Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

AniazUroczyska 01:01, 26 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
sylwia_slomczewska napisał(a)
Aniu
Próchnicę liściową możesz zebrać pod większym skupiskiem drzew ( nie w lesie bo tam nie wolno)gdzie liście nie są zbierane jesienią i mają możliwość się rozłożyć, lub zapytaj w kompostowni czy nie mają.

Torf się nie nadaje bo szybko wysycha a nie nasiąka z powrotem. Gunnera musi mieć mokro.
Kompost z kompostowni jak najbardziej może być.
Ziemię z ogrodniczego możesz dać pod warunkiem, że nie jest to podłoże do roślin tylko np taka ziemia jak do roślin doniczkowych.
Piszesz, że masz piach więc moim zdaniem glina będzie Ci niezbędna do wymieszania z piachem, bo inaczej cała woda z podlewania będzie uciekać w ten piach. Wydaje mi się, że w tej sytuacji czym więcej tym lepiej i dobrze wymieszać.
O obornik koński możesz spytać rolnika lub w stadninie koni.
Gunnera to roślina wymagająca, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo
Gnojówka z pokrzyw do podlewania....tylko rozcieńczać 1/2 l na konewkę 10 l. i co dwa tygodnie może być dana.
Powodzenia w uprawie

Sylwio, dziękuję za tak szybką odpowiedź i wiele naprawdę cennych rad. Co do obornika końskiego , dobrze rozumiem ,że może być również granulowany? Z tym nawozem to ciekawa sprawa- wiem ,że gunnera lubi sobie dobrze podjeść, a w ogrodniczym tam gdzie ją kupowałam( w Łodzi u Tracza) powiedzieli , żeby w ogóle nie dodawać nawozu, ewentualnie niewielką garstkę kurzaka. Bardzo mnie to zdziwiło! Co do ziemi liściowej- mam na działce drzewa liściaste- akacje, leszczynę, lipy no i dużo sosen. Również liście niezbierane od jesieni , ale one nie są jeszcze rozłożone. Pod nimi jest trochę próchnicy , ale bardzo cienka warstwa i nie wiem czy to już można nazwać ziemią .., bo wydaje mi się że to jeszcze mało przerobione. Zrobiłam fotkę , tak to wygląda.
A Twoja smoczyca- cudo!
Moja smoczyca w rabacie

AniazUroczyska 01:22, 26 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
sylwia_slomczewska napisał(a)
Aniu bardzo ładna sadzonka Wodę do podlewania gdzieś blisko masz bo dzienną dawkę trzeba liczyć w okolicy 100 litrów minimum, a przy piaszczystym podłożu to i więcej pewnie.


Ładna, bo duża, ale i dużo za nią zapłaciłam,toteż boję się popełnić jakiś błąd , aby jej nie zmarnować. Wodę mam , wąż sięga do odległych zakątków działki. Jak na sadzonkę , istotnie jest okazała, ale liście ma trochę podziurawione i popękane. Teraz nie było nas na działce przez dwa tygodnie( ślub córki)), tak więc i z tego powodu nie sadziłam jej przed wyjazdem. Schowałam ją w cieniu pod lipą, tam miała zrobione nawadnianie kropelkowe, trochę też w tym czasie padało, więc jakoś przeżyła, a nawet mi trochę podrosła. Oczywiście nadal nie wiem czy to manicata, czy tinctoria? Wydaje mi się ,że jednak to drugie, ale może jeszcze ktoś zerknie i oceni?

AniazUroczyska 01:37, 26 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
W poprzednim poście zamiast zdjęcia mojej ziemi liściowej ukazała się ponownie Twoja śliczna smoczyca( widać lubi być prezentowana). Naprawiam błąd i pokazuję to, co mam na działce( sprawdzałam, w lesie- takie samo).

- w lesie obok- takie samo).
AniazUroczyska 02:18, 26 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
teresa0564 napisał(a)
witam.czy nikt na tej grupie nie posiada sadzonki gunnery manicata na sprzedaż?proszę wiem,że dopiero wiosną ale ustawię się w kolejce.pozdrawiam


Witaj Tereso, widzę że też niedawno dołączyłaś do grupy Sadzonek nie posiadam, ale na jakimś forum znalazłam taką informację, może Ci się przyda :
"W Przeźmierowie pod Poznaniem. Prowadzą sprzedaż na miejscu i wysyłkową. Kupisz tam czyściutkie sadzonki G.manicata. W internecie na stronie ogrody wodne (hurt) sadzawka.pl (detal). Zapłacisz ok. 30 zł za sadzonkę +koszt wysyłki."
sylwia_slomc... 10:12, 26 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81991
AniazUroczyska napisał(a)
W poprzednim poście zamiast zdjęcia mojej ziemi liściowej ukazała się ponownie Twoja śliczna smoczyca( widać lubi być prezentowana). Naprawiam błąd i pokazuję to, co mam na działce( sprawdzałam, w lesie- takie samo).

- w lesie obok- takie samo).

Aniu możesz spokojnie tej próchnicy z liśćmi dodać bo one rozkładając się będą dodatkowym pożywieniem. Ja wiosną robię tak :
rozkładam warstwami pod rośliną w dużym promieniu dookoła czarnoziem z worka, na to część liści z jesieni ( którymi była zasypana na zimę)
na to obornik koński kompostowany przez rok w worku lub o połowę mniej świeżego( jak nie mam takiego przekompostowanego)
na to własny kompost, w sezonie potem nic już nie dostaje oprócz gnojówki z pokrzyw;


Co do nawożenia, może mieli na myśli, żeby sztucznymi nie nawozić.
Ona tego nie lubi, często brązowieją końce liści po takim nawiezieniu i zasychają.

Granulowany pewnie może być , tylko nie umiem powiedzieć ile takiego dać, bo nie wiem czy on nie mocniejszy od takiego przekompostowanego.
Masz glebę piaszczystą, obornik od rolnika, taki ze słomą poprawiłby bardzo strukturę gleby. Gdybyś przekompostowany dostała to nawet ze dwie taczki w dół do wymieszania z piachem bym dała tylko pamiętaj szeroko.
gunnera w ciągu sezonu potrafi podwoić lub potroić swoja wielkość, a liście nie tylko w górę rosną, ale i na boki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
teresa0564 13:15, 26 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 9
do AniazUroczyska.Dziękuję bardzo,bardzo i na pewno będę działać i tylko mam nadzieję,że to manicaty bo taka cena.Na innej grupie miłośników manicaty cena jest duuużo wyższa i trudno o sadzonkę.Jeszcze raz dziękuję i jak fajnie byłoby już mieć tą roślinkę bo już od dawna na nią choruję
teresa0564 13:22, 26 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 9
jeszcze raz ja.kupowałam sadzonkę gunery manicata ale okazało się,ze to nie manicata.I jak czytam na forum to już dużo osób tak zakupiło sadzonki.Na zdjęciu manicata a w rzeczywistości trictoria.też piękna roślinka tylko manicata rośnie dużo większa.Najlepiej zakupić od osoby która ma oryginał bo to jest pewne,że mamy roślinkę o którą nam chodzi.Mam taką nadzieję,że w końcu spełni się moje marzenie o tej roślinie i kupię sadzonkę.pozdrawiam miłośników tej pięknej i wymagającej rośliny
AniazUroczyska 23:14, 30 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
teresa0564 napisał(a)
jeszcze raz ja.kupowałam sadzonkę gunery manicata ale okazało się,ze to nie manicata.I jak czytam na forum to już dużo osób tak zakupiło sadzonki.Na zdjęciu manicata a w rzeczywistości trictoria.też piękna roślinka tylko manicata rośnie dużo większa.Najlepiej zakupić od osoby która ma oryginał bo to jest pewne,że mamy roślinkę o którą nam chodzi.Mam taką nadzieję,że w końcu spełni się moje marzenie o tej roślinie i kupię sadzonkę.pozdrawiam miłośników tej pięknej i wymagającej rośliny


Tereso, ja głową nie ręczę,że tam mają manicatę Swoją kupowałam w renomowanym ogrodnictwie i też miała być manicata , a coś mi się wydaje ,że jednak tinctoria Ale i tak się z niej bardzo cieszę, chociaż niewykluczone, że może jeszcze dokupię sobie drugą( tą prawdziwą). Może w tym Przeźmierowie, może tak jak mówisz, ktoś tutaj z forum będzie chciał sprzedać. Ten ktoś kto polecał stronę - sadzawka .pl pisał jeszcze tak: „Korzystam z usług tej szkółki od 10 lat.
Nie reklamuję (..), w żadnym wypadku, po prostu podpowiadam Ci gdzie nie nabiją Cię w butelkę na G. tinctoria którą zalany jest cały polski wodno-roślinny rynek.” Może warto spróbować, (ostatecznie 30 zł – nie majątek i spełnić swoje marzenie? Zastanawiam się , dlaczego koniecznie chcesz czekać do wiosny? Ja zielona jestem, nie znam się , ale wydaje mi się ,że roślinkę w doniczce można sadzić przez cały sezon. Podpytaj jeszcze , starych wyjadaczy, jak to jest.
sylwia_slomc... 23:26, 30 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81991
Ja moją gunnerę sadziłam chyba w sierpniu jakoś
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Tesska 17:58, 05 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
Sklep Sadzawka.pl oferuje Tinctorie jako manicaty.
W Polsce w sklepach nie ma Manicaty
Zdjęcie z Sadzawka. Pl

____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies