Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Gardenarium 23:11, 09 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marcines napisał(a)
Witam

Mam problem z usychającymi kosodrzewinami, na jesień 2014 posadziłem ok. 100szt resztę na wiosnę br. ok 60szt, z tych sadzonych w tym roku uschło ok 6szt i to tez nie od razu po nasadzeniu tylko w przeciągu ok 2 m-cy od posadzenia. Dzisiaj byłem na działce podlać kosodrzewiny bo upały mocne i widzę że uschła jedna z kosodrzewin która była sadzona w ubiegłym roku, a jeszcze tydzień temu była zielona i na wiosnę miała przyrosty, ładnie się ukorzeniła (na drugim zdjęciu wyciągnięta z ziemi). Gleba na jakiej są posadzone są kosodrzewiny to czarnoziem.

Co może być przyczyną takiego usychania roślin ? Bo powoli zaczyna mnie to martwić bo widzę ze kolejne zaczynają żółknąć.

(ostatnie zdjęcie z zeszłego roku po posadzeniu)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcines 23:13, 09 sie 2015

Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 1



Mazan 23:14, 09 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
marcines

Kilku czynników nie bierzesz pod uwagę. Silnie obniżony poziom wody, wysoka temperatura, bardzo niska wilgotność powietrza oraz mata /ciemna!/ zwiększająca nagrzewanie się podłoża. W takich warunkach można się spodziewać również chorób.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 23:14, 09 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcinjes zabiłeś swoje rośliny szmatą, to niedopuszczalne więc usuń ją, wzbogać glebę, odchwaść ją i użyźnij i wtedy posadź dopiero nowe rośliny.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Asiula 20:39, 16 sie 2015


Dołączył: 16 sie 2015
Posty: 1
Witam,
mam problem z sosną Watereri i proszę Was o radę.
Drzewko ma ok 7 lat, zakupiliśmy je 1,5 miesiąca temu ze szkółki pojemnikowej, posadziliśmy do gruntu i ok tydzień temu zwróciliśmy uwagę na opadające igły.
Igły żółkną - najczęściej najstarsze igły




są też widoczne jakby czarne plamki na zielonych igłach



oraz znalazłam jeden kokon z larwą

Proszę o poradę czy te czarne plamki to może mszyca miodownica? Czym to zwalczać?
Czy żółknięcie igieł w tym przypadku to normalna sprawa?
Co to za larwa i czy ją zwalczać czy też może to jest pożyteczny okaz?
W szkółce sosna miała zielone igły - widzieliśmy ją kilka razy na przełomie 2 miesięcy.
Mazan 13:54, 17 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiula

Wygląda na mszycę. Opryskaj pirimorem lub innym owadobójczym.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 23:24, 18 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkodnik jest oczywisty, jednak gdyby go nie było nawet, to oczywiste jest, że na sosnach najstarsze igły w tym czasie żółkną, bo nie żyją tyle lat ile żyje sosna. Co roku sytuacja będzie się powtarzać i w środku będą pojawiały żółte igły.

Masz dwa wyjścia:

- usuwać je, wybierać - wtedy sosna będzie ładna i bez szpecących igieł
- zostawić i będzie brzydka
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:41, 03 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rafal_cymann napisał(a)
Mamy październik. Patrzę na sosne a na pojedynczych najstarszych iglach na czubkach pojawiają się kropki po czym cala igła robi się brązowa i opada. Bardzo szybko traci igły. Ktoś z was spotkał się już z tym? Pozdrawiam.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 08:42, 03 paź 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Sosna czy to objaw osutki?

Najstarsze igly wlasnie teraz opadaja.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 12:02, 03 paź 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Rafał, sprawdź czy czarne punkty są złożami jaj, czy miseczkami wytworzonymi przez grzyba. Możliwa jest osutka, ale możliwy też atak szkodnika.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies