Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy spektakl trwa ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy spektakl trwa ...

mira 22:18, 23 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Świetne te druciane pojemniczki. Coś czuje, że sobie takie obstaluję gdzieś w kąciku.


Ja na razie testuję w moim plastikowym kompostowniku ale chodzi taki druciany za mną
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
sylwia_slomc... 22:20, 23 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82181
mira napisał(a)




Dzisiaj przechodziłam koło parku i wzdłuż ulicy gdzie ludzie wystawiali masę worków z poupychanymi liśćmi .....wiesz co myślałam


Ja nigdy jeszcze nie zrobiłam kompostu z samych liści - dasz wiarę?

Oczywiście liście zbieram ale albo wrzucałam do kompostownika i czymś tam przesypałam wywalałam a potem znów liście

było tak ,że zgrabiałam liście np, pod brzozą na jedną kupkę na zimę /dla jakiś robaczków/ polewałam i dopiero w czerwcu przy porządkach każdej dziury w ogrodzie zabierałam już trochę zmienione liście - to wtedy super ściółka gdzieś na tyły

to, że możesz mieć więcej liści to super - do worków/oczywiście foliowych/trzeba wlać konewkę wody - worki podziurawić żeby powietrze się dostało a woda wylała/ miała zwilżyć/ i złożyć w jakimś miejscu żeby nie denerwowało - one długo będą leżeć co najmniej rok - to na wiosnę nie będzie gotowe.
Nie może śmierdzieć bo to by była oznaka zgnilizny.

Ja nigdy nie miałam aż tak sporej ilości liści i wszystko mieściło mi się w kompostowniku jak nie na jesień to na wiosnę /te z kupek pod drzewem/.

Jeszcze z liśćmi brzozy które są suche robię tak, że wykładam je na rabatę bylinową i one chronią byliny przed wymarznięciem, są ściółką przed wysychaniem ziemi i chwastami, na wiosnę przy plewieniu coś zgarnę jeśli szybsze nie były dżdżownice. Nie rozwalają się bo ja bylin teraz nie wycinam.


Nie jestem ekspertem od kompostowania liści, mam małe doświadczenie ale czuję że najlepszym sposobem jest kompostowanie w specjalnie do tego celu utworzonym miejscu - jak na zdjęciu - wtedy można na wiosnę polać mocznikiem co przyspieszy kompostowanie.
Metoda workowa to sposób dla osób które mają mało miejsca w ogrodzie albo nie mają kompostowników.
Działaj! wiem od tych co robili, że powstaje cuuuudowna ziemia kompostowa.

podpatrzone







A ja na zimę liśćmi zasypuję w namiocie gunnerę, a na wiosnę zabieram i sypię na rabaty w przyszłym lesie żeby szybciej ściółkę leśną uzyskać
Kondzio nawet się uśmiechnął, że coś znowu wymyśliłam, ale A zajrzał w głąb i się przekonał, że to już powoli działa w tym kierunkuNim mi drzewa urosną i same o ta ściółkę zadbają to już będzie świetna warstwa takiej leśnej gleby
Część ląduje w kompoście głównie te z orzecha.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
paniprzyroda 22:20, 23 paź 2018

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Czy tym workom wiążecie czupryny? Zbierałam liście dębowe do worków w ub. roku, jeszcze do nich nie zaglądałam..
____________________
Dwa ogrody
mira 22:21, 23 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
sierika napisał(a)
Właśnie jutro wybieram się kupić siatkę na mini składowisko liści bo worki mnie złoszczą, polewanie raz kiedyś i tak uciążliwe a tu każda czynność łatwiejsza.


Jak się ma miejsce to worki niepotrzebne no chyba że się dostanie w prezencie srylion worków
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 22:24, 23 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Filomena napisał(a)
A ja od lat wykorzystuję swoje liście do okrywania roślin, szczególnie hortensji. Wiosną już tylko połowa jest do wygrabienia i wrzucenia do kompostownika.
Mamy wątek o pieczarkach? Muszę sprawdzić. Zastanawiałam się nad kupnem takich pieczarek czy innych dostępnych grzybów do hodowli domowej.



Nie wiem czy jest wątek o pieczarkach ale ziemię popieczarkową starego typu chciałabym mieć i nie miałabym nic przeciwko gdyby się pieczarki wykluły to tu to tam - taki bonus za posprzątanie pieczarkarni
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 22:28, 23 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
sylwia_slomczewska napisał(a)

A ja na zimę liśćmi zasypuję w namiocie gunnerę, a na wiosnę zabieram i sypię na rabaty w przyszłym lesie żeby szybciej ściółkę leśną uzyskać
Kondzio nawet się uśmiechnął, że coś znowu wymyśliłam, ale A zajrzał w głąb i się przekonał, że to już powoli działa w tym kierunkuNim mi drzewa urosną i same o ta ściółkę zadbają to już będzie świetna warstwa takiej leśnej gleby
Część ląduje w kompoście głównie te z orzecha.


No to dobry pomysł - co to za las bez ściółki - jest taka moda przed tym świętem wszystko wygrabić do gołej ziemi -
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 22:31, 23 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
paniprzyroda napisał(a)
Czy tym workom wiążecie czupryny? Zbierałam liście dębowe do worków w ub. roku, jeszcze do nich nie zaglądałam..


To zobacz, pokaż.
Trzeba zawiązać bo Ci się wysypią a jak tego nie chcesz to wiązać
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 22:35, 23 paź 2018


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
To tyle o liściach i o pieczarkowej..ziemi

jak ktoś wie gdzie w mojej okolicy jest ziemia popieczarkowa to proszę dajcie znać

ktoś pytał o igły - umknęło - one się bardzo długo rozkładają - ja je wykorzystuję jako ściółkę - pod hortensje n.p.

Czytałam że gdzieś we świecie z igieł robią super ziemię - kompostownie duże mają inne możliwości, pewnie je mielą to taki miał przekompostowany super jest.
Jak ktoś igieł nie lubi można je przykryć korą

pozdrawiam hej hej
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Filomena 22:44, 23 paź 2018


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Igły wykorzystują zamiast kory jako ściółkę
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Filomena 22:45, 23 paź 2018


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Igły wykorzystują zamiast kory jako ściółkę, do kwasolubów
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies