Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek Agniechy973

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek Agniechy973

agniecha973 11:16, 16 maj 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Magnolio, ja poproszę o jeszcze jedną poradę. Pisałam już na 113 str. i wkleję to co napisałam. Dręczę, bo mam 5 tych jaśminowców BelleE. i muszę je posadzić, bo już pączki mają i szkoda ich męczyć, a po drugie jak wsadzę do ziemi to lepiej podrosną i sadzonki będzie z czego porobić. Jak to ułożyć w plamy?
To napisałam wcześniej
A teraz pytania dot. innej części ogrodu. Chodzi mi o to półkole przy cyprysikach (dla przypomnienia - bedą wymienione na choiny kanadyjskie). Na rysunku zaznaczyłam żółte kropki - 5 szt. Tak mniej więcej posadziłam kosaćce żółte (Iris pseudacorus). Dodałam 3 punkty zielone. To planowane robinie Frisia. Do tego dojdą zakupione jaśminowce, hortensje (kupiłam lokalnie Kyushu - na razie 3 szt., miała być Great Star, ale ciężko ją dostać w rozsądnej cenie) i mam jeszcze trochę niebieskich irysów syberyjskich.
Cała rabata nie powstanie od razu, ale w wolnych przebiegach bedę wykrawać darń po kawałku i chciałabym posadzić to co mam. Teraz pytanie: jak to komponować? Czy trzymać się takiego rytmu tych 5 punktów wyznaczonych przez irysy i obsadzać je podobnie aż się połączą czy bardziej naturalnie bez powtórek - tu plama jaśminowców, dalej tylko hortensje itd.???


Kyushu już posadzona w innym miejscu, więc na razie z nią spokój. Niestety wypatrzyłam już u Tomka w Radkowie w ofercie piwonie Krinkled White w 2l doniczkach, nie wiem czy przyjadę bez nich po spotkaniu dolnośląskim.

Inne elementy narysowane mogą być już nieaktualne, więc zignoruj.

____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
malkul 12:26, 16 maj 2012


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
magnolia napisał(a)
dzięki Aga. Rzeczywiscie przykro.
U mnie wciąż widać listek przy 1 obiedce.
Miskant 1 się obudził, reczta padła.
Klientka chciała oddać mi szpaler swoich miskatnów- chyba ze 30 szt sadzonych jesienią ( postanowili z sąsiadem zrobić 1 ścianę, taką samą z krzewów), tymczasem nie ma ani 1 szt żywej. \Już się cieszyłam że będę rozdawać.
Rozplenice - jeszcze liczę że się obudzą.
Carex morrovi Variegara- padł na amen
Carex Amazon mist- padł
Obudziła się za to palczatka którą wcisnełam w kąt, przy kompoście, bo przestałam ją lubić. Teraz wiosną znów mnie będzie czarować, aż do lata kiedy puści te swoje pazurki i zacznie się przewracać.

Marteczko tak mi przykro z powodu Twoich strat
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
agniecha973 12:29, 16 maj 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Straszny pomór w tym roku. Dlaczego trawy aż tak ucierpiały???
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Pszczelarnia 13:07, 16 maj 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tomek mówił, że dlatego, iż nie weszły w stan spoczynku i bezśnieżny mróz je załatwił. Faktycznie one się przecież głęboko nie korzenią.

Agnieszka, masz kosmatkę leśną (luzula sylvatica). Chcę zamówić duże ilości i nie wiem, czy to dobry pomysł. Wiesz, kto ma?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
agniecha973 13:10, 16 maj 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Nie mam. Ja z trawami dopiero raczkuję
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
magnolia 15:40, 16 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
agniecha973 napisał(a)
Magnolio, ja poproszę o jeszcze jedną poradę. Pisałam już na 113 str. i wkleję to co napisałam. Dręczę, bo mam 5 tych jaśminowców BelleE. i muszę je posadzić, bo już pączki mają i szkoda ich męczyć, a po drugie jak wsadzę do ziemi to lepiej podrosną i sadzonki będzie z czego porobić. Jak to ułożyć w plamy?
To napisałam wcześniej
A teraz pytania dot. innej części ogrodu. Chodzi mi o to półkole przy cyprysikach (dla przypomnienia - bedą wymienione na choiny kanadyjskie). Na rysunku zaznaczyłam żółte kropki - 5 szt. Tak mniej więcej posadziłam kosaćce żółte (Iris pseudacorus). Dodałam 3 punkty zielone. To planowane robinie Frisia. Do tego dojdą zakupione jaśminowce, hortensje (kupiłam lokalnie Kyushu - na razie 3 szt., miała być Great Star, ale ciężko ją dostać w rozsądnej cenie) i mam jeszcze trochę niebieskich irysów syberyjskich.
Cała rabata nie powstanie od razu, ale w wolnych przebiegach bedę wykrawać darń po kawałku i chciałabym posadzić to co mam. Teraz pytanie: jak to komponować? Czy trzymać się takiego rytmu tych 5 punktów wyznaczonych przez irysy i obsadzać je podobnie aż się połączą czy bardziej naturalnie bez powtórek - tu plama jaśminowców, dalej tylko hortensje itd.???


Kyushu już posadzona w innym miejscu, więc na razie z nią spokój. Niestety wypatrzyłam już u Tomka w Radkowie w ofercie piwonie Krinkled White w 2l doniczkach, nie wiem czy przyjadę bez nich po spotkaniu dolnośląskim.

Inne elementy narysowane mogą być już nieaktualne, więc zignoruj.


Trzymać się tych punktów i obsadzac aż się połączą, ale miej zaplanowaną całość, układ cały.
Ale obsadzaj je plamami i grupkami jednak nie z takimi samymi powtórzeniami- np 3 jasminowce, za jakiś czas 2, potem 1, potem 2 i 2 , 3 itp. Chodzi o to żeby były powtórzenia, ale nie takie same- wtedy będzie naturalnie , ale nie chaotycznie.
____________________
magnolia 15:45, 16 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Pszczelarnia napisał(a)
Tomek mówił, że dlatego, iż nie weszły w stan spoczynku i bezśnieżny mróz je załatwił. Faktycznie one się przecież głęboko nie korzenią.

Agnieszka, masz kosmatkę leśną (luzula sylvatica). Chcę zamówić duże ilości i nie wiem, czy to dobry pomysł. Wiesz, kto ma?

Ja mam inna kosmatkę- luzula pilosa. Też krajowa, ale mniejsza, niższa. Jest fajna, lubię ją, ale leśna chyba mocniej rośnie i szybciej zadarni. Moja się sieje wokół, to nie problem, i jest naprawdę drobna. Ale bardzo urocza.
____________________
magnolia 15:47, 16 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
malkul napisał(a)

dzięki Aga. Rzeczywiscie przykro.
U mnie wciąż widać listek przy 1 obiedce.
Miskant 1 się obudził, reczta padła.
Klientka chciała oddać mi szpaler swoich miskatnów- chyba ze 30 szt sadzonych jesienią ( postanowili z sąsiadem zrobić 1 ścianę, taką samą z krzewów), tymczasem nie ma ani 1 szt żywej. \Już się cieszyłam że będę rozdawać.
Rozplenice - jeszcze liczę że się obudzą.
Carex morrovi Variegara- padł na amen
Carex Amazon mist- padł
Obudziła się za to palczatka którą wcisnełam w kąt, przy kompoście, bo przestałam ją lubić. Teraz wiosną znów mnie będzie czarować, aż do lata kiedy puści te swoje pazurki i zacznie się przewracać.

Marteczko tak mi przykro z powodu Twoich strat


Dzięki za współczucie.
Jeszce pewnie pare razy westchnę nad nimi zanim wywalę na kompost i zapomnę. Jeszcze mam nadzieję, bo korzenie obiedki sa bardzo soczyste, a miskantom jeszcze nie wierzę. Tylko Carex amazon wywaliła, zamieniłam na Carex montana i jest tez ładnie
____________________
agniecha973 09:57, 17 maj 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dzięki Magnolio, już mi się rozjaśniło. Mówisz, że muszę mieć zaplanowaną całość. Hmm... To już trudniejsze, ale chociaż zaskoczyłam ideę jak to powtarzać w naturalny sposób. I tak do pełnej realizacji jeszcze daleka droga, coś się jeszcze urodzi
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 10:22, 22 maj 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Odgruzowując rabatki przypomniało mi się, że mam klona Ginnala. Muszę go jakoś wyeksponować, bo ładny jest, ale mam wrażenie, .że nie urósł za bardzo przez ostatnie lata. Mam go chyba czwarty rok, a on wydaje się być taki sam jak na początku, może nawet mu coś nie służy, bo listki chyba ma drobniejsze. Ma dość dobrą glebę, ale trochę ciasno się tam zrobiło i chyba przegrywa z innymi roślinami. Z czym będzie ładnie wyglądał?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies