Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lipny ogród czy ogród z lipą

Pokaż wątki Pokaż posty

Lipny ogród czy ogród z lipą

zieloniutka 15:46, 28 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Trochę to trwało … i wreszcie zdecydowałam się na założenie własnego wątku.
Na ogrodowisko.pl trafiłam za sprawą jednej z użytkowniczek, która kilka lat temu powiedziała „jak to nie wiesz co to jest ogrodowisko?”.

Hmmm działka, na której chciałabym założyć ogród spełnia jeszcze zadanie działki rekreacyjnej, weekendowej. Ma niecałe 1200 mkw. I jest to prawie kwadrat 34x35 metrów.

Roślin, których nie da się przesadzić jest kilka.
Jednym z nich to lipa, która była moją zachcianką. Kiedyś często odwiedzałam Podlasie i tamte majestatyczne lipy robiły na mnie ogromne wrażenie. Wizyta w Puszczy Białowieskiej potwierdziła miłość do lipy, mimo jej wad. Ponoć lipa to pierwiastek kobiecy w ogrodzie i patrząc na liczbę godzin spędzonych przy łopacie coś w tym jest. Normalnie przyciąganie łopaty do mnie jest nieproporcjonalnie większe niż do męża. Może miałam jednak lepszym rozwiązaniem byłoby posadzenie dębu.

Lipa ma już jakieś 6-7 metrów wysokości i koronę na 4 m szerokości.

Sumak, który jest "drzewkiem" córki i dopóki jej zgody nie uzyskam nic z nim nie mogę zrobić. Jego gałęzie wycinam kiedy ona nie widzi. Broni go i skacze po nim jak małpa. Ma ładnie (w mojej ocenie) ukształtowane konary więc jest. Denerwuje mnie jego wrażliwość na wiosenne przymrozki. Odrosty? Przy porządkowaniu tej części działki było ich całe mnóstwo.

Może kiedyś wyleci bo będą sobie z lipą wchodzić w paradę. Póki co zamierzam pod nim urządzić kulkowisko z cisów green mountain, które mnie urzekły.

Moją miłością są również graby. Ogrodowisko uświadomiło mi, że moja niechęć do iglaków nie jest czymś nienormalnym. Z jednej strony działki (wschodniej) mam już założony żywopłot grabowy jednak jest on jeszcze malutki.

____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 15:49, 28 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Chciałabym prosić o pomoc w obsadzeniu i zakryciu zielenią budynku gospodarczego, bliźniaka, żeby nie dominował w moim ogrodzie.
Jest to ściana północna. O ile na całej działce mam glebę piaszczystą, przepuszczalną to wzdłuż tego budynku została przywieziona cięższa ziemia dla wyrównania terenu.
Nie mam zgody na puszczenie pnączy po budynku. Z pomysłów, które pojawiały się w głowie to stożki z cisów wzdłuż ścian, a pod oknem rododendrony, graby wyprowadzone na wysokość ponad okna i prowadzone płasko na stelażach, grab fastigiata w narożniku, albo brzoza doorenbos w narożniku.
Ale ogólnie nie mam pomysłu na całość. Może komuś nasunie się jakiś pomysł. Na zdjęciu widzicie mały wiąz wredei, ale nie polubiłam się z nim. Z obwódki bukszpanowej wypadło sporo krzaczków po zeszłorocznej inwazji grzyba. Wszystkie rośliny są do ruszenia.


____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 15:50, 28 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271

____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 19:33, 28 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
A tak wstępnie wygląda plan zagospodarowania całej działki.
Jest kilka trudnych miejsc.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 10:18, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Lipa dwa lata temu, od tego czasu zmężniała




Kozica na sumaku



i część jego odrostów

____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
anbu 11:06, 30 sty 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Witaj
Fajna nazwa wątku.
Myślę, że jak "wsiąkniesz w O", to lipny ogród Ci nie grozi
____________________
Ania Ogród Ani :)
Gardenarium 11:07, 30 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja tu widzę dom, a pytasz o budynek gospodarczy jak obsadzić. Nie rozumiem Twojego planu.

Na budynku zaznacz okna niebieską kreską. Wyjścia też. Obróć plan od ulicy do wejścia.
Zaznacz co rośnie, nie rysuj tych rabat.

Czy to jest cała działka? A gdzie jest dom?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwik69 11:09, 30 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj wśród świerzaków i zieloniutkich
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
zieloniutka 11:09, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)
Ja tu widzę dom, a pytasz o budynek gospodarczy jak obsadzić. Nie rozumiem Twojego planu.

Na budynku zaznacz okna niebieską kreską. Wyjścia też. Obróć plan od ulicy do wejścia.
Zaznacz co rośnie, nie rysuj tych rabat.

Czy to jest cała działka? A gdzie jest dom?


Ten "dom" to jest budynek gospodarczy. Poprawię plan, żeby był bardziej czytelny.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Gardenarium 11:11, 30 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dopiero po dłuższej analizie zauważyłam budynek gospodarczy. Ale czy ona ma okna, wejście, drzwi? O ma... ale na całkiem oddzielnym rysunku, kóry jest nieczytelny
Na zdjęciach pokazałaś rozumiem że dom? A na planie jest i dom i budynek. W takim razie jak wygląda budynek gosp.?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies