Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 19:29, 09 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
Witam wszystkich użytkowników forum!

Mam na imię Patrycja. Trafiłam tutaj dzięki programowi “Maja w ogrodzie”, gdzie w kilku odcinkach wspomniano o tym forum. Przejrzałam wiele wizytówek oraz kilka wątków z działu “Nasze ogrody” i uważam, że wiele się można tutaj nauczyć oraz wzajemnie inspirować.

Jeśli macie ochotę przejść ze mną wszystkie etapy projektowania ogrodu to zapraszam do śledzenia wątku. Zaczynam od pustej działki, która kiedyś była polem uprawnym, dlatego też w tym wątku będzie o niemal wszystkim - planowaniu zagospodarowania ogrodu, planie nasadzeń, walce z chwastami, zakładaniu trawnika, planowaniu automatycznego nawadniania, budowie kaskady wodnej, domku dla dzieci, oświetleniu itp.

Zazwyczaj trafiałam na Ogrodowisku na wątki poświęcone na planowanie rabat, przebudowy ogrodu, zmiany koncepcji itd. U mnie natomiast będzie powstawał ogród od podstaw, co będzie lekką odmianą. Zapraszam!


Poniżej zdjęcie prezentujące stan działki po jej zakupieniu w 2019 roku.


____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 19:36, 09 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
Ogólna charakterystyka działki i zabudowań

Działka o powierzchni 2 000 m2, położona w urokliwej miejscowości pod Lublinem. Szerokość działki od frontu to ok. 22 m, na jej końcu ok. 21 oraz jej długość to ok. 100 m. Wjazd na działkę znajduje się od strony południowej. Po zachodniej stronie jest nieużytek, a po wschodniej wąska droga dojazdowa do działek w drugiej lini zabudowy oraz zabudowana działka sąsiada.

Obecnie na działce stoi budynek jednorodzinny (w trakcie budowy) z płaskim dachem w stylu nowoczesnym. Kolorystyka elewacji będzie utrzymana w odcieniach zimnych, tj. bieli oraz szarościach. Taras znajduje się od strony zachodniej oraz północnej. Okna wychodzą odpowiednio na: kuchenne - południe, salonowe - zachód/północ, jadalnia oraz sypialnia główna - zachód, pokoje pozostałe, łazienki, pralnia - wschód. Ogrodzenie będzie nawiązywało do bryły oraz kolorystyki budynku.

Gleba w przeważającej części jest gliniasta, pouprawowa, dość dobrej jakości (klasa IIIa), wymagająca rozluźnienia struktury. Frontowa część działki oraz w bliskim otoczeniu domu zostanie lekko podniesiona (konieczność nawiezienia nowej warstwy).

Poniżej zdjęcie poglądowe jak będzie wyglądała bryła budynku tej jesieni.



Drugie zdjęcie przedstawia stan aktualny z lotu ptaka.



Wymarzony ogród mogę podsumować tak:

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 19:44, 09 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
Z uwagi na to, że nie mam wykształcenia ogrodniczego, a tym bardziej doświadczenia w tym temacie, uznałam, że warto się dobrze przygotować, żeby nie popełnić błędów. Moim pierwszym krokiem w 2020 roku był zakup książki "Podstawy projektowania ogrodów - Podręcznik" Rosemary Alexander. Sporo się z niej nauczyłam. Dzięki niej stworzyłam wstępny roboczy plan ogrodu, który dopasowany jest do długiej, wąskiej działki.

Motywem przewodnim są linie proste pod kątem około 45°, które porządkują przestrzeń i optycznie poszerzają wąską działkę. Wydzieliłam trzy strefy funkcjonalne: reprezentacyjną - na froncie domu, wypoczynkową - środkowa część działki oraz użytkowo-gospodarczą - tylna część działki.



Zielony to część trawiasta, ciemny brąz rabaty, jasny brąz lekko podwyższone rabaty przy wejściu do domu. Nie naniosłam jeszcze planu części gospodarczej oraz tej przed ogrodzeniem.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 19:48, 09 maj 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
Jak jesteś zainteresowana nowoczesnymi ogrodami to idż do;
Ogród Wioli
Ogród Olcimanolci.

Od nich trafisz do innych nowoczesnych.

Musisz się wpisywać na wątkach bo inaczej nikt Ciebie nie znajdzie.

Trafiłaś w bardzo fajne towarzystwo forumowe.



____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 19:49, 09 maj 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
A i zielony podpis jest konieczny.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Patrycja_KG_Lu 19:52, 09 maj 2022


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2649
LIDKA napisał(a)
Jak jesteś zainteresowana nowoczesnymi ogrodami to idż do;
Ogród Wioli
Ogród Olcimanolci.

Od nich trafisz do innych nowoczesnych.

Musisz się wpisywać na wątkach bo inaczej nikt Ciebie nie znajdzie.

Trafiłaś w bardzo fajne towarzystwo forumowe.





Dziękuję za polecenia. U Olcimanolci byłam jeszcze za czasów "anonimowych". Teraz mając założone konto będę 'aktywnym' użytkownikiem
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 19:52, 09 maj 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
To co moge podpiwiedziec to zacznij sadzenie od drzew i żywoplotow.
Bo do planu zabralas sie bardzo profesjonalnie.

Włascicielką portalu Ogrodowisko jest Szefowa czyli Pani Danuta Młoźniak. Ja korzystam z jej książki o tworzeniu wymarzonego ogrodu.
Na początku działałam na oślep.
Ty masz szansę uniknąć wieku błędów.

Będę kibicować.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
anuska2507 20:12, 09 maj 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Zielony podpis skutecznie przyciąga
Witaj! Do wartościowych wątków, które być może znasz, dodam te, gdzie jest mowa o dokładnym przygotowaniu gleby:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/8102-motylogrod
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5700-ogrod-ani

Też podoba mi się układ rabat!
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Martka 20:27, 09 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Hej Patrycjo, układ rabat zapowiada się bardzo ciekawie, masz już sporo przemyśleń na temat zasadniczy, czyli po co i jak ułożyć strefy w ogrodzie. Wszystkie prawie doszłyśmy do wniosku w trakcie zakładania ogrodów, że wąskie rabaty są niefunkcjonalne, metr to tyle co nic, wystarczy najwyżej na żywopłot. To jedna z pierwszych lekcji, jaką wyciągnęłam dzięki społeczności Ogrodowiska. Kurnik mnie rozczulił! Świetne plany. Świetnie, że planujesz także warzywnik. Trzymam kciuki!
Judith 20:46, 09 maj 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Dzień dobry
Na tak wąską działkę układ pod katem 45 stopni to świetny wybór . Widziałabym tu tez pokoje ogrodowe przechodzące jeden w drugi .
Na tym etapie rozważać możesz wszystko, warto natomiast już teraz pomyśleć - jak pisze Lidka - o drzewach: zaplanowaniu miejsca i posadzeniu . Zanim zamieszkasz, będą już na tyle duże, by tworzyć klimat i dawać cień.
Powodzenia!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies