Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Dorii 21:43, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Witam i zapraszam do mojego kawałka świata. Może do raju mu daleko ale dla mnie to raj i nawet na wakacyjne wyjazdy mnie nie ciągnie.
Na ogrodowisku goszczę już od kilku lat, najpierw po cichu tylko podglądałam i podczytywałam. Od roku już legalnie choć nadal niezbyt często się odzywałam, nadal czytałam raczej po cichutku. Dlatego znam wielu z was i wasze ogrody i już zgubiłam rachubę gdzie się już witałam.
Trafiłam tu chyba w poszukiwaniu zamiennika dla tuj i znalazłam żywopłot Danusi że świerka serbskiego. Potem zaglądałam co rusz szukając jakiś informacji. Na stałe zostałam przekierowana z pintresta do kilku ogrodów, niektórych z nich właściciele już tu niestety nie zaglądają. Wsiąkłam na dlugo. Najdziwniejsze jest to że ogrody które mnie tak zauroczyły są bardzo poukładane, raczej nowoczesne z liniami prostymi. Mój jednak taki nie będzie choć patrzeć na nie uwielbiam.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
galgAsia 21:46, 07 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Ha, mam Cię! Witam się w Twoim wątku
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Dorii 21:50, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Szybka jesteś właśnie chciałam sprawdzić czy podpis dobrze wpisałam a tu pierwszy gość

Witam
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
hankaandrus_44 21:57, 07 wrz 2019


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7164
Mnie też udało się wpisać na listę powitalnego orszaku. Każdy ogród jest unikatowy, bo Tworzony jest indywidualnie przez ogrodników z sercem. Nie przejmuj się, że nie identyfikujesz się z którymś. Po pobycie na Ogrodowisku z każdego ogrodu coś uszczkniesz dla siebie. I to jest w tej naszej grupie cenne,nie posiadamy patentu na wyłączność, przeciwnie - dzielimy się. Wiedzą, pomysłami, sposobem ochrony roślin.

Witaj w klubie, Dorii!
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Katte 21:58, 07 wrz 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Hej , hej witam mój ogród również nie zapowiada się na bycie od linijki
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Dorii 22:02, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Witaj Hanusiu
Masz rację, nie po to tu zaglądamy by kopiować a inspirować się, przynajmniej nie ja. Inspirować się, nacieszyć oko pięknymi rabatami i oczywiście nazbierać jak najwięcej wiedzy potrzebnej ogrodnikowi. Nie ukrywam też że liczę na wsparcie przy projektowaniu.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 22:04, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Hej Katte, nazwa twojego wątku jest bardzo zachęcająca. Muszę zajrzeć bo chyba jeszcze mnie tam nie było.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 22:18, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Pierwsi goście za mną czas napisać coś o moim skrawku ziemi
Działka prawie kwadratowa, 1005m² razem z domem. Dom to jakieś 100m² podjazd i ścieżka do furtki kolejne 80m². Położona na szczycie wzgórza ze spadkiem w kierunku jednego z rogów działki. Większość działki została wyrównana i powstała skarpa.

Ziemia gliniasta. W dokumentach mam glina pylasta przewarstwiona gliną piaszczystą. W podglebiu występuje tak zwane zaglejenie. Niestety to podglebie zostało odsłonięte przy wyrównywaniu działki. Ziemia jest bardzo ciężką w obróbce. Trzeba dobrze trafić na odpowiednią wilgotność by dało się kopać.

Mieszkamy już piąty rok i od pięciu lat próbuję coś z tym zrobić. Doczytałam się że trzeba rozluźnić piachem i ziemią z worka lub czarnoziem. I tak robiłam. Zrobiłam warzywniak i jedną rabatę. Mamy również chwastów ok zwany trawnikiem i szpaler świerków serbskich i kilka innych drzewek.

Do tak zwanego czarnoziemu mam pecha i to co nam przywieźli to szkoda gadać a kto czytał rady Toszki ten wie że ziemia z worka to prawie sam torf. Dlatego ziemia choć już lżejsza w kopaniu nadal dobra nie jest.

Chciałabym by w końcu zaczął powstawać ogród a zaczynam od kopania i mieszania z korą, obornikiem, mączką bazaltową i kompostem którego za dużo nie mam ale się robi.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 22:30, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Zanim powstał dom było tak





____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 22:38, 07 wrz 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
W następnym roku już mieszkaliśmy i poznawaliśmy uroki tego miejsca



Mój pierwszy warzywnik

____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies