Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pkasia 16:26, 19 sty 2013

Dołączył: 19 sty 2013
Posty: 1
Witam serdecznie!
Jestem u Was nowa i bardzo się cieszę że do Was trafiłam
Jeżeli chodzi o grządki na wysokości ( w skrzyniach), to ma trochę doświadczenia, sieję i sadzę do nich już 5 lat.
Człowiek uczy się na błędach. Co nie ma znaczyć że taka uprawa warzyw to błąd, wręcz przeciwnie, BARDZO polecam!!!
Szybciej się nagrzewa ziemia, przy ulewach szybciej obcieka, jest wygodniejsza w uprawie ale i pięknie wygląda. Lecz prosze się zastanowić, jak długo ma nam służyć ta grządka. I czy estetyka gra pierwsze skrzypce czy bardziej chodzi nam o plony z takiej grządki.
Moje zbudowane mam właśnie z desek i to udręka, bo co jakiś czas trzeba te deski wymieniać. Co w cale w końcowym efekcie nie przychodzi taniej!
W tym roku zamierzam z mężem przebudować te grządki i wykorzystać do tegu elementy płotów betonowych. Takie w miarę cieńkie, zbrojone płyty betonowe, długości 2m a wysokości od 30 do 50 cm. Można je ciąć na dowolną długość lub łączyć przy pomocy metalowych płaskowników lub wkładać w przycięte gotowe słupki betonowe. Oczywiście zgodzę sie że drewno estetyczniej wygląda w ogódku, bo jest bardziej naturalne ale nie do końca spełniło moje oczekiwania. Jednym z powodów budowy owych grządek miało być mniej pracy przy nich a tu się okazało że musiałam męża prosić o ciągłe poprawki.
Zgadzam się absolutnie z tym że na dno powinny iść pierw grubsze gałązki, potem coś drobniejszego, liście, kompost a na wierzch ziemia. Ale najważniejsze, gdy macie nornice, koniecznością jest metalowa siatka. Z doświadczenia wiem że platikową przegryzają.
Jeżeli chodzi o ścieżki to nie róbcie błędu jak ja, bo zrobiłam na płytkę 33 cm, to stanowczo za mało by dobrze móc przy takiej grządce pracowac.
Także nie polecam wysypania żwirkiem iż trzeba w nich także ryć (zaryć obornik lub przekopać głęboko ziemię) i jak w tedy wysypuje się ziemia na żwir, tam zostaje i rośnie nam nie chciana trawa. Polecam płytki betonowe, lub bruk, bo to najłatwiej posprzątać.
Ale tak jak któs już poprzednio pisał, wszystko kwestią gustu.....
Pozdrawiam
Kasia
Gardenarium 16:33, 19 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasiu, fajny głos poparty wieloletnim doświadczeniem.
Najlepiej byłoby użyć drewno egzotyczne, takie deski jak na tarasy. B uduje się z nich statki więc woda im niestraszna. Ale ono jest droższe od sosnowego. Tylko zastanówcie się czy nie warto? Bo wytrzyma kilkadziesiąt lat.

Albo betonowe kawałki jak pisze Kasia, może cegły?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magda70 16:49, 19 sty 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Kasia a możesz pokazać te swoje skrzyneczki???
Namąciłaś mi teraz w głowie...ale to dobrze...będę po prostu dalej myśleć...
Betonowe płyty...poszukam , popatrzę....
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Basiaw 16:49, 20 sty 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Kasiu, męczy mnie to, o czym własnie napisałaś, że przy pracach na grządkach nie ma zmiłuj, ziemia się sypie na boki, czy to przy pieleniu czy przekopywaniu i własnie też się tego boję, że na ścieżkę będzie się ziemia wysypywała, wiatr czegoś nawieje i w żwirku też zacznie zielsko rosnąć. Kurcze, nie ma idealnego wyjścia... tak mi się w tej chwili przynajmniej wydaje
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 22:06, 20 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak coś jest wieczne, to jest albo brzydsze albo drogie, a jak estetyczne to nietrwałe.
Ale ogrodnicy pracy się nie boją
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
beta 07:41, 25 sty 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
może nie koniecznie w temacie, ale ogród w klatce


http://www.teichgardensystems.com/
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
beta 07:44, 25 sty 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
i jeszcze jedna inspiracja

http://imgur.com/gallery/lMw9T
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
beta 08:21, 25 sty 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
i tu http://www.houzz.com/raised-vegetable-garden-beds
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Magda70 08:35, 25 sty 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
beta napisał(a)
i tu http://www.houzz.com/raised-vegetable-garden-beds

O właśnie tu jest tak jak ja planuje zrobić
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Gardenarium 08:46, 25 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świetne inspiracje wynalazłaś
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies