Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Aneta_M 07:25, 01 paź 2019

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Witam ponownie,
nikt nic nie pomoże?
Może Mazan się wypowie, proszę!
Pozdrawiam
Aneta
Mazan 13:26, 01 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aneta_M

To dopiero teraz wszczynasz alarm? Już wiosną należało profilaktycznie topsinem lub gwarantem opryskać 2x co 7 dni. Teraz za grabie, dokładnie wysprzątać i spalić - grzyb zimuje na liściach. To gloeosporioides carpini. Łatwo się roznosi dlatego należy dokładnie sprzątać i opryskać.

A ja tak lubię grzyby /kapeluszowe/.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Aneta_M 14:59, 01 paź 2019

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Mazan, dziękuję za odpowiedź, ale w cale mnie nie ucieszyła ;-(
Czy teraz pryskanie ma sens? Liście jeszcze mocno trzymają się i wcale nie opadają. Generalnie na grabie trzymają się bardzo długo.
Pozdrawiam
Aneta
Mazan 16:34, 01 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aneta_M

Jeśli chcesz rozmnożenia grzyba opryskiwać nie musisz. Napisałem, że należy zniszczyć zarodniki, a trudno jest to zrobić tylko jednym zabiegiem. Jesienne mgły i deszcze rozniosą go nie tylko w Twoim ogrodzie, dlatego zwalczanie wielu chorób grzybowych stwarza tyle problemów.
Podane środki działają także w niskich /ok. 7*C/ temperaturach, więc skuteczność może być zadowalająca.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Aneta_M 09:53, 02 paź 2019

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Absolutnie nie chce by grzyb rozprzestrzenił się po ogrodzie! Jak tylko pogoda sie poprawi to biorę się do oprysku. Topsin czeka
Pozdrawiam
Aneta
Alpejska 18:40, 01 sty 2020

Dołączył: 15 gru 2019
Posty: 3
Witajcie w Nowym Roku!
Czy ktoś z Państwa mógłby mi podpowiedzieć jak powinno wyglądać wapnowanie gleby pod już założonym żywopłotem grabowym. Ciężko jest wmieszać wapno w glebę tak żeby nie szkodzić korzeni. Czy jak je rozsypię po wierzchu to zabieg będzie skuteczny?
Jakie wapno zastosować do gleby gliniastej ?
Niestety z braku doświadczenia nie sprawdziliśmy gleby przed posadzeniem, a teraz okazało się że jest kwaśna.
Żywopłot został posadzony na jesieni 2018. Na wiosnę ładnie ruszył ale rozwój liści został zatrzymany, listki były pożółkłe, a przyrost pędów bardzo mały. Podejrzewałam pordzewiacza grabowego ale pH pewnie też swoje narobiło.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.
Mazan 20:00, 03 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Alpejska

Na gleby zwięzłe /gliniaste/ należy stosować wapno tlenkowe, na gleby luźniejsze piaszczysto-gliniaste i piaszczyste węglanowe oraz magnezowe. Wapno należy przykryć nawet 5 cm warstwą gleby, w przeciwnym razie otrzymasz bryłki, a być może fragmenty tynku.
Co do odczynu to w opisanym przypadku prawdopodobnie winą jest zbyt niski odczyn,a graby tego nie lubią.
Na pordzewiacza możesz już teraz zastosować promanal jeżeli temperatury pozwolą, a druga poprawka pod koniec marca jeżeli temperatura nie przekroczy 12*C i pąki będą pękać.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
uciu 15:01, 09 sty 2020

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 25
Mazan wyżej piszesz, że już można zrobić oprysk Promanalem.
Planuję go zrobić w przyszłym tygodniu ma być koło 6-8stopni w dzień.
Mógłbyś napisać w 1 poście po kolei czym i kiedy pryskać. Mam glebę piaszczystą wiec chce też nawóz stosować pod graby.
oliwka 15:45, 19 sty 2020


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
Mazanie na stronie 8 napisałeś:
mmm84

Promanal stosujesz gdy temperatury wynoszą ponad 10 - 12* C. To preparat olejowy, który w niższej temperaturze zagęszcza się a nawet zestala. Najskuteczniejszy jest zastosowany w fazie pękającego pąka - wtedy szkodniki opuszczają miejsca zimowania, teraz na opryski za późno, one już zimują.
Mospilan i Kohinor są środkami systemicznymi, działają nie tylko kontaktowo, ale poprzez zatruwanie soku roślin /Mospilan do 2 tyg., Kohinor do 3/. Środki te są stosowane interwencyjnie, czyli wówczas gdy szkodniki znajdują się w miejscu żerowania.


Ja już się trochę gubię bo trochę jest za zimno.
Mam dwa graby e donicach na balkonie, które złapały szpeciela pordzewiacza - wnoszę po zdjęciach i opisach objawów na wątku. czy jeśli zacznę opryski między lutym a marcem promenalem (czy trzeba powtorzyc po 2 tygodniach?) potem pod koniec marca miedzianem, a potem pod koniec kwietnia ortusem to jest to prawidłowy sposób postępowania na te chorobę? Będę brdzo wdzięczna za tę oddpowiedź. pozdrawiam serdecznie
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Mazan 21:57, 19 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Oliwko, czy czytałaś dalsze strony?
Teraz nie warto się śpieszyć ponieważ szkodnik jeszcze zimuje. Środki trzymaj na odpowiednią chwilę, chyba że kasa Ci przeszkadza. Obecnie spotkałem się z kilkoma sztukami "pośpiechów" ćmy bukszpanowej oraz w jednym ogrodzie, do którego mnie zaproszono, z rozwojem askochytozy, ale na zwalczanie jest za wcześnie. Trzeba poczekać ponieważ teraz rośliny zimozielone uzupełniają tylko wodę, a na właściwe zwalczanie trzeba poczekać z powodu anomalii pogodowych. Środki owadobójcze mają często zakres średniej dobowej 12 - 15 *C, a grzybobójcze dithane - 5*C czy topsin - 7*C. Pozostałe też mają podobną średnią jak owadobójcze.

Jednym słowem - czekać na stosowną porę.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies