Gdzie jesteś » Forum » Narzędzia i akcesoria » kompostownik Compothermo

Pokaż wątki Pokaż posty

kompostownik Compothermo

Wieslaw 22:56, 31 lip 2023

Dołączył: 31 lip 2023
Posty: 3
Czy ktoś w Was używa/używał taki kompostownik (Prosperplast - Compothermo) i mógłby podzielić się doświadczeniami?
Mary 12:48, 01 sie 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mam trzy takie kompostowniki, ale mniejszą wersję, 340ml. Ten z obrazka, 900ml, jest wielki, za wysoki dla niskiej osoby jak ja. Trudno byłoby mi coś od góry wyjąć.
Bardzo jestem zadowolona z tych kompostowników. Trochę kompostu wybieram od góry, a potem odpinam jedną ścianę, żeby wybrać resztę. Klapka na dole jest moim zdaniem zbędna. Nigdy jej nie używam i wątpię, żeby była użyteczna.
Po kilku latach używania w jednym urwała się rączka.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Wieslaw 14:05, 01 sie 2023

Dołączył: 31 lip 2023
Posty: 3
Ja jestem wysoki, więc wysokość mi nie przeszkadza. Moje obawy związane są z brakiem otworów wentylacyjnych. Moje obecne, tradycyjne kompostowniki tych otworów mają mnóstwo. Rozumiem, że w termokompostowniku musi ich być dużo mniej, ale żeby wcale...?

Czy w Twoich kompostownikach materiał się nie "kisi"?
Jak długo powstaje kompost?
Jest dobrej jakości?
Mary 17:36, 01 sie 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Wieslaw napisał(a)
Ja jestem wysoki, więc wysokość mi nie przeszkadza. Moje obawy związane są z brakiem otworów wentylacyjnych. Moje obecne, tradycyjne kompostowniki tych otworów mają mnóstwo. Rozumiem, że w termokompostowniku musi ich być dużo mniej, ale żeby wcale...?

Czy w Twoich kompostownikach materiał się nie "kisi"?
Jak długo powstaje kompost?
Jest dobrej jakości?

W moich kompostownikach jest zawsze dużo suchego materiału, bo w sezonie wrzucam tam ścinki z jesiennego i wiosennego cięcia. Jak wrzucić dużo odpadków kuchennych to pewnie będzie się kisić. Najgorzej jest wiosną, ale to wiadomo. Liście z drzew na pryzmie też są wtedy ukiszone.
Jak długo? Nie wiem co odpowiedzieć na to pytanie, bo to po pierwsze zależy od pory roku, po drugie od tego co się wrzuci, a po trzecie od tego w jakim stanie uznajemy, że już można kompostu użyć. Mogę zrobić zdjęcie kompostu, którego używam teraz. Muszę tylko sprawdzić kiedy dokładnie go zbierałam.
Czy jest dobrej jakości?
Nie mam pojęcia.

Oprócz tych trzech kompostowników mam jeszcze taki stary z cienkimi ściankami. Robienie w nim kompostu mi nie wychodziło, ale może dlatego, że to były początki. Teraz używam go do liści dębowych, więc nie mam porównania.
Mam też kompostowniki z siatki na liście klonu i ścinki z cięcia.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Wieslaw 19:36, 01 sie 2023

Dołączył: 31 lip 2023
Posty: 3
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies