Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Glina i zielsko

Pokaż wątki Pokaż posty

Glina i zielsko

olciamanolcia 05:37, 22 kwi 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
Rabata 150m2…. Coś pięknego
Pamiętam jak chodziłam z Dziadkiem na działkę …była jedna działka na której były same kwiaty i byliny od wiosny po jesień i szczególnie pamiętam sierpniowo wrześniowe rabaty wypełnione kwieciem i już za dzieciaka szczęka mi opadała
Właścicielkę też pamiętam - siedziała w tych kwiatach i na drutach robiła
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Narsilia 06:42, 22 kwi 2024


Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 576
No rabata będzie piękna , nie ma się co stresować zaczniesz sobie od ramy czyli drzew i zimozielonych a potem po kolei etapami , popatrzysz i napewno zaczna co kolejne pomysły na uzupełnienie tych pustych stef przychodzić , masz tu taka grupę wsparcia i kopalnie pomysłow że ho ho

Ja bym tylko mimo że duża rabata ograniczyła też liczbę gatunków tzn. jeśli masz trzy rodzaje trzmielin ,to dokładała zaczeszczla jednym kolorem ,odmiana jeśli chodzi np o trzmieline.
Bo jest i białą i żółta i drobnolistna itd, a Twój ogród przy tak pięknym nowoczesnym domu jednak trzyma formę i ramy ogrodu formalnego , więc żeby się nie zrobił taki niekontrolowany sielski miss masz , w pozytywnym sensie ale jednak już do tego co masz może się gryźć.

Jestem obserwuje i wspieram Lidka
____________________
Klaudia Ogród vs budowa czyli trudne początki ogrodniczki
LIDKA 09:57, 22 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Domówiłam 2 pisardi właśnie.
Odbiore po pracy.
I korę dziś zamówię.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Juzia 11:57, 22 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38833
Jak wetkniesz te 3 miskanty co masz między Morning Light przy śliwach to źle nie będzie
Trzeba wykorzystywać to co się ma. No i nie będzie nudno

A trzmieliny to jakie? Na pniu?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Patrycja_KG_Lu 12:20, 22 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Coś tam namalowałam biorąc pod uwagę Twoją rozmowę z Juzią.

Wiem, że lubisz ład i porządek dlatego sugeruję trochę odbić lustrzanych. Ścieżka po ukosie, ale nie dzieląca na trójkąty tylko na dwa romby. W prawym dolnym i lewym górnym trojkącie proponuje użycie 3 kulek Danica skąpanyvh w niskiej trawie o kontrastowym kolorze. Te czarne kwadraciki w trawie to np. jakiś cortenowy dodatek, niezbyt wysoki. Fajnym elementem była by fioletowa lub różowa szałwia tam. W dwóch pozostałych narożnikach proponuje po jednym formowanym stożku dodając wiosną tam krokusy. Wiem, że masz 4 wykrzykniki cisowe. Dałabym jednak tylko 3 sztuki w jednej linii na wprost rabaty platanowej, a ich nogi otoczyłabym jakimś bylinami. Może tam u góry kocimiętkowa obwódka? Na środku ścieżki pod magnolią dałabym 3 rozplenice a koło nich może plamy z rozchodników? Miskanty narysowałam w jednej lini przy dolnej krawędzi rabaty, za nimi masz chyba wiatę, więc nie zasłaniały tam widoku zbytnio.
Szybki rysunek 3D, bo cierpliwość pomocnika z kredkami babmbino się skończyła.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Juzia 12:39, 22 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38833
Takie sadzenie roślin wzdłuż brzegów rabaty (szczególnie w narożnikach) nie będzie wyglądać dobrze. Zrobi się z tego klocek na środku trawnika. Plus duże rośliny na środku rabaty, małe na brzegach. Inaczej nic nie będzie widać...
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Patrycja_KG_Lu 12:51, 22 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Są różne podejścia. Rysując tą propozycję częściowo wzorowałam się okolicą szklarni w Ogrodowisku. Tam właśnie w narożnikach czy przy wejściach są kule/topiary.
Gardenarium napisał(a)





____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Juzia 17:13, 22 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38833
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Są różne podejścia. Rysując tą propozycję częściowo wzorowałam się okolicą szklarni w Ogrodowisku. Tam właśnie w narożnikach czy przy wejściach są kule/topiary.



No pewnie! Każdy robi jak mu pasuje Lidka też zrobi po swojemu a my tylko podrzucamy pomysły
Ale wyczytałam, że małż Lidki nie chce zasłaniać widoków
No i u Danusi w pokazowych to każdy taki kwadrat to jakby inny pokój. Tam pasuje takie sadzenie po kątach A tu ogród trzeba traktować cały jako jeden pokój.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
olciamanolcia 17:22, 22 kwi 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
LIDKA napisał(a)

Tak


Po lewej co to za drzwa? Platany?
czy inne? Zgubiłam się
A czy poszerzenie obecnych rabat wchodzi w grę ?

Ja sie upieram przy takiej opcji( tylko mogę sobie popisać he he
Zielony pas-chodnik z trawy-tak jak planowałaś 3 metry- nasepnie rabata ze śliwami i bylinami-powtórka tego co masz na rabatach pod murem ale tylko wybrane gatunki ,żeby zbytniego miszmaszu nie robić

Z basenu fajny widok bedzie i możesz sobie leżaczek na trawce postawić i wypoczywać przy sliwach magnolii i różach i innych cudach



A teraz mnie jeszcze taka myśll naszła, że w tych rabatach pod płotem dałabym tylko trawy ozdobne a w rabaty równoległe przeniosłabym byliny i róże
Jak rewolucja to rewolucja
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
LIDKA 20:00, 22 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Ogrodniczki Kochane
odpowiem po kolei:

Juzia - ten pierwszy piktogram to jest z grubsza to o co mi chodzi.
dobrze wyłapałaś sens nasadzeń wg wzrostu - z brzegu niższe i nieco wyżej do środka. ale nie dotyczy to drzew.

Patrycja - jesteś nieoceniona z rysunkami. zamysł nasadzeń ogólnie dobry bo daniki i cisy nie będą wysokie , nie dam ich przy samym brzegu ale gdzieś blisko. tylko trawy bym bardziej w głąb przesuneła. chce zeby swobodnie chodzić w koło, nic nie ma się wylewać/przewieszać na trawnik. na obwódce będzie kostka bo jest potrzebna kosiarce i M mówi żę musi być.

Justynka - pomysł masz super ale nie na te rabatę. Tam za wiśniami które rozmieściłaś są już drzewa , platany - nieszczepione na wprost a po lewo 7 buków bordowych.
tam gdzieś wsadzę magnolię - mam małą Susan take z 1,20m ale wygląda że wielopniowa będzie.
Natomiast w tym lewym górnym fragmęcie raczej krzewy planuje i ciut traw, myśle ile już mam lat i ile bedę miała cięcia.

Do czasu rycia trawnika ok 9 maja mogę rozmyślać w Waszą pomocą.
a póki co to jest tak:
- magnolia przeżyła mróz
- platany i tulipnowiec obmarzły -wrrr zła jestem na pogodę a dotąd zachowywałam stoicki spokój,
- przywiozłam dziś 2 kolejne wiśnie pisardi - tym samym mam komplet drzew na tę rabatę. Więcej drzew nie będzie - amen.
BO na części ogrodu która ma ok 700 m2 mam 14 dużych drzew , w tym 9 kolumnowych i bordo. Starczy. Potrzebuje zielonych kwitnących w różnych terminach krzaków.

Bardzo Wam dziękuje za pomoc.


aaaa i w szkółce piękne azlie widziałam. ale to za rok ewentualnie .....


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies