Gdzie jesteś » Forum » Powitania » Początkująca ogrodniczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkująca ogrodniczka

calina 16:15, 06 paź 2023

Dołączył: 06 paź 2023
Posty: 8
Witam wszystkich,
już od jakiegoś czasu chętnie czytam co słychać na ogrodowisku i w końcu sama ośmieliłam się coś napisać. Zaczynam dopiero moją przygodę z ogrodem i chętnie skorzystam z porad osób bardziej doświadczonych. Wszystko zaczęło się od brzóz samosiejek, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu ogrodziłam je żeby nikt ich nie rozjechał. Odwdzięczyły się, bo mają już prawie 2m i rosną w nich kozaki. Z uwagi na dużo pracy przy budowie na razie skupiliśmy się na wyrwaniu chwastów, perzu i pozbieraniu kamieni. W czerwcu posialiśmy trawnik z mikrokoniczyną, a wzdłuż brzóz opaskę z różnych mieszanek łąki kwiatowej. Cieszą oko bogactwem kolorów, zapachów i gatunków. Teraz przyszła pora na osłonięcie się trochę od wiatru i drogi gruntowej. Marzy mi się jak najbardziej naturalne podejście do ogrodu, dużo rodzimych gatunków, żeby sprawiał wrażenie, że nie jest całkiem nowy i całkiem inny niż otaczająca go przyroda. Żywopłot chciałam nasadzić z drzewek iglastych, w okolicznych lasach jest sporo sosen, więc wyglądałoby to spójnie. Słyszałam natomiast opinie, że na żywopłot lepszy będzie świerk np. serbski, bo nie będzie miał gołego pnia w dolnej części i szybko rośnie. Sosnę z kolei podobno jak się obcina z góry, to wypuszcza dołem pędy i nie będzie łysa. Jakie są Państwa opinie ? Mieszany też byłby może ciekawy, ale jakie gatunki wybrać i jak je rozmieścić?
Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam Calina
sylwia_slomc... 20:01, 06 paź 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81911
Witaj. Sosny na żywopłot się nie nadają od dołu się ogołocą i porosną w duże drzewa nie żywopłot, Jeśli już to bardziej się sprawdzą kosodrzewiny, ale to nie będzie żywopłot wysoki i rosną wolniej niż sosna. Świerk w tym względzie lepszy, ale obserwuję w naszej okolicy, że świerki masowo usychają, nie wiem czemu bo żadnego nie miałam okazji obejrzeć dogłębnie.
Podoba mi się Twoje podejście do ogrodu. Natura jak najbardziej mile widziana
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
calina 11:00, 11 paź 2023

Dołączył: 06 paź 2023
Posty: 8
Bardzo dziękuję za miłe powitanie i radę . Kilka sosen posadziłam w głębi ogrodu, a z żywopłotem chyba skorzystam z Twojej rady. Kosodrzewiny są wg mnie piękne, byłyby idealne, ale tempo wzrostu ma tu jednak znaczenie, więc wygrają pewnie świerki.
LIDKA 20:37, 11 paź 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Calina masz juz fajny tytuł. Może narysujesz plan dzialki i pokażesz jakieś fotki. Chcesz zrobic ogród ?jeśli tak to dobrze trafiłaś. To świetne forum i dużo tu doświadczonych ogrodniczek co chętnie pomogą.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
calina 21:10, 30 paź 2023

Dołączył: 06 paź 2023
Posty: 8


Dziękuję Zachęcona komplementem za tytuł postanowiłam pokazać kilka zdjęć Na razie mało się tu dzieje, dom jeszcze nieskończony, ale największą radość daje jednak ogród, mimo że prawie pusty. Posadziłam niedawno świerki serbskie od strony drogi, w "L" żeby osłonić trochę taras. Sosny są w dolnej części. Zrobiłam sobie wstępny projekt tego co planujemy, oczka wodnego już nawet nie wrysowałam... Na czarno oznaczyłam elementy, które już są na działce, na czerwono jakieś plany. Jak widzicie brzozy się ostały i jedyne co udało mi się jeszcze zrobić to wysiać trawnik i łąkę kwietną. Kosmosy stworzyły mi prawdziwy kosmos, było ich mnóstwo, teraz już przekwitły. Było też wiele innych pięknych kwiatów, załączam mój nowo odkryty ( chociaż dla mnie prawie wszystko jest nowe ) - len. Na ostatnim zdjęciu jest widok z tarasu, jego póki co z pewnością nie chciałabym zasłaniać czymś wysokim. W pozostałości po studzience wsadziłyśmy z mamą gałązki (podobno trzmieliny ), koleżanka nas zasiliła. Ja podeszłam ambitnie do tematu i poszłam pozbierać na rosnących niedaleko berberysach nasionka. Podobno to mało efektywna metoda na rozmnażanie, ale chcę spróbować, zaczynam w końcu moje eksperymenty z ogrodnictwem.
LIDKA 13:44, 31 paź 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Fajny plan.
Gaik brzozowy zostaw. Możesz go tylko kosic co jakiś czas. Lub brzozy włączyc w rabate.

Dobrym pomysłem jest zacząć od żywopłotów i drzew.

Zaplanowane prace podziel sobie na
Etapy. Ogród to dużo pracy i podobno never ending story.


Jak duża jest działka?
Jaką masz ziemię?

Widzę część żywopłotu ze świerka a z czego reszta?
Od zachodniej strony planujesz lukę w żywopłotach?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 13:46, 31 paź 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Jeszcze pytanie? Ile jest tych sosen i na jakiej powierzchni?
Widze je na rysunku w 2 miejscach
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
calina 19:04, 02 lis 2023

Dołączył: 06 paź 2023
Posty: 8
Sosen jest 5 i 5 sztuk, sadzone co 150cm. Ziemia piaszczysta. Działka poza domem ma ok. 1900m2. Na razie nie chcę wszystkiego ogradzać żywopłotem, zwłaszcza od zachodu. Mam tam widok na las i nie chcę go zasłaniać. Żywopłot będę robić w pierwszej kolejności od strony dwóch dróg, mógłby być nieformowany jak dla mnie.
LIDKA 19:33, 02 lis 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
To poszukaj wątku Hani - Gruszki.
Ona ma żywopłoty nieformowane z różnych krzaków i są ładne.
1.5 m dla sosny to mało. One są ładne jak rosną całkiem swobodnie. W ścisku będą krzywe lub bedą się ogałacać.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
calina 15:44, 07 lis 2023

Dołączył: 06 paź 2023
Posty: 8
Dziękuję za rady. Postaram się znaleźć, widzę, że piszący często się powołują na Hanię - Gruszkę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies