Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Stary ogród zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Stary ogród zamkn.

Helen 10:14, 26 sty 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
MariuszG napisał(a)
Tak, ciemierniki mam wyściółkowane korą, chociaż... niby się nie powinno bo kora zakwasza. Ja mam bardzo lekką glebę, ściółka jest bardzo potrzebna. Nie zauważyłem u mnie negatywnego wpływu mulczu z kory na rośliny lubiące wyższe PH

No właśnie próbuję przeanalizować dlaczego moje ciemierniki to małe roślinki. Dziewczyny podsunęły mi myśl, że może dlatego, że mam ziemię wyściółkowaną korą. No, ale u Ciebie radzą sobie świetnie, więc może niekoniecznie to.
U mnie rosną blisko dużych cisów, takich kilkudziesięcioletnich, ale chyba przede wszystkim nie są gigantami, bo je zbyt często w poprzednich sezonach przesadzałam.
____________________
Helen - Hortensjowo
MariuszG 10:39, 26 sty 2020

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Może to być z tym przesadzaniem. Kiedyś próbowałem przenieść ciemiernika cuchnącego i nie przeżył tego niestety .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Helen 11:43, 26 sty 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
MariuszG napisał(a)
Może to być z tym przesadzaniem. Kiedyś próbowałem przenieść ciemiernika cuchnącego i nie przeżył tego niestety .

Tak, to może być to. One moją dużo długich, cienkich korzonków
____________________
Helen - Hortensjowo
Aurelllia 15:15, 26 sty 2020


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Śliczne masz ciemierniki Ja jak na razie mam tylko jednego. Niezłą ilość budek kupiłeś - nadrabiasz za wszystkich sąsiadów
Werbena w tym miejscu co nie ścięłam tez zielona, a w innym znowu się pospieszyłam, ścięłam i okryłam warstwą kory, żeby przezimowała - zupełnie niepotrzebnie, bo jak widać zima łaskawa dla nas w tym roku
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
MariuszG 21:52, 26 sty 2020

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Aurelio, ciemierniki w większości to siewki z ogrodu, bardzo wdzięczne do rozmnażania są . A budki... ostatnio regularnie zmniejszała się ich ilość, bo albo drzewo wypadało, albo budki spadały. Muszę dorobić do nich daszki z papy albo cienkiej blachy, żeby wytrzymały kilka sezonów i trzeba biegiem je wieszać, bo zaraz szpaki wrócą .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Pszczelarnia 13:14, 27 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wilczomleczowa rabata jest świetna i te ilości ciemierników.

Uncinia niech ma się dobrze i przetrwa.

U mnie ptaki nie lubią moich budek, zaglądają ale jeszcze nigdy się nie osiedliły.

Miałam ich 4 rodzaje.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zana 18:42, 27 sty 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Cudne masz te wilczomlecze. Jaka to odmiana? Ile lat je już masz?
Widzę na jednym ze zdjęć, że ciemierniki i cisy masz posadzone chyba pod sosną. To zasadowe rośliny a pod sosną raczej kwaśnawo chyba jest. Dają radę czy je jakoś specjalnie dopieszczasz?
Te kwitnąc piękne
I podziwiam szpalerek trzcinników, elegancko się prezentują, jak na warcie. Obciąłeś im kwiatostany?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
MariuszG 19:28, 27 sty 2020

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Ewo, a to ciekawe z tymi budkami. Mam nadzieję, że te moje jednak zostaną zasiedlone. Sporo sikor jest w okolicy, a ci roku miałem kolonię szpaków.

Może u Ciebie wynikało to z dużej ilości naturalnych miejsc lęgowych? Okolice strumienia, stare zabudowania w okolicy chyba pasują ptakom
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
MariuszG 19:38, 27 sty 2020

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Anula, dziękuję Ci w imieniu wilczomleczy , to jest odmiana Ascot Rainbow. Posadziłem je latem 2018. Zeszłoroczna zima może nie była ciężka, ale mrozy do -15°C utrzymywały się przez kilka dni, a wilczomlecze zniosły je bez szwanku i były zupełnie ładne też wiosną. W rzeczywistości są ładniejsze, nie umiem zrobić im zdjęcia.

Ciemierniki i cisy rzeczywiście rosną pod sosną i przysypiałem je korą. Wiem że powinny mieć zasadowe podłoże ale ściółka była bardzo potrzebna przy zeszłorocznej suszy. Nie sprawdzałem tego ale gleba u mnie raczej ma neutralne pH, może lekko zasadowe i jest w dodatku lekka. Różaneczniki bardzo słabo rosną i mają chlorozę mimo solidnego przygotowania podłoża. Dlatego chyba i ciemierniki i cisy radzą sobie dobrze bez dodatkowego dbania .

A trzcinnikom kwiatostany się chyba wykruszyły po prostu, jakoś nie przepadam za wiązaniem traw. Musiałem tylko skrępować molinie transparent, bo rozwaliły się wszystkie i do tego są bardzo łamliwe.

Bardzo polubiłem te trzcinniki, kupiłem w tym roku odmianę Overdam i chyba jest jeszcze ładniejsza
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Zana 20:11, 27 sty 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Tak mi się wydawało, że to ta odmiana wilczomlecza. Pamiętam jak ładnych kilka lat temu czytałam, że ona nie wytrzymuje naszych zim. No, ale to były czasy kiedy nocami spadało nawet do -20 stopni. Zanotowałam w pamięci, że nie warto się nad nimi pochylać, ale teraz zmieniam to zdanie. Twoje są po prostu przepiękne i są cudną ozdobą ogrodu o tej porze roku.
Też mi się podobają trawy nieskrępowane sznurkami. Ja wiążę dla wygody. Zimą tylko bywam na działce. Takie ujarzmione mniej śmiecą i łatwiej je potem ciąć.
Odmianę Overdam też mam. Niestety u mnie chyba łapią rdzę, źdźbła w połowie sezonu są już całkiem suche.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies