Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Złamany wierzchołek / formowanie wierzchołka - Sosna czarna "Oregon Green"

Pokaż wątki Pokaż posty

Złamany wierzchołek / formowanie wierzchołka - Sosna czarna "Oregon Green"

Karolo 09:59, 28 maj 2021

Dołączył: 28 maj 2021
Posty: 3
Cześć, to moje pierwsze kroki na tym forum i nie wiem czy piszę w dobrym miejscu.

Ale mam pewien problem z sosną czarną "Oregon Green", którą wsadziłem w tamtym roku. Jednak przed wsadzeniem, gdy wyciągałem ją z samochodu, złamałem główny pęd wierzchołkowy. Jak się można było spodziewać sosna odbiła z bocznych i teraz można powiedzieć, że są dwa, które konkurują o to, który z nich zostanie tym głównym. I tu moje pytanie, czy powinienem coś z nimi robić czy zostawić tak jak jest i czekać? Dodam też, że w miejscu tego złamanego zaczął wyrastać kolejny pęd, jednak jest dużo niżej niż tamtoroczne (widoczne na zdjęciu). Zastanawiałem się czy może usunąć/odłamać zaznaczone "X" dwa wierzchołki wraz z bocznymi, żeby dać szansę temu środkowemu i przywrócić poprzednią oś drzewa, aby nie było sytuacji, że drzewo zamiast pokroju stożkowego, będzie miało pokrój "widlasty".



Wg mnie jest to piękna sosna, a bardzo chciałbym ją utrzymać w formie z jednym pędęm wierzchołkowym zamiast kilku tworzącego "bocianie gniazdo". Dlatego bardzo proszę o poradę kogoś, kto ma większe pojęcie na ten temat niż ja.

sylwia_slomc... 10:56, 28 maj 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
Jeżeli nie zależy Ci na czasie( nie wiem jak szybkie tempo wzrostu ma ta sosna, ale patrząc po długościach młodych przyrostów to raczej szybkie), a na pokroju to wyjścia masz moim zdaniem dwa

1. boczne gałazki skrócić, ale nie na nowych przyrostach tylko w połowie długości miedzy starymi igłami( zeszłoroczny przyrost wraz z tegorocznym. Wtedy tegoroczny będzie rósł tylko ten od przewodnika i już nic mu nie zagrozi z konkurencji. Na tych skróconych gałązkach za igłami pojawią się nowe pędy, jeśli nie w tym to w przyszłym roku i mocniej się ten dół zagęści, ale już nie będzie konkurował o przewodnictwo.

2. Wybrać gałązkę z najwyższym pędem na przewodnik, a pozostałe pędy tegoroczne poskracać o połowę lub 2/3. Forma zostanie zachowana tylko pień nie będzie idealnie prosty dołem drzewa, z czasem to się trochę poprawi wizualnie, ale nie do idealnego pionu. Drzewko młodziutkie to takie deformacje ładnie się maskują w przyszłości
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ZbigniewG 20:09, 28 maj 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8910
alternatywne podejście
wycinasz na gładko jeden z tych dwóch a drugi prostujesz do pionu przy kijku przywiązanym do przewodnika,

można jeszcze prościej ściągasz do siebie(można stopniowo) oba pędy, w tym mniej pasującym obcinasz nowe przyrosty a po jakimś czasie wycinasz go na gładko
młode przyrosty poniżej skracasz lub mocniejsze wyłamujesz całkowicie wg potrzeb
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Karolo 12:21, 01 cze 2021

Dołączył: 28 maj 2021
Posty: 3
Dziękuję za obydwie porady. Zdecydowałem się na wycięcie bocznych odrostów z poprzedniego roku w połowie długości. Skoro i tak ta sosna ma spore przyrosty, to zdecydowałem się poczekać, żeby miała prostszy pokrój. Teraz czekam aż pojawią się pąki na tych starszych pędach, dzięki jeszcze raz.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies