Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W pogoni za wymarzonym ogrodem

Pokaż wątki Pokaż posty

W pogoni za wymarzonym ogrodem

Daisunia 14:50, 06 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Judith napisał(a)
Magda, trawy to zawsze swietny pomysł! Jedynie trzeba dać im nieco miejsca.
Masz dwie opcje: albo zostawić trawy tam gdzie są i przesadzić cześć innych roślin, albo trawy przesadzic i posadzić np. pęcherznice (jeśli nie chcesz drewnianych paneli, choć moim zdaniem jeśli bedą przesłonięte roślinami to nie wpłyną na wrażenie „spacerniaka” - wnioskuję z maleńkich ogrodów autorstwa Alana Titchmarsha). Pęcherznice szybko rosną (w jeden sezon potrafią z małych sadzonek urosnąć na metr) i dają świetną przesłonę w czasie, gdy mają liście. Decyzja należy do Ciebie .


Nie mam gdzie przesadzić traw, a wywalić też nie chcę, bo z każdą moją roślinką jestem związana uczuciowo i jednak trawy są bardzo urokliwe. Jestem w trakcie przesadzania innych roślin i chciałabym stworzyć fajną rabatę, choć koncepcji brak. Skoro będę musiała co roku dzielić trawy, to musze tak to wszystko poukładać, żebym miała do nich dostęp. Sąsiad ma sadzić tuje, to problem po ścięciu traw na wiosnę zniknie. Będę zapożyczała krajobraz od sąsiada I nie będzie tak pusto przez 4 miesiące.
Zaraz idę coś przesadzać, bo pogoda super. Co dam radę to przesadzę teraz na jesieni, resztę na wiosnę. Pięciorniki muszę teraz, bo posadzone rok temu jeszcze się tak bardzo nie ukorzeniły, a nie chcę by mi padły.
Mam jeszcze dwa berberyski, dwie krzewuszki i dwie tawułki. No i te nieszczęsne pięciorniki sztuk 4.

Podobno jak to mówią: na jesieni się przyjmie, a na wiosnę może.
____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
nicol21 19:17, 07 lis 2021


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
hej. Widzę, że jeszcze się boisz, że jeszcze potrzebujesz czasu żeby te drzewa posadzić. Szczepione na pniu mają ograniczony wzrost. Oczywiście szefowa i Ewa dobrze radzą. Tuje sąsiada - zanim urosną to zleci parę lat. Ale chyba nie sądzisz że sąsiad będzie je ścinał na 3-4 metry? bo tyle potrzeba żeby trochę osłonić ten dach. A nawet jakby ciął na 2m to niby wysoko, a jednak nie aż tak zeby ładnie przesłonić. Pozatym prosta linia żywopłotu tylko uwypukli ten dach. Korony drzew, mniej regularne odciągną uwagę. Inną opcją są szpalery, tyle że to będzie bardziej prosta linia, np z ambrowców. Zimą gołe gałązki też trochę urozmaicą temat dachu. A jak się wybarwiają! Ahhhh! Tyle że trzeba przycinać i prowadzić. Mam podobną sytuację. Żałuję że te 8-9 lat temu nie zaczęłam od szpaleru z drzew na koncu. Sąsiadka jakieś 2-3 lata temu posadziła 3 oliwki szczepione na jakiś 2 metrach.
Jakoś nie przycina, zagęściły się i wygląda to świetnie.

Nie musisz dawać z 3 stron, wystarczy z jednej. Sąsiadami się tak znów nie przejmuj. Oni Tobą się aż tak przejmowaćnie będą. A myślę że nawet ucieszą się że z takiego urozmaicenia krajobrazu.

Inną alternatywą jest np ambrowiec slender siquettlle ze 3-4 szutki. Posadziłabym z 1m od ogrodzenia, w środku rabaty - którą bym poszerzyła .
Albo buki - np 'Dawyck Gold'. On zostawia suche liście na zimę - co też daje trochę prywatności i schronienie bzykom niektórym.

Nie bój się drzew
Sadź grupami. Powtarzaj.

Mój ogródek ma długość aż 15 metrów [na 6szerokości czyli zabójcze 90m2 ] . Taras przy domu jest trochę mniejszy niż Twój i styka się z kwadratem z kostki ok 2x2m i tam rósł piękny klon palmowy sango kaku - żeby przysłonic trochę taras. Niestety grzyb go zabił. Trawnika mam aż 29m2, ok, niewiele, ale wystarczy.
Jak pisałam - żałuje że kiedyś nie posadziłam drzew, nawet jeśli trochę zabiorą słonca to przecież nie na cały dzien.
Sąsiad ma żywopłot na wysokość ok 1.8m ale nie zasłania on zupełnie jego domu.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Daisunia 01:01, 11 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Rozkminiam temat. Drzew w ogóle nie brałam pod uwagę. Pergolę, trawy bliżej tarasu tak, ale nie drzewa, dlatego tak chodzę i patrzę gdzie by je posadzić. Patrzyłam na necie na śliwy, które proponuje Danusia i są fajne. Musiałabym faktycznie poszerzyć rabatę, nawet wspomniałam mężowi, ale popatrzył na mnie jak na nienormalną. Choć trochę poszerzyć, bo lubię poleżeć w lecie na trawie na kocyku z książką i tej trawy trochę chciałabym mieć.

Może mu przegadam

Pasowałoby faktycznie posadzić trzy albo chociaż dwa drzewka żeby środek tego dachu nie rzucał się tak w oczy.

Szkoda że trawy nie rosną bardziej w górę, tylko wszerz.
____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Rumianka 13:54, 11 lis 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10233
Madzia, trzy śliwy Nigra posadzone na rabacie fajnie "rozbiją" monotonię traw, chociaż przyznaję, że masz je cudowne. Danusia dobrze Ci poradziła...Tak się składa, że też tak mam posadzone na rabacie z muszlą, w której stoi czerwona ławka. Mam w sumie 6 ale po 3 z każdej strony muszli...Odszukam u siebie i podam Ci str. na której je widać...

Na str, 640 w poście gdzie wytyczona jest nowa rabata...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Agatorek 22:45, 11 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Hmm wydawało mi się, że pisałam dziś u Ciebie, tylko gdzie wcięło mój post?

Wstawiłam dziś u siebie zdjęcie giganta miskanta zebrinusa, podejrzyj jak chcesz
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Daisunia 23:36, 11 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Rumianka napisał(a)
Madzia, trzy śliwy Nigra posadzone na rabacie fajnie "rozbiją" monotonię traw, chociaż przyznaję, że masz je cudowne. Danusia dobrze Ci poradziła...Tak się składa, że też tak mam posadzone na rabacie z muszlą, w której stoi czerwona ławka. Mam w sumie 6 ale po 3 z każdej strony muszli...Odszukam u siebie i podam Ci str. na której je widać...

Na str, 640 w poście gdzie wytyczona jest nowa rabata...


Bardzo fajnie to u Ciebie wygląda.

Jak blisko traw można posadzić?
Chcę je wcisnąć między trawy które na wiosnę będę przesadzać, a przed nimi i trawami posadzić Limki, bo tak mi się marzy.
Na rabacie na zewnątrz po obu stronach mam wierzby Hakuro. Zostaje mi jakieś 6 metrów na te wiśnie. Zmieszczą się 3? Czytałam że korony są bardzo duże po jakimś czasie.
____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Daisunia 00:04, 12 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Agatorek napisał(a)
Hmm wydawało mi się, że pisałam dziś u Ciebie, tylko gdzie wcięło mój post?

Wstawiłam dziś u siebie zdjęcie giganta miskanta zebrinusa, podejrzyj jak chcesz


No bardzo duży. U mnie jeden jest tak wysoki, tylko nie taki szeroki u podstawy.

Ogrodzenie ma 2,5m wysokości.


____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Agatorek 00:25, 12 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Magda, na szerokość Twój też przybierze. Za rok/dwa
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Daisunia 00:50, 12 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Agatorek napisał(a)
Magda, na szerokość Twój też przybierze. Za rok/dwa


Będę go na wiosnę ciachać. Nie mam wiele miejsca i już wiem, że każdego miskanta muszę na wiosnę podzielić. Sąsiedzi zamówienia składają
____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Daisunia 18:30, 13 lis 2021


Dołączył: 18 cze 2021
Posty: 130
Jak blisko traw można posadzić śliwy Nigra?
Chcę je wcisnąć między trawy które na wiosnę będę przesadzać, a przed nimi i trawami posadzić Limki, bo tak mi się marzy.
Na rabacie po zewnętrznych obu stronach mam wierzby Hakuro. Zostaje mi jakieś 6 metrów na te wiśnie. Zmieszczą się 3? Czytałam że korony są duże po jakimś czasie.

____________________
Magda - Wpogoni za wymarzonym ogrodem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies