Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Co to za choroba proszę o POMOC.

Pokaż wątki Pokaż posty

Co to za choroba proszę o POMOC.

Arcanst 17:47, 10 wrz 2023

Dołączył: 10 wrz 2023
Posty: 4
Witam wszystkich.Jestem nowy i jeżeli źle założyłem temat to z góry przepraszam.
Mam spory problem z sosna gatunku nie znam dostałem w prezencie od ojca który ostatkami swoich sił wkopał ją w ziemię i mam do niej spory sentyment.Sosna przez ostatnie dwa sezony miała na wiosnę rdzę wejmutkowo-porzeczkową która zwalczyłem.Teraz na sośnie pojawiły się czerwono fioletowe nacieki żywiczne poza tym jest spękanie kory które wystąpiło w miejscach w których było najwięcej rdzy (mogę się mylić to moja obserwacja) dodatkowo kilka gałęzi żółknie. Dodam tutaj że drzewo jest mlode ma duży przyrost (tak myślę w ciągu 5 lat jakieś 120% przyrostu) miejsce w ogrodzie słoneczne gleba wapienno gliniana.
Arcanst 17:56, 10 wrz 2023

Dołączył: 10 wrz 2023
Posty: 4
Zdjecie
sylwia_slomc... 18:39, 10 wrz 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Ja bym oczyściła ostrym zdezynfekowanym nożem to miejsce do czystego drewna, przy okazji okaże się co się dzieje pod korą i choć sosna zaleje to żywica to mimo wszystko spryskała jakimś preparatem na raka bakteryjnego i zgniliznę, a potem zasmarowała maścią ogrodniczą. sosna i tak zaleje to żywicą, le to pozwoli na ładniejsze zabliźnienie tkanki. Wydaje mi się, że bez interwencji możesz drzewko stracić. Może się też okazać, że pod korą w drewnie żeruje jakiś szkodnik, ale to dopiero po usunięciu chorej tkanki będziesz w stanie stwierdzić. Wszystko co suche tez wytnij bo to się już nie zazieleni.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Arcanst 19:14, 10 wrz 2023

Dołączył: 10 wrz 2023
Posty: 4
Mówiac o tym miejscu masz na myśli miejsca gdzie pęka kora?
LIDKA 21:04, 10 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7118
Ja mam ogród na glinie i mi sosny nie chcą rosnąć. Padają po 2 -3 latach.
Lecz jak Sylwia pisała. Powodzenia
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies