Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogródek Eli

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogródek Eli

Fasolka 18:50, 16 mar 2015

Dołączył: 14 paź 2014
Posty: 34
Dziękuję Ci bardzo. Tak czekałam, żeby można było już wyjść do ogrodu, zacząć działać i zobacz, jak to jest.... dopadło mnie to choróbsko (drugi tydzień L4!!!) Widzę, że odwiedzamy te same szkółki A znasz może tę na Kowalach? No i na Trakcie św. Wojciecha?
____________________
Ola/Olka- Fasolka w małym ogródku i moja ogrodowa rewolucja
Ewa777 19:09, 16 mar 2015


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18446
ela_z napisał(a)


Ewcia ciesze sie ze spotkanie sie udało.
My nie musimy czekać do kiermaszu ze spotkaniem. Możemy wyskoczyć gdzieś ogrodowo Do Dendronu albo do Straszyna Okazja zawsze się znajdzie. Tylko ja muszę troche wcześniej wiedzieć żeby towarzystwo ogarnac


Dobry pomysł Sprawdźmy prognozy i jak będzie ładnie, to możemy się gdzieś wybrać. Nie byłam nigdy w Dendronie. Możemy się też razem wybrać do Justyny
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Ewa777 19:10, 16 mar 2015


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18446
Fasolka napisał(a)
Dziękuję Ci bardzo. Tak czekałam, żeby można było już wyjść do ogrodu, zacząć działać i zobacz, jak to jest.... dopadło mnie to choróbsko (drugi tydzień L4!!!) Widzę, że odwiedzamy te same szkółki A znasz może tę na Kowalach? No i na Trakcie św. Wojciecha?


ja znam
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Fasolka 20:09, 16 mar 2015

Dołączył: 14 paź 2014
Posty: 34
Wiem Ewo, że znasz bo czytałam w Twoim wątku
____________________
Ola/Olka- Fasolka w małym ogródku i moja ogrodowa rewolucja
Fasolka 20:39, 16 mar 2015

Dołączył: 14 paź 2014
Posty: 34
Elu, widziałam, że szukałaś też kompostu. Ja znalazłam ale.... no właśnie, jak dla mnie jest jedno ogromne ALE. To jest kompost między innymi z osadów kanalizacyjnych, ale jest przebadany i nawet posiadam takie sprawozdanie z badania. Niestety ten dokument nic mi nie mówi Strasznie się zapaliłam do tego kompostu, szczególnie gdy usłyszałam jaka jest cena 20 zł (tak, tak dwadzieścia złotych) za tonę (tona to ponoć 1 m3) Dostarczą jakimś kontenerem do mojego domu (to jest jakieś 20-25 km) za 150 zł. Ale, jak usłyszałam o tych osadach kanalizacyjnych to zrobiło mi się niedobrze. Zanim o tym usłyszałam to trochę pogrzebałam gołą ręką w tym kompoście i powąchałam (nie śmierdziało g... W necie poczytałam, że faktycznie poza Polską stosuje się bardzo powszechnie taki kompost a u nas jest niedoceniany, ale ja jakoś nie mogę się przekonać do takiego produktu. Może jest ktoś na forum, kto miał z czymś takim doświadczenie? Ja chyba też zdecyduję się na coś "humusowego". Elu, a może wiesz czy suchy obornik jest lepszy od tego mokrego, który sprzedają w woreczkach? Ja zastosowałam trochę tego mokrego, ale kusi mnie teraz ten suchy.
____________________
Ola/Olka- Fasolka w małym ogródku i moja ogrodowa rewolucja
ela_z 08:01, 17 mar 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Fasolka napisał(a)
Elu, widziałam, że szukałaś też kompostu. Ja znalazłam ale.... no właśnie, jak dla mnie jest jedno ogromne ALE. To jest kompost między innymi z osadów kanalizacyjnych, ale jest przebadany i nawet posiadam takie sprawozdanie z badania. Niestety ten dokument nic mi nie mówi Strasznie się zapaliłam do tego kompostu, szczególnie gdy usłyszałam jaka jest cena 20 zł (tak, tak dwadzieścia złotych) za tonę (tona to ponoć 1 m3) Dostarczą jakimś kontenerem do mojego domu (to jest jakieś 20-25 km) za 150 zł. Ale, jak usłyszałam o tych osadach kanalizacyjnych to zrobiło mi się niedobrze. Zanim o tym usłyszałam to trochę pogrzebałam gołą ręką w tym kompoście i powąchałam (nie śmierdziało g... W necie poczytałam, że faktycznie poza Polską stosuje się bardzo powszechnie taki kompost a u nas jest niedoceniany, ale ja jakoś nie mogę się przekonać do takiego produktu. Może jest ktoś na forum, kto miał z czymś takim doświadczenie? Ja chyba też zdecyduję się na coś "humusowego". Elu, a może wiesz czy suchy obornik jest lepszy od tego mokrego, który sprzedają w woreczkach? Ja zastosowałam trochę tego mokrego, ale kusi mnie teraz ten suchy.


Obornik to tez g... tylko bydlęcy
Rozark stosuje i obornik suszony i humus
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5194-ogrod-maly-w-cieniu-i-na-ciezkiej-glebie?page=52
Ja też tak mam zamiar zrobić.
Znalazłam kompost powstały z podłoża po uprawie pieczarek i szukam informacji czy coś takiego się nadaje
edit:znalazłam na ogrodowisku info że to podłoże torfowe wiec chyba sobie odpuszcze:/
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
ela_z 08:02, 17 mar 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Ewa777 napisał(a)


ja znam


ja nie znam ale Ewa obiecała że pokaże
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Fasolka 08:50, 17 mar 2015

Dołączył: 14 paź 2014
Posty: 34
Elu, wiem, wiem, że to g... i to g...., ale jakoś to ludzkie do mnie nie przemawia Zostanę przy humusach i obornikach zwierzęcych. Mam jeszcze pytanie: czy będziesz stosować octan wapnia, który poleca Mazan? Gdybyś była zainteresowana to chętnie podzielę się kredą malarską, której na 100% nie wykorzystam w swoim małym ogrodzie, a mam jej całe 30 kg Może kiedyś umówimy się, np. z Ewą w szkółce na Kowalach i obdzielę Was obie? (o ile Ewa będzie zainteresowana
____________________
Ola/Olka- Fasolka w małym ogródku i moja ogrodowa rewolucja
ela_z 07:26, 20 mar 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Skopiowane od Gabisi:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2260-ogrod-dla-roslin-o-mocnych-nerwach?page=393#reply
Gabisia napisał(a)
Ku pamięci
Walka z wrogami

Najczęściej spotykanym szkodnikiem bukszpanów jest pryszczarek bukszpanowy wywołujący pęcherzykowate zgrubienia liści. Pojawiają się one najczęściej na najmłodszych pędach, gdzie na początku czerwca owad składa jaja. W zgrubieniach rozwijają się larwy, które pozostają w nich aż do następnego roku. W maju, gdy wychodzą z kryjówki, można je zwalczać preparatami chemicznymi (Talstar). Najlepszym środkiem zaradczym jest strzyżenie krzewów i palenie porażonych pędów. Do uciążliwych szkodników należą także: przędziorek bukszpanowiec (zwalczy go Polysect, a poza okresem wegetacji – Promanal), skorupnik jabłoniowy tworzący tarczki (zwalczanie w maju: Actellic, Mospilan) oraz miodówka bukszpanowa (zwalczanie latem: Mospilan, Confidor, Actellic lub Provado Plus AE, od października do kwietnia: Promanal). Niebezpieczny jest także wzdymacz bukszpanowy, roztocz, który powoduje charakterystyczne zwijanie się i wybrzuszanie liści (zwalczanie: Talstar). Podczas podlewania należy unikać zraszania całych krzewów, gdyż pozostające na liściach krople wody sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Więdnięcie i zamieranie całych pędów (od wierzchołków) wywołuje fytoftoroza. Porażone rośliny mają zbrązowiały i bardzo wątły system korzeniowy. Takie krzewy bezzwłocznie usuwamy i palimy (zwalczanie preparatami Aliette, Biosept, Previcur). Poważną chorobą bukszpanów jest zamieranie pędów wywoływane przez grzyb Volutella buxii. Widoczne z dała objawy to brązowienie i obumieranie młodych gałązek, plamy na liściach oraz pojawianie się pomarańczowych kropek. W walce z tą chorobą można stosować środki grzybobójcze (Bravo, Sarfun, Topsin i WP), a także usuwać i palić porażone pędy. Brązowe okrągłe plamy na brzegach liści wywoływane są przez grzyby Macrophoma candollei i Mycosphaerella patouillardi. Porażone pędy usuwamy i stosujemy środki grzybobójcze: Biosept, Dithane, Eminent Star, Sarfun i Topsin.
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
ela_z 07:29, 20 mar 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Fasolka napisał(a)
Elu, wiem, wiem, że to g... i to g...., ale jakoś to ludzkie do mnie nie przemawia Zostanę przy humusach i obornikach zwierzęcych. Mam jeszcze pytanie: czy będziesz stosować octan wapnia, który poleca Mazan? Gdybyś była zainteresowana to chętnie podzielę się kredą malarską, której na 100% nie wykorzystam w swoim małym ogrodzie, a mam jej całe 30 kg Może kiedyś umówimy się, np. z Ewą w szkółce na Kowalach i obdzielę Was obie? (o ile Ewa będzie zainteresowana


A do czego ten octan wapnia? Ja w pracy używam octanu magnezuCzłowiek to jednak całe życie musi się dokształcać Ja chętnie przyjmę tylko muszę doczytać z czym to się je Po świętach musimy koniecznie pomyślec nad jakimś spotkaniem
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies