Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

elaela 08:47, 11 sie 2016


Dołączył: 25 lut 2015
Posty: 69

Witam moim hortensjom żółkną i przysychają ostatnio liście, jest bardzo mokro i obawiam się, że to może być jakaś choroba grzybowa. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
____________________
Mazan 12:37, 11 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elaela

Zbliżenie liści mogłoby wyjaśnić problem. Taki widoczek sugeruje obecność szarej pleśni, ale kieruje też podejrzenie na przędziorka, gdyż starsze liście dostają oznak chlorozy, a niedobór żelaza to rozjaśnienia najmłodszych liści. Mam wątpliwości czy dobrze rozpoznaję.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
elaela 17:47, 11 sie 2016


Dołączył: 25 lut 2015
Posty: 69

Nie wiem czy ma to znaczenie ale dwa pierwsze zdjęcia to Vanilla fraise, a pozostałe to limelight. Mam nadzieję że teraz zdjęcia są lepsze. Ostatnio zasilalam je w lipcu magiczna siłą. W sierpniu nie były zasilane bo od jakiegoś czasu ciągle leje i nie ma jak ich podlać nawozem
____________________
Mazan 20:31, 11 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elaela

Liście 'mówią', że musisz uzupełnić niedobory potasu oraz magnezu. Może to spowodował niewłaściwy odczyn, albo zbyt skąpa dawka poprzedniego nawożenia. Dolne liście maja nekrotyczne brzegi i wierzchołki, co jest objawem niedoboru potasu, a żółte przebarwienia między nerwami na liściach w środkowej partii krzewów mogą być objawem niedoboru magnezu. Fotki pokazują rośliny kwitnące, potrzebujące dużych ilości tych składników, a opady mogły część ich wypłukać. Plamy na przebarwionych liściach są wtórnym objawem prawdopodobnie szarej pleśni.
Potrzebne szybkie nawożenie typu jesiennego i oprysk grzybobójczy osłabionych roślin /dithane lub gwarant/.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
elaela 20:45, 11 sie 2016


Dołączył: 25 lut 2015
Posty: 69
Pięknie dziękuję Mazan ☺
____________________
RadekZ 17:29, 12 sie 2016

Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 17
Witam Koleżanki i Kolegów. Czy znacie przyczynę i sposób na wyleczenie tych hortensji
Mazan 21:52, 12 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
RadekZ

Tak wygląda zamieranie pędów. Możesz użyć naprzemiennie, jeśli brązowe plamy nie objęły całego obwodu, Switch, Topsin, Signum co 7 - 10 dni.
____________________
Mazan - Walerek
Ela147 07:27, 17 sie 2016

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 5
Witam
jestem nowa na forum, ale wątki czytam od jakiegoś czasu. Pokrótce opiszę stan ogródka. Późną jesienią ub. roku ""profesjonalny ogrodnik" przygotował nam ogród - ziemia ciężka, gliniasta, dodatkowo mocno zanieczyszczona gruzem pobudowlanym.
Miał ją użyźnić, przekopać i przygotować tak aby rośliny mogły "żyć". Do końca wiosny było wszystko ok a potem zaczęły się niemiłe niespodzianki, a ogrodnik w zasadzie zniknął ,nie odbiera telefonów.
Muszę sama powalczyć o ogród, co zresztą lubię ale brak mi wiedzy.
Do rzeczy - załączam zdjęcia hortensji, mam kilka krzaków i tak wyglądają obecnie wszystkie.
Wystawa dla jednych jest wschodnia, inne rosną na wystawie południowej.
Niestety rozpoznałam opuchlaka i z nim walczę, jednak nie wiem czy te przesuszone liście to slońce czy choroba grzybowa. Proszę doradźcie co robić
Mazan 21:13, 17 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ela147

Należało podać także wartość pH podłoża. Na fotkach widoczny może być niewłaściwy odczyn, ale także szara pleśń. Druga fotka przedstawia w głębi liście pokryte pleśnią - to szara pleśń czy mączniak. Obydwiie choroby różnią się wymaganiami środowiskowymi, a co za tym idzie metodami zwalczania.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ela147 21:44, 18 sie 2016

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 5
Mazan
dziękuje, w sobotę zbadam podłoże i wtedy powrócę z wynikami.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies