Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » April podbija las...

Pokaż wątki Pokaż posty

April podbija las...

April 07:55, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Na dzień dobry trochę zdjęć, jeżeli jeszcze się nie znudziły

Po prawej panicum virgatum Sangria


Bardzo lubię jego połączenie z rozchodnikiem Karfunkenstein


Dalej rabata przechodzi w część z hortensjami Vanille Fraise a pod nimi berberyski bordowe Bagatelle.
Całość rabaty opiera się na szarościach w postaci przetacznika siwego, santoliny i czyśćca wełnistego zwykłego i w odmianie Cotton Ball oraz szarej seslerii skalnej.




Drugim dominującym kolorem są borda, jak już wymieniłam rozchodniki Karfunkenstein, berberys bagatelle, perukowce. Na brzegu rabaty są klony Royal Red, w postaci kul. Oś widokową zamykają klony Crimson Sentry, jeden w przedogrodzie, drugi na końcu Rabaty Północnej - bo tak nazywam tę długą rabatę wzdłuż podjazdu. Mimo że rabata jest najmocniej oświetlona przez słońce.



Trudno jednym zdjęciem objąć całość niemal 30 metrów, bo zaraz po drugiej stronie podjazdu stoi dom. Dlatego nawet z praktycznych względów, rozmów z eMem, rabata podzielona jest na cztery sekcje, licząc od lewej, czyli od bramy. A granicą sekcji są właśnie rosnące na obrzeżu klony. Niezbyt te klony widać bo są wysoko szczepione.


Mały przerywnik żeby się nie znudziło. Dalie Cafe au Lait. Niestety u mnie okazały się jednoroczne


Teraz rabata cisowa, przy wgłębniku. To głównie hakonechloa macra, ciemierniki, trochę jarzmianki White Giant i Roma i trybula leśna.




Drugi bok wgłębnika, pod świerkami omorica, to znów jedno z moich ulubionych połączeń srebra i bordo. Głównie żurawka Dark Secret i jeżówki purpurowe. Próbowałam tam z miscantami Variegatus ale słabo rosną w cieniu omoric.




Muszę podzielić post bo chyba za dużo zdjęć.
CDN...
____________________
April April podbija las Mazowsze
Gosiek33 07:57, 02 lut 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Zdjęcia z czasów dobudowy tarasu bardzo inspirujące. Powiedz czy miejsce pomiędzy pustakami zasypałaś piachem, czy mieszkają tam jakieś zwierzątka?


Pierwszy raz byłam u Ciebie właśnie w bardzo smutnym dniu dla Was, gdy musieliście się z psicą pożegnać


Fantastycznie jest oglądać Twój ogród, szczególnie teraz zimową porą, na żywo stałam i nie mogłam otrząsnąć się z podziwu nad rabatami szczególnie tą

April napisał(a)


A tak wygląda moja rabata wzdłuż podjazdu jak zaczynają się kłosić brachytrichy


A tak wygląda na wiosnę




Ach ten przetacznik siwy, też go bardzo lubię ale aż tak pięknie nie chce u mnie rosnąć


Zdjęcia z 2013 faktycznie szokujące



April napisał(a)


Długo się broniłam, długo myślałam że nie ma co pokazywać. Miałam długie chwile zwątpienia i nawet zdjęć nie robiłam. Ale to "zamknięcie w domu" udowodniło mi że jestem zwierzęciem stadnym i chcę się podzielić chociaż częścią mojego życia Goście nie mogli przyjechać do ogrodu, to musiałam z ogrodem "wyjść" do Gości



Jedyny pozytywny efekt izolacji
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
April 08:09, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Ciąg dalszy rabat wokół wgłębnika







Na tym kończy się ujarzmiona część lasu.

Ogród mam podzielony na rabaty określające strony świata. W środku stoi dom.
Omówiłam już w większości Rabatę północną- wzdłuż podjazdu; Rabatę wschodnią - różanka, wgłębnik, rabatka cisowa przy wgłębniku.
Pozostaje Rabata zachodnia i Rabata południowa. Rabata południowa to u mnie głównie las czyli część która obecnie jest "w opracowaniu". Jest też największa i dlatego podzielona na mniejsze rabatki.
Ale o tym innym razem
____________________
April April podbija las Mazowsze
April 08:16, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Agatorek napisał(a)
Piękny ten zaczarowany las .


Niedługo i u Ciebie będzie pięknie, zobaczysz zleci migiem. A ta radość tworzenia


Dla Ciebie dalia Black Jack
____________________
April April podbija las Mazowsze
April 08:22, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Kasya napisał(a)
Muszę tego wilczomlecza gdzieś znaleźć


Ja też bym wilczomlecza Tiny Tim chętnie dokupiła. Tego zdobyłam na jakimś wyjeździe. Nie miałam pojęcia że takie cudo wyrośnie. Spróbuję go podzielić na wiosnę ale nie będzie to łatwe. Już chciałam w zeszłym sezonie ale się nie udało.

Tak wygląda we wrześniu

____________________
April April podbija las Mazowsze
April 08:28, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Mary napisał(a)

To Tiny Tim, Jolu?
Czy to jest jedna sztuka czy kilka obok siebie?


Tak, to ten. Tylko jedna sztuka. Będę poszukiwać więcej. Będę też usiłowała podzielić, choć w zeszłym roku nie miałam odwagi

____________________
April April podbija las Mazowsze
April 08:33, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Rumianka napisał(a)

No nie taki chwast!!! Mój bluszcz rośnie na honorowym miejscu, czyli porasta muszlę nad ławką...a przebarwienia cudne...


No niestety na rabatach jest niezwykle agresywny, wysiewa się i zagłusza wszystko. Trudno go usunąć. Ale ja na swoich piaskach pozwalam sobie na pewne odstępstwa
Mam go np. na początku Rabaty Północnej, gdzie wydaje mi się, że go kontroluję.

____________________
April April podbija las Mazowsze
April 08:45, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Mysza napisał(a)



Całkiem sporo tych różyczek
Dziękuję za nazwy, muszę o nich poczytać.


Mam jakieś 100 róż obecnie. Ale nie są moim oczkiem w głowie.
Szczególnie polecam Robin Hood.




Tu po lewej, niemal w cieniu
____________________
April April podbija las Mazowsze
April 08:52, 02 lut 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
Alija napisał(a)

Bardzo podoba mi się usytuowanie basenu, trochę słońca, trochę cienia, żywopłot, wysokie drzewa. Świetna sprawa.


Basen powstawał tam gdzie mniej drzew żeby igły się nie sypały. Niestety jest jednak zbyt zacieniony bo woda się nie nagrzewa wystarczająco. Będziemy musieli zastosować jakieś wspomaganie żeby wydłużyć sezon kąpieli.
Tu z rozstawionym basenem

____________________
April April podbija las Mazowsze
Basilikum 09:02, 02 lut 2021


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
super udalo Ci sie polaczyc ogrod z lasem po mistrzowsku
No i fotki sa super
Moj maz sie pyta czy Ty masz sasiadow czy jestescie takim samotnym domkiem w lesie?
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies