Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

Dorii 18:38, 04 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Spoko, spoko jak ci się podobają umbry to mogą być. Nie krytykuje tylko się zastanawiam co w nich jest czego ja nie widzę.
Słabość mam do tego typu drzew
https://pin.it/4qpSPXl
Z drzew na patyku mam tylko wiążą camperdownii reszta ma mieć wiele pni bądź e udawać. Takie skrzywienie więc wybacz.

A z kulistych jakbym miała sadzić to tulipanowce Edward Gruszyn albo dąb błotny Green darf. Podobają mi się jeszcze miłorzęby ale one bardzo wolno rosną.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
AlinaP 18:41, 04 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Dzięki, Dori. Jeśli mogę coś zaproponować, to w trójkątach wypełnienie z hakone Aureola. Tylko to. W środku większego trójkąta grujecznik. Wśród hakone cebulki krokusów. (aspekt wiosenny). Można też bez obwódki z cisa. Mniejsza pracochłonność na wiosnę. Hakone się łatwo wykrusza. Mam przed oczami te 35 metrową rabatę piorkowka. Mówię to świeżo po przycinaniu traw, zaklejając plastrem bąbla od sekatora. I wbrew pozorom nie mam stu lat. Grujecznik pendula, lub w formie wzniesionej. Reszta rabat będzie bogata, tu trzeba prostoty. Pozdrawiam
____________________
Ala
Dorii 18:43, 04 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
karo11inka napisał(a)
Wklejam szkic rabaty z wymiarami.Mam zamiar usunąć ten 4-metrowy odcinek krawężnika i złączyć te rabatę w całość. Tylko ile drzew się tam zmieści? 3 Umbry a przy świerku jakieś inne drzewo co myślicie? Chciałabym żeby to była kontynuacja rabat 1 i 2 czyli te tawuły , jeżówki, szałwie, miskanty itp. Co myslicie? Tylko co wtedy z tą długą częścią równoległą do domu, pasuje też żeby była podobna do tej wczesniejszej, co uważacie? Chcę trzymać się jednego stylu, jednych gatunków. Te tawuły strasznie przypadły mi do gustu bo są piękne i niewymagające co najważniejsze W 'ogrodzie Anety' ślicznie wygląda tawuła szara ze śliwą 'Pissardii' a z przodu u niej są chyba jakieś żółte tawułki.
P.S linia tej rabaty do tarasu jest ustawiona równolegle do linii rabaty nr 2 (pisze bo tutaj tego nie widać)


Myślę że warto by było jednak rozrysować te rabaty uwzględniając kształt działki. Przynajmniej moja wyobraźnia się gubi.

Zrób może taki rysunek na którym jest cała działka z naniesionym domem, ścieżkami istniejącymi i rosnącymi już drzewami. Najlepiej na kartce w kratke. Na takiej bazie będzie można pracować dalej.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
AlinaP 18:45, 04 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Nie zdążyłam, ten post powinien być pod postem z 18.18
____________________
Ala
AlinaP 20:15, 04 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Jeżeli postawisz na rozplenice- polecam Black beauty.
____________________
Ala
karo11inka 20:46, 04 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Dorii, ok naszkicuję całą działkę w wolnej chwili. Tylko w sumie tak naprawdę wszystkie rabaty mam co najważniejsze rozplanowane, tylko zostaje ta nowa , której wymiary podałam dzisiaj.
AlinaP, zostaną rozplenice, Black Beauty mi się bardzo podoba i też o niej myślałam
Do rozplenic i czosnków dołożę jeszcze tulipany żeby było coś więcej wiosną.
Dorii 21:44, 04 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Z rozplenic mi się najbardziej podoba lady U ale ona ogromna rośnie.

Jak rozrysujesz łatwiej będzie ustalić miejsce na drzewa. Co ile sądzić i ile ich potrzebujesz. Byliny i niskie krzewy to mniejszy problem ale i te będzie łatwiej ocenić ile sztuk potrzebujesz.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
makadamia 08:31, 05 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
U rozplenic bardzo dużo zależy od zasobności gleby i podlewania. Jak mają dobre warunki, to rosną dużo większe.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
karo11inka 09:57, 05 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Dziewczyny, byłam w terenie i myślę że spokojnie jeszcze w rabacie nr 1 zmieszczę rząd czegoś dodatkowego, może rozplenice? tylko czy nie zasłonią tawuł japońskich?co myślicie. Jeśli chodzi o rozplenice to stawiam na 'Black Beauty'- podoba mi się najbardziej.
makadamia 11:16, 05 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Nie, będzie super. Wczesnym latem, kiedy tawuły kwitną, rozplenice są jeszcze niewielkie. Później robią się wielkie, ale wtedy tawuły i tak są mniej ciekawe. A jeszcze później tawuły się przebarwią na żółto i razem z rozplenicami dadzą czadu

trzeba tylko uważać, żeby rozplenice nie miały zbyt ciasno - podobno nie chcą wtedy kwitnąć.

dobrze byłoby, gdyby na samym przodzie zmieściło się jeszcze coś zimozielonego i niskiego. Do cienia mogłabym polecić carexy czy runiankę, ale na słońce nie mam dobrego pomysłu. Może dziewczyny podpowiedzą.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies