No właśnie i tutaj od razu pytanie czy sadzić te plecy w miejscu obecnych cyprysów ? Będzie ok ?



Tutaj wbrew pozorom nie jest źle jeżeli chodzi o słońce i wilgotność, dodatkowo w okresie letnim wylewam dziennie hektolitry wody na trawę i roślinki także będę dbała . Tylko o co ? Mówisz cisy będą dobre, tylko boje się o mojego 40kilowego szczeniaka, który jest na etapie zjadania wszystkiego.Dobrze pamiętam ,że są trujące? Jak wysoko urosną ? Bo zależy mi na wysokim stelażu


A wracając do derenia. Masz na myśli elegantisime ? Posadzić w rzędzie jn :




Najgorzej jest niestety w punkcie centralnym , na którym bardzo mi zależy bo widzę go również z domu :

Tam pomiędzy drzewami jest bardzo sucho ( kumulacja korzeni ) im dalej w kierunku domu tym lepiej. Jak widac frosted curls przesadzona tymczasem w to miejsce daje radę.

Już rozumiecie dlaczego poprosiłam Was o pomoć.. To miejsce wydaję się nie do ogarnięcia...
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 13:24, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cisy bym dała trochę bardziej z przodu niż obecnie cyprysy rosną.
Powiększone miejsce z tyłu można wykorzystać na miejsce do zabawy dla dzieci.
Derenie jeszcze bardziej w przód, tak, żeby sięgały prawie do obecnego krańca rabaty, a rabatę dać przed drzewami.
Mniej więcej tak:

Derenie sadzić rzadko (co 1,5 - 2 metry) i pozwolić im się rozrastać (nie ciąć zbyt mocno).
Glebę bardzo wzbogacić korą, mączką, kompostem i obornikiem.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 13:43, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Cisy bym dała trochę bardziej z przodu niż obecnie cyprysy rosną.
Powiększone miejsce z tyłu można wykorzystać na miejsce do zabawy dla dzieci.
Derenie jeszcze bardziej w przód, tak, żeby sięgały prawie do obecnego krańca rabaty, a rabatę dać przed drzewami.
Mniej więcej tak:

Derenie sadzić rzadko (co 1,5 - 2 metry) i pozwolić im się rozrastać (nie ciąć zbyt mocno).
Glebę bardzo wzbogacić korą, mączką, kompostem i obornikiem.


wyjście z tą rabatą to bardzo dobry pomysł Inspiracje miejsca do zabawy rewelacyjne. , już to widzę oczami wyobraźni dodatkowo biorąc pod uwagę,że w tym miejscu również trawa wygląda najmniej ciekawie bardzo dobry pomysł.
Z tymi pleckami myślałam,żeby były wyższe, bo siedząc na tarasie widzę domy za płotem a wolałabym tylko zieleń
Nawet nie wiesz jak się cieszę,że się tu pojawiłam. Generalnie jestem w gorącej wodzie kąpana i od razu chciałabym przejść do robót
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 14:01, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
U mojego taty rosną cisy chyba 20-letnie.
Tato lubi ciąć drzewa zupełnie odwrotnie niż wszyscy inni. Czyli cisy przycina zaledwie kosmetycznie, za to dęba, kasztana i inne liściaste tak podkrzesał, że wyglądają jak zapałki (gałęzie zaczynają im się na wysokości 4-5 metrów).
Do czego zmierzam - że cisy mogą rosnąć równie wysoko co tuje

Swoją "gorącą wodę" pohamuj.
Pokaż więcej zdjęć, opowiedz trochę o ogrodzie, co byś w nim chciała a czego nie. Plan zrób. Zrobimy koncepcję na całość, to wtedy na spokojnie zajmiesz się poszczególnymi rabatami.

A oprócz tego, to jeszcze Cię musimy przećwiczyć z właściwego dbania o glebę.
Bo - bez urazy - początkujący ogrodnicy zwykle nie doceniają, jak ważny jest to temat, i wydaje im się, że jak wsypią do dołka trochę ziemi z worka kupionego w markecie, to już zapewnili roślinom świetne warunki
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 14:15, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
U mojego taty rosną cisy chyba 20-letnie.
Tato lubi ciąć drzewa zupełnie odwrotnie niż wszyscy inni. Czyli cisy przycina zaledwie kosmetycznie, za to dęba, kasztana i inne liściaste tak podkrzesał, że wyglądają jak zapałki (gałęzie zaczynają im się na wysokości 4-5 metrów).
Do czego zmierzam - że cisy mogą rosnąć równie wysoko co tuje

Swoją "gorącą wodę" pohamuj.
Pokaż więcej zdjęć, opowiedz trochę o ogrodzie, co byś w nim chciała a czego nie. Plan zrób. Zrobimy koncepcję na całość, to wtedy na spokojnie zajmiesz się poszczególnymi rabatami.

A oprócz tego, to jeszcze Cię musimy przećwiczyć z właściwego dbania o glebę.
Bo - bez urazy - początkujący ogrodnicy zwykle nie doceniają, jak ważny jest to temat, i wydaje im się, że jak wsypią do dołka trochę ziemi z worka kupionego w markecie, to już zapewnili roślinom świetne warunki


czyli zostają cisy.

Dzięki za pohamowanie bo już w necie dereni szukałam Masz rację, oczywiście spróbuje zrobić plan i pokaże resztę, tak aby spojrzeć na ogród globalnie.Odkryłam już najbrzydsze miejsca w ogrodzie więc będzie łatwiej z resztą

W kwestii ziemi, masz rację wsypuję gotową ziemię z marketu ale zawsze przeznaczoną pod konkretna roślinę i staram się nie tylko do dołka ale również dalej. To miejsce faktycznie jest zaniedbane ale dotychczas był tam hamak i nie robiłam nic wielkiego czekając na olśnienie. Teraz , gdy już tu trafiłam obiecuję będę słuchać i wprowadzać rady doświadczonych ogrodników.Dzięki za wszelkie uwagi.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 15:11, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No poczekaj aż Cię Toszka dopadnie!
To się nasłuchasz!

A póki co, poczytaj sobie:
U jednej Anki niedawno była dyskusja na ten temat,
a u drugiej Anki najlepiej przeczytać cały zeszły rok, bo to kopalnia wiedzy.

I w ogóle zaglądaj do różnych wątków, odzywaj się, zadawaj pytania - od razu będziesz miała więcej gości u siebie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 15:19, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
No poczekaj aż Cię Toszka dopadnie!
To się nasłuchasz!

A póki co, poczytaj sobie:
U jednej Anki niedawno była dyskusja na ten temat,
a u drugiej Anki najlepiej przeczytać cały zeszły rok, bo to kopalnia wiedzy.

I w ogóle zaglądaj do różnych wątków, odzywaj się, zadawaj pytania - od razu będziesz miała więcej gości u siebie

krytyki się nie boję byle konstruktywna była
Na Toszkę tylko czekam, bo oczywiście przebywając od kilku lat na ogrodowisku znam jej sposób przekazywania wiedzy
Lektury poczytam i do innych zaglądać będę tylko się rozkręcić tu muszę.
Ale ze mnie rzetelny i ugodowy uczeń
Tymczasem biegnę po dzieciaki.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies