Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Magistrala - nawadnianie

Pokaż wątki Pokaż posty

Magistrala - nawadnianie

mazilo 20:41, 20 kwi 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Witam , projekt nawodnienia wykonała firma natomiast samo nawodnienie chce sam wykonać .
Skręciłem całą magistrale i mam kilka pytań .
1. Z racji posiadania jednej sekcji kropelkowej jest zastosowany filtr kasetowy . Czy zastosować go wyłącznie do tej sekcji czy podłączyć na wejściu wody pod wszystkie obwody ?
2. Czy schemat połączenia jest prawidłowy ?
Oczywiście brakuje jeszcze jednego trójniak i jednego elektrozaworu
PiterSas 07:08, 23 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mazilo napisał(a)
Witam , projekt nawodnienia wykonała firma natomiast samo nawodnienie chce sam wykonać .
Skręciłem całą magistrale i mam kilka pytań .
1. Z racji posiadania jednej sekcji kropelkowej jest zastosowany filtr kasetowy . Czy zastosować go wyłącznie do tej sekcji czy podłączyć na wejściu wody pod wszystkie obwody ?
2. Czy schemat połączenia jest prawidłowy ?
Oczywiście brakuje jeszcze jednego trójniak i jednego elektrozaworu

Hej.
Filtr ma być pod wszystkie linie (nie ma znaczenia czy ksasetowy czy siateczkowy - ten drugi gorzej się czyści), czyli tak jak skręciłeś jest OK.
Ja jeszcze daję przed zaworem odpowietrzającym zawór zwrotny.
mazilo 08:28, 25 kwi 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Niby szczegół , czy zawór odpowietrzającym ( pod kompresor ) lepiej umieścić przed filtrem dyskowym czy za filtrem ?
PiterSas 10:25, 25 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mazilo napisał(a)
Niby szczegół , czy zawór odpowietrzającym ( pod kompresor ) lepiej umieścić przed filtrem dyskowym czy za filtrem ?

Teoretycznie lepiej za filtrem i za zaworem zwrotnym.
mazilo 10:45, 25 kwi 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
No właśnie mi się wydaje ze lepiej zawór odpowietrzającym umieścić przed filtrem( jak w moim przypadku )Przed sezonem zimowym zostanie rownież przedmuchany cały filtr .
Nie rozumiem tez potrzebę zaworu zwrotnego przez zaworem spustowym skoro przed zaworem jest zawór odcinający dopływ wody.Wydaje mi się że rozsądniej byłoby go umieścić za zaworem spustowym,wówczas nie powodowałby cofnięcie wody przed podłączeniem kompresora.Proszę jednocześnie o info co do zaworu zwrotnego : mosiężny czy tworzywa ?
Proszę o ewentualne poprawki

PiterSas 07:57, 26 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mazilo napisał(a)
No właśnie mi się wydaje ze lepiej zawór odpowietrzającym umieścić przed filtrem( jak w moim przypadku )Przed sezonem zimowym zostanie rownież przedmuchany cały filtr .
Nie rozumiem tez potrzebę zaworu zwrotnego przez zaworem spustowym skoro przed zaworem jest zawór odcinający dopływ wody.Wydaje mi się że rozsądniej byłoby go umieścić za zaworem spustowym,wówczas nie powodowałby cofnięcie wody przed podłączeniem kompresora.Proszę jednocześnie o info co do zaworu zwrotnego : mosiężny czy tworzywa ?
Proszę o ewentualne poprawki



Hej.
Filtr przed i po sezonie musisz oczyścić, czyli odkręcasz korpus i czyścisz wkład.
Zawór odcinający może ale nie musi być jeśli byś miał zaznaczony zawór odcinający (na zdjęciu go nie widziałem), jeśli go masz przed całym kolektorem z elektrozaworami to OK. Odnosnie przedmuchiwania to lepiej przedmuchiwać instalacje za filtrem a nie dawać dodatkowy opór filtra - przedmuchem nie oczyścisz zabrudzeń filtra, masz tylko opróżnic wode z rur. Odnośnie zaworu tak jak napisałem, jak masz zawór odcinający to nie musisz go stosować jak nie masz to zastosuj taki jak uważasz (ja montuje mosieżny). Odnosnie celowości montazu zaworu zwrotnego to on jest bardzo przydatny podczas przedmuchiwania instalacji.

Pozdrawiam
mazilo 13:44, 26 kwi 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Dzięki za pomoc .
Zawór odpowietrzający umieszczam za filtrem , natomiast zawór zwrotny za zaworem odpowietrzającym .Wydaje mi się , ze będzie to rozsądniejsze . Po zamknięciu głównego zaworu wody i odkręceniu zaworu odpowietrzającego niewiele wody ujdzie . Cała woda zostanie w obiegu nawadniania , wówczas po podłączeniu do kompresora nie będzie „ cofki „ wody
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies