Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Czas zaczynać, a w głowie pustka...

Pokaż wątki Pokaż posty

Czas zaczynać, a w głowie pustka...

Sylvana 01:11, 24 sty 2016


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Z zimozielonych kwitnących przychodzi mi do głowy jeszcze Mahonia i Laurowiśnia, poza tym Pierisy i Kiścienie.
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
szi 11:48, 24 sty 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Dzięki bardzo, ciekawe propozycje.
Mahonia super.
Jak już trochę się ociepli zrobię fotkę tych frontowych rabat i poproszę jeszcze o pomoc.
____________________
Szi
szi 22:15, 01 lut 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160

...Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...


a później, to już tylko krok do:

...Dni mijały coraz dłuższe, coraz cieplej było u mnie
Coraz lżejsze miała suknie, lekko płynął wiosny strumień
Wreszcie nocy raz czerwcowej zobaczyłem ją jak śpi
Bez niczego, zrozumiałem lato, echże ty
Lato, lato, lato, echże ty...
____________________
Szi
angie 23:46, 05 mar 2016

Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1
Witam!
Bardzo mi sie podobaja te donice. mysle o podobnych. czytalam caly watek i znalazlam informacje ze donice stoja na gruncie...nie robiliscie fundamentow? potrzebuje konkretnych budowlanych wskazowek dla meza jak donice sprawuja sie po zimie? pozdrawiam
szi 10:30, 07 mar 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Witaj angie.
Tak donice stoją na gruncie, zagęszczonym pod układanie kostki. Dodatkowo pierwszy bloczek, z tego co pamiętam leży na płasko a dopiero 4 następne warstwy poziomo. Po zimie nic się z nimi na razie nie dzieje. Jeszcze tylko muszę dokończyć malowanie. Jedyny błąd, który mi teraz bardzo przeszkadza to to, że powinny być wykończone tzn naciągnięte klejem i/lub tynkiem przed ułożeniem kostki, bo my to robiliśmy później i wykończenie przy kostce pozostawia wiele do życzenia. Myślę jak to zamaskować teraz. Pozdrawiam
____________________
Szi
szi 14:08, 09 mar 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Znalezione i iwki,
jakże przydatne dla takich zielonych szczypiorków jak ja!!!
wklejam ku pamięci:


Marzenka napisała
Krótka ściąga dla początkujących trawiastów :
- stipy tniemy na wysokość 10-15 cm
- hakone, red baron, molinie- nisko przy samej ziemi. Nie mam trzcinnikow (wymarzły w donicy tej zimy) ale cięłabym jak molinie lub seslerie
- rozplenice- na jeża krótko
- seslerie tne na jeża, króciutko. Seslerie tniemy własciwie pod koniec zimy bo juz w lutym ma u mnie młode przyrosty. Powtorka latem jesli będzie brzydka i aby utrzymac ładny pokrój zimą, zwłaszcza skalne.
- miskanty 10-15 cm - a wy jak tniecie?
- carex comans (frosted curls, amazon mist, bronze form) nie tniemy, wyczesujemy, przycinamy tylko suche końce ,ale w moim przypadku tnę je na wysokosci przemarźnięcia czyli zwykle 15-20 cm
- kostrzewy - skubie i zostawiam krótkiego jeża, potem powtórka cięcia/skubania gdy zakwitna.
- carex buchanani - nie ciełam ,lub ciełam same suche końce. Zrobiła sie jednka brzydka i w tym roku utne nisko, ciekawe czy odrośnie.
- carex elata - na jeża bo mi wymarza i wycinam wszystkie brązowe liscie. Jesli kiedyś będzie zimozielona to będę je traktowac jak opisane ponizej carex
- carexy zimozielone (evergold, ice dance, ice cream, morowi variegata, ornithopoda, silver) - tu są rózne szkoły:
- jedna najliczniejsza mówi wyskubywać tylko najbrzydsze liscie , nie ciąc bo sie zabija wierzchołki wzrostu, ale jest to mozliwe jak sie ma kilka sztuk.
- druga szkoła Tomka Grochowskiego - twierdzi tniemy na wysokosc kilku centrymentów, młode przyrosty zasłonią stare brzydkie ucięte liscie, ktore juz nie odrosną-
- trzecia szkoła Madżenkowa - wiosna to co najbrzydsze przycinam same końcówki a gdy ruszaja młode przyrosty obcinam zgodnie z drugą szkołą. Ale tak traktuje tylko dojrzałe, dobrze ukorzenione carexy?
____________________
Szi
szi 13:30, 23 mar 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Wiosna, i od razu chce się żyć!!!

____________________
Szi
iwka 13:39, 23 mar 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
ślicznie

no też mi się chce żyć, szczególnie jak w pracy siedzę

edit. Widziałam że pytasz o cięcie hortensji, zobacz jak robi to Hortensjada http://www.ogrodowisko.pl/watek/5534-hortensjada?page=261
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
szi 18:14, 23 mar 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Dzięki iwka na Ciebie zawsze można liczyć, tam też radzili udać się do Hortensjady.
Kiedyś u Niej byłam, ale potem jakoś nie mogłam odnaleźć wątku.
____________________
Szi
iwka 18:17, 23 mar 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Poradnik Kasi też mam, jak się nudzisz to od razu mogę Ci wysłać poczytasz sobie, tylko meila potrzebuję
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies