Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Annna12 19:03, 05 wrz 2019


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Witam, na wstępie chciałabym napisać że jestem niekwestionowanym fanem buków zarówno latem jak i zimą. Zatem wysadziłam jakieś 400 sadzonek na piękny bukowy żywopłot. Niektóre okazy rosną a inne zmagają się z kłopotami. No i stąd moja obecność na forum. Przeczytała jednym tchem całe 19 stron tego posta i mam wrażenie, że mój już 4 letni żywopłot ma chyba wszystkie objawy już wspomniane za wyjątkiem białych mszyc których nie widzę. Listki mają plamki, młode pędy biały naloty wyglądające jak pleśń, znajdzie się też i jakieś "gniazdko" wyglądające jak pajęczyna z ładną gosięnniczką która wypełzła ze środka. Liście są jakby obgryzione miejscami, itd.
Używałam do tej pory azofoski i w zasadzie ten żywopłot jako tako rośnie, ale po przeczytaniu tego posta myślę, że rósł by dużo szybciej gdybym eliminowała miejscami te różne choroby które mam wrażenie są. Załączam zdjęcia i mam ogromną prośbę o poradę. Chce wprowadzić opryski, kupiłam Topsin i Mospilan, ale szczerze mam teraz wątpliwości w jakiej konfiguracji zacząć opryski i czy dobrze wybrałam preparaty tak aby z początkiem wiosny kolejnego roku było pięknie i zielono. Proszę o pomoc.
____________________
Ogród z koroną w tle...
Mazan 14:48, 06 wrz 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annna12

Mospilanem zwalcz najpierw niedolota bukowca i zdobniczkę bukową. Jeśli nadal będą szkodzić (a będą) powtórz zabieg i czekaj do wiosny, gdy przepoczwarzone motyle niedolota zaczną składać jaja. Opryskując gąsienice motyli (w pajęczynce) zwalczysz/ograniczysz zdobniczkę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wiolka5_7 07:56, 21 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Niepokoi mnie pęknięcie i taka plama ciemniejsza na pniu buka posadzonego w zeszłym roku co robić ?

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gardenarium 10:48, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może zasmarować Funabenem? Może dodatkowo owinąć jutą naturalną? U nas na mieście sadzą nowe drzewa i każde ma pień owinięty jutą. Chroni przed nadmiernym nagrzewaniem kory i uszkodzeniami mrozowymi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiolka5_7 11:37, 21 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Gardenarium napisał(a)
Może zasmarować Funabenem? Może dodatkowo owinąć jutą naturalną? U nas na mieście sadzą nowe drzewa i każde ma pień owinięty jutą. Chroni przed nadmiernym nagrzewaniem kory i uszkodzeniami mrozowymi.

Jutę mam ale zastanawiam się Danusiu czy nie trzeba czasem jak zrobi się cieplej tą korę zeskrobać i dopiero Funabenem posmarować...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 17:41, 05 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Wiolka5_7 napisał(a)
Niepokoi mnie pęknięcie i taka plama ciemniejsza na pniu buka posadzonego w zeszłym roku co robić ?



On wygląda na zdjęciu jak szczepiony. Jest szczepiony? Nie zakopałaś go za głęboko?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 17:57, 05 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Anda napisał(a)


On wygląda na zdjęciu jak szczepiony. Jest szczepiony? Nie zakopałaś go za głęboko?


Na pewno nie za głęboko....zawsze sadzę na odpowiednim poziomie ,nigdy głębiej ...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 18:07, 05 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Gardenarium napisał(a)
Może zasmarować Funabenem? Może dodatkowo owinąć jutą naturalną? U nas na mieście sadzą nowe drzewa i każde ma pień owinięty jutą. Chroni przed nadmiernym nagrzewaniem kory i uszkodzeniami mrozowymi.

Jak przejdą mrozy to posmaruję Funabenem i owinę jutą,dzięki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Annna12 23:52, 01 kwi 2020


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Witam Was,
ponieważ początek wiosny, chciałabym zadbać o moje buki należycie. Czy sugerujecie jakieś opryski o tej porze roku aby uchronić się przed pleśnią czy też innymi żyjątkami?
A drugie pytanie - czym najlepiej bukowy żywopłot zasilać? Azofoska? Obornik granulowany? Napiszcie proszę. Z góry dziękuję.
____________________
Ogród z koroną w tle...
Loosiuu 00:48, 02 kwi 2020


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Jeśli nie było problemów w zeszłym sezonie to opryski są niepotrzebne. Jeśli pojawiła się mszyca zdobniczka bukowa to można Promanalem teraz opryskać.

Na start nawozi się nawozami azotowymi m. in. azofoską. Ja polecam szczerze troszkę droższy Yara Mila Complex.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies