Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

as1112 08:00, 31 sie 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Buk z dnia na dzień jakby wygląda lepiej. Na nowych listkach nie ma śladów choroby. Czyżby to poparzenie od słońca? Sama już nie wiem czy go pryskać czy czekać?
mp_krk 17:22, 29 mar 2018

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Mazan napisał(a)
Mp_krk

Objawy wskazują na przebarwiacza bukowego. To roztocz. Zwalczanie podstawowe od wiosny, a teraz można jedynie uzupełniająco środkiem systemicznym, np mospilanem, gdyż wędruje do miejsc zimowania - pąków.


Mazan,

jaką drogę zwalczania zastosować od wiosny? Promanal na początek? Potem Ortus / Mopsilan analogicznie jak na szpeciele na grabach?

Pozdrawiam
Marcin
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
Mazan 19:36, 29 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tak, Promanal po przekroczeniu temperatury w dzień 12* C i nocą muszą być temperatury dodatnie, gdyż zgęstnieje, Koniec kwietnia do połowy maja /zależnie od temperatur w kwietniu/ Ortus lub Envidor, ale można naprzemiennie. Mospilan interwencyjnie max. 2x.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mp_krk 21:31, 29 mar 2018

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Zapowiadają u mnie w kolejnych dniach jak poniżej :
13/4, 17/7, 8/3, 6/1, 15/0, 17/7, 12/6

Będzie ok jak po świętach Promenal zastosuje? Czy czekać jeszcze aż paki zaczną delikatnie pękac? Bo na razie jeszcze zbite są

Potem Ortus i Envidor od końca kwietnia/początku maja co dwa tygodnie naprzemiennie? I do kiedy?

Mospulan interwencyjnie to rozumiem już później w trakcie sezonu czerwiec - sierpień w razie potrzeby?
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
Mazan 07:55, 04 kwi 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
mp_krk

Promanal możesz stosować. Ortus/Envidor do końca maja, później tylko Mospilan i Karate lub decis.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mp_krk 22:29, 04 kwi 2018

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Mazan, dziękuję bardzo!
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
daszum 10:13, 25 maj 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Mój buk pendula choruje. W kwietniu tylko do połowy wysokości rozwinęły mu się liście, powyżej są jakby zaschnięte. Na tych, które się rozwinęły są liczne dziury. Takie same dziury są na liściach brzóz doorenbos, które rosną w pobliżu.Na buku i na brzozie widziałam ciemną gąsienicę.
Proszę o diagnozę i sposób leczenia.














____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
daszum 10:17, 25 maj 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
A to brzozy rosnące niedaleko. Brzozy bardzo długo nie rozwijały liści, a jak się w końcu te liści pokazały wyglądały jak po gradobiciu.

Będę wdzięczna za pomoc.





____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Mazan 10:43, 25 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Daszum

Musisz zastosować mospilan, a jeżeli po dwóch tygodniach spotkasz jeszcze drobne /3 - 4 mm/ chrząszcze - ryjkwce powtórz decisem czy karate. Zajdziesz je jeszcze pod koniec lata lub wczesną jesienią. Będą składać jaja w pąki pod pierwszą łuskę. To one są przyczyną opóźnienia rozwoju liści oraz ich dziur. Teraz masz jeszcze - tak wynika z niewyraźnej fotki - prawdopodobnie do czynienia ze śluzownicą ciemną. Ona także powinna zapoznać się z mospilanem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
daszum 17:07, 26 maj 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Mazan, liczyłam na Ciebie i się nie zawiodłam. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Od poniedziałku wdrażam leczenie, mam nadzieję, że będzie skuteczne.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies