Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród nie tylko bukszpanowy - część I

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród nie tylko bukszpanowy - część I

Gardenarium 19:06, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Ogród nie tylko bukszpanowy to prywatny ogród firmy Gardenarium http://www.gardenarium.pl/realizacje

O mojej pasji związanej z ogrodnictwem napisałam w artykule Ogrodnictwo - czym jest dla mnie

Budowa domu (zdjęcia archiwalne) są w części II od strony 1109 To tutaj





Sebek napisał:

Jest pewien zakątek na tym globie
O którym każdy dobre słowo powie
Hortensje łanami tu zakwitają
Żurawki i konwalniki dobrze się tu mają

Tutaj każda roślinka jest pielęgnowana
Cięta, czyszczona, nawet odkurzana
Lecz zawsze górują tu cisy i bukszpany
Każdy z osobna cudnie wycackany

Są formowane w stożki i kule
Przez ogrodniczkę wyściskane czule
A na słynnej rabacie hidcotowej
Kwitną róże - wprost unikatowe

I choć może się wydawać, że jest baśniowy
Taki jest właśnie ogród nie tylko bukszpanowy









Mój ogród powstawał wraz z budową domu. Wraz z mężem prowadzę pracownię Gardenarium - projektowanie i zakładanie ogrodów, i nie mogłam się doczekać własnego ogrodu.

Jako ogrodnik niecierpliwy, podstawowe rośiny i żywopłoty sadziłam dość duże, aby nie czekać na efekt latami. Starałam się, aby wszystkie niepotrzebne elementy były zamaskowane, a trawa dobrze utrzymana, mimo ciągłego jej niszczenia. W końcu budowa została zakończona, brygady się wyniosły i mogłam urządzać ogród docelowo.
Jaka to była przyjemność

Można powiedzieć, że ogród jest już ukończony, ale jak wiadomo ogrodnik ambitny zawsze stara się coś zmieniać i ulepszać. Tak więc i ja mam jeszcze różne plany, ale można powiedzieć, że jestem zadowolona z efektu mojej pracy, która trwała kilka lat.

Najbardziej w moim ogrodzie podoba mi się front - otoczony wysokim murem porośniętym od strony ogrodu bluszczem, który chroni przed kurzem i spojrzeniami przechodniów.
Główną rolę grają bukszpany w formie kul, stożków, obwódek i kostek, pomieszane z cisem, a wysokie tło stanowią świerki serbskie i ekrany-przegrody z cisa. Nie brakuje zarówno roślin zimozielonych (runianki, żurawki, różaneczniki, ostrokrzewy, trzmieliny) jak i gubiących liście (hortensje, hosty i róże).

















____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:28, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Po lewej stronie od furtki znajduje się prostokątny staw, zbudowany z granitowych kostek w kształcie cegły. Część stawu to lustro wody, gdzie znajdują się dwie dysze spieniające, podświetlone lampkami ledowymi. Druga część, ażurowe kostki, wyglądają tak, jakby były nadwieszone nad wodą, ale można po nich chodzić, choć woda swobodnie przepływa między nimi.

Rośnie tam tojeść rozesłana odmiany Aurea, która dobrze czuje się w płytkiej wodzie. Pod kostkami mieszczą się: komora pomp i strefa oczyszczająca z zeolitami. Ostatnio posadziłam grzybienie, gdyż docelowo ma ich tam rosnąć trzy sztuki. Mają w stawie wymurowane specjalne stanowisko. Nad wodą umieściłam duże lustro, które potęguje efekt wody i dodatkowo odbijają się w nim rośliny.

Nad samą wodą rośnie wielki egzemplarz miskanta "Gracillimus" i Hydrangea paniculata "Limelight" tworzą znakomity duet od lipca aż do jesieni. Między kostkami w wodzie rośnie tojeść rozesłana "Aurea".


















____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:40, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Od strony tarasu, w specjalnych pojemnikach rosną bukszpanowe topiary, obsadzone na kostkach - również z bukszpanu.









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:07, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Z tyłu ogrodu, we wnęce, znajduje się ściana wodna. Obok stoją donice z kordylinami australijskimi i hortensjami. Naprzeciwko ustawiłam ławkę tekową, którą zdobyłam dopiero w tym roku, a szukałam jej już od pięciu lat. Za ławką rosną róże odmiany "Chopin", moje ulubione.
















____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:17, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Brakuje mi miejsca, więc niektóre hosty, hortensje i inne rośliny uprawiam w donicach















____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:27, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Ulubiony kolor róż to biały i kremowy, ale na ulicy mam też kilka odmian żółtych i różowych, które rosną na murze

















____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:37, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Moje róże









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:40, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303








____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:43, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303








____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:46, 11 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303








____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies