Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Iglaki - gatunki niepolecane

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglaki - gatunki niepolecane

tuchan 00:02, 11 maj 2018


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Problem z conicą jest taki, że cały urok tego świerka leży w jego gęstości i symetryczności. Mało jest tak urokliwych iglaków. Niestety gdy dopadnie go przędziorek, to pozostawia na nim ogromny i nieuleczalny ślad - miejsce gdzie nigdy już nie odrosną igły. O ile w przypadku iglaka niesymetrycznego idzie to jakoś zakamuflować, przyciąć itd. to w przypadku tego świerka można uznać go za "załatwionego". Na palcach u jednej ręki mogę policzyć ludzi którzy mają nie trafioną przędziorkiem conicę, a jest to b.popularny u nas świerk, więc o czymś to też świadczy.
____________________
Gardenarium 22:10, 11 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie znam idealnego świerku 'Conica'. Wszystkie wygryzione, dlatego ich nie sadzę od lat.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewilena 00:50, 16 kwi 2019


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Czy świerk kłujący Iseli Fastigiate jest również odmianą niepolecaną?
Oraz Świerk kłujący Glauca Globosa?

A jeśli chodzi o Świerk biały, to czy wszystkie odmiany z tej grupy są łątwo atakowane przez szkodniki?
Co z iglaków mogłoby być zamiennikiem Świerka Conica? czyli reprezentacyjny wolno rosnący stożek?

Gardenarium napisał(a)
Ze swej strony nie polecam świerka kłującego (Picea pungens).



Poza tym, że osiąga znaczne rozmiary z czego nie zdaje sobie sprawy co druga osoba sadząca go, to jeszcze jest podatny na choroby i szkodniki:

Choroby grzybowe (brunatnienie igieł świerka, gruzłek świerkowy). Do najczęstszych szkodników należą: ochojnik świerkowy, mszyca świerkowa i przędziorek sosnowiec, larwy (świerkowiec większy, zasnuja świerkowa, rudnica mniszka).

Ten świerk w sprzyjających warunkach pogodowych również może tracić igły i brzydko wyglądać.
Poza tym ogałaca się od dołu, jego dolne gałęzie nie wytrwają do końca. Trzeba je podcinać od dołu.


Zamiennikiem tego świerka jest Picea omorika - świerk serbski
____________________
Ewelina
Gardenarium 12:11, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewilena napisał(a)
Czy świerk kłujący Iseli Fastigiate jest również odmianą niepolecaną?
Oraz Świerk kłujący Glauca Globosa?

A jeśli chodzi o Świerk biały, to czy wszystkie odmiany z tej grupy są łątwo atakowane przez szkodniki?
Co z iglaków mogłoby być zamiennikiem Świerka Conica? czyli reprezentacyjny wolno rosnący stożek?



On jest karłowy więc łątwiej go opryskać, wielkiego się nie da i straty duże.
Galuca Globosa to odmiana świerka kłującego, ale malutka, więc to samo, łatwiej opryskać ale szkodniki te same.

Czy wszystkie odmiany świerka białego? nie wiem czy tak samo są atakowane.
Reprezentacyjny stożek - bukszpan lub cis formowany. Czy wolnorosnący - niekoniecznie, trzeba formować. Nie znam innego stożka polecanego który rośnie w stożek bez formowania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
altmark 21:03, 05 maj 2019

Dołączył: 30 kwi 2019
Posty: 3
Chyba trochę nietrafiona nazwa tego wątku, lepiej brzmiałoby "gatunki trudne w uprawie".

Tak naprawdę dużo zależy od warunków w jakich dana roślina rośnie. U mnie np. jest sporo jałowców, do tego świerk Conica i wszystkie mają się świetnie
HaniaA 18:49, 21 maj 2019

Dołączył: 18 maj 2019
Posty: 5
A co z jodłą górską? Ktoś ma?
stasik 13:27, 24 lis 2019

Dołączył: 16 wrz 2019
Posty: 29
Jeśli można to powiem coś na temat świerka Conica. Byłem ostatnio w szkółce zakupic kilka drzewek, właściciel miał właśnie pełno świerków Conica, i każdy wyglądał bardzo dobrze. Powiedział mi że aby był zdrowy musi mieć wilgotne podłoże, i nie lubi jak się go leje z góry czy po wierzchu. I właśnie opowiedział mi że przędziorek atakuje go kiedy ma zbyt sucho.
Zakupiłem jednego takiego 1.5 metra. Mam nadzieję że nie będę miał przygód
Gardenarium 21:08, 24 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też mam taką nadzieję. Ale czarno to widzę jednak.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ELLA 10:06, 30 mar 2021


Dołączył: 01 kwi 2015
Posty: 18
Witam.
Mam kilka nastoletnich sosen kosodrzewin i czas by je było wymienić na coś innego, gdyż niezbyt ładnie wyglądają. Tylko pytanie na co? Czy ma ktoś może jakiś pomysł?
Gardenarium 17:29, 04 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerki odmiany kompaktowe. Kuliste najlepiej. Ale nie Conica.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies