Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Przewężenie średnicy

Pokaż wątki Pokaż posty

Przewężenie średnicy

O_lek 13:04, 28 gru 2023

Dołączył: 28 gru 2023
Posty: 1
Przymierzam się do założenia nawodnienia ogródka - ok 600m2.
Z obliczeń przepływów (3 1/2 m3/h) oraz prędkości (max 1 1/2 m/s) wychodzi mi, że najoptymalniejsza byłaby rura o średnicy 32mm. I tu pojawia się mój problem. Dostępne elektrozawory (przystępne cenowo) mają przekrój 1" (25mm), a pompa planowana ma przyłącze 2" (50mm).

Czy przy zastosowanym układu średnic "50-25-32" jest sens stosowania rury 32mm? Wg mnie dławikiem będzie elektrozawór, który więcej wody nie przepuści i stosowanie większej średnicy za mniejszą jest niecelowe - proszę o utwierdzenie mnie w tym przekonaniu.

Alternatywą jest poprowadzenie drugiej sekcji jednak generuje to koszty w postaci drugiej równoległej rury, kolejnego elektrozaworu kolejnej skrzynki itd.
tadzis 20:44, 26 lut 2024

Dołączył: 22 lut 2023
Posty: 21
Dzień dobry,
to zależy, jeśli odcinki rury 32 będą długie to się opłaci, jeśli krótkie to nie ma to większego znaczenia. Większość elektrozaworów ma dobrze opisane (w formie tabeli) straty ciśnienia. Na przykład calowe elektrozawory firmy Hunter przy przepływie 3,5 m3/h generują stratę na poziomie 0,16 bar. Strata ta jest porównywalna z tą generowaną przy pokonywaniu 15 m rury fi 32. Zaś rura fi 25 mm przy długości 15 m wygeneruje ponad 0,5 bar straty.

Tak więc musisz policzyć czy Ci tego ciśnienia wystarczy.

Pozdrawiam,
Tadeusz.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies