Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kraina Czarów w fazie projektów

Pokaż wątki Pokaż posty

Kraina Czarów w fazie projektów

AlicyaLK 16:32, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Przede wszystkim raz jeszcze chciałam powitać wszystkich Ogrodowiczów! Zostałam przyciągnięta do Ogrodowiska jak magnesem, którym jest wiedza i życzliwość tu panująca i zapragnęłam być tu razem z Wami.

Mam na imię Alicja, mieszkam w Krakowie i za swój cel obrałam sobie stworzenie własnej Krainy Czarów. Mam nadzieję, że będziecie mi w tych pasjonujących, aczkolwiek ciężkich chwilach towarzyszyć – będzie mi wówczas bardzo miło. Wasze ogrody dają mi zresztą mega kopa do działania

Wszystkim odwiedzających mój wątek chciałam zadedykować poniższy fragment książki Beaty Pawlikowskiej „Planeta Dobrych Myśli”:



I właśnie to jest wspaniałe w ogrodach
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
AlicyaLK 16:39, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Założyłam swój wątek w części dotyczącej projektowania, gdyż ogrodu w zasadzie jeszcze nie mam, a jedynie działkę z domem i drzewami, których posiadaczką stałam się w nie tak odległym czasie. Taaaaaak, drzew jest dużo i są duże, albo powiedziałabym nawet bardzo duże, bo przerastają niejednokrotnie dom. Z jednej strony jest to dla mnie ogromne wyzwanie, gdyż nasadzenia niekoniecznie są takie, jakbym tego sobie życzyła, a z drugiej strony cieszę się, że mam w ogrodzie już dojrzałe okazy, a nie wszystko malutkie, na co trzeba czekać latami

Sporo drzew już usunęliśmy, jeszcze trochę zostało do likwidacji, ale to dopiero po uzyskaniu zezwolenia Prócz drzew na działce w zasadzie nie ma nic więcej, gdyż podczas generalnego remontu prawie wszystko zostało zniszczone

Cieszę się zatem póki co ogródkiem w donicach przy wejściu – przy okazji przedstawiam też najczęstszego użytkownika ogrodu – naszą znajdę Mikę, której potrzeby także muszę uwzględnić, a może nawet przede wszystkim - niestety ma ona ogromne zamiłowanie do sprintów przy siatce





I pojedynczymi okazami w ogrodzie i na tarasie:



____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
justa35 16:41, 06 maj 2013

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 207
Niech rośnie dla Ciebie i innych
Witam, będę zaglądała i podpatrywała etapy projektowania. (mnie to też za jakiś czas czeka)
AlicyaLK 16:45, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Na tarasie mały ogródek z ziołami , choć przydałaby się chyba jeszcze trzecia donica



Mini skalniak



oraz moje ulubione stokrotki

____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
GorAna 16:49, 06 maj 2013


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 15821
Witam
Będę kibicować
Życzę powodzenia
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
AlicyaLK 16:50, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
justa35 napisał(a)
Niech rośnie dla Ciebie i innych
Witam, będę zaglądała i podpatrywała etapy projektowania. (mnie to też za jakiś czas czeka)


Dziękuję za powitanie i to jeszcze z tak bliska super!!!
Oczywiście, że rośnie i dla mnie i dla innych, ale rośliny mają coś takiego w sobie, że jak się je pielęgnuje, to ma się wrażenie, że rosną właśnie dla nas

Zaglądaj - będzie mi bardzo miło, zobaczymy, co z tych planów powstanie
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
AlicyaLK 16:51, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
GorAna napisał(a)
Witam
Będę kibicować
Życzę powodzenia


Ohhh tak szybko powitanie! jestem w szoku, ale mogłam się tego spodziewać po Ogrodowisku!
Dziękuję!!
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Katarzynka604_ 18:13, 06 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Wklej jakies zdjęcia ogrodu będę ci również kibicować
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AlicyaLK 19:37, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Ok w takim razie do rzeczy

Moja parcela z domem wygląda następująco:

Cały ogród podzieliłam sobie na trzy części, które staram się starannie zaplanować, a następnie przejść do realizacji.

I część to front domu, jest to strona północna, cienista i półcienista

II część to bok domu, jest to część wschodnia, również cienista i półcienista ze względu na wysokie drzewa przy ogrodzeniu, które blokują wschodnie słońce

III część to tył domu, część południowa, słoneczna w zasadzie przez większość dnia, z tej strony mamy taras i balkon, tak więc w zasadzie na niej najbardziej mi zależy



Ogród ma spełniać w zasadzie tylko funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną – nie planuję żadnych upraw, natomiast bardzo częste są u nas przyjęcia na tarasie, dlatego też tył domu ma być zaciszny i zachęcający do spotkań ze znajomymi.

Zależy mi także, aby ogród był maksymalnie prosty w obsłudze niestety pracujemy do późna i na prace w ogrodzie zostaje w zasadzie tylko sobota

No i kolejne założenie, dotyczący wyboru roślin, to cały ogród ma być w kolorystyce biało-różowo-fioletowej, a ponieważ już jest cała masa drzew iglastych, to raczej nie planuję dosadzać, żadnych iglaków.

Jestem zwolenniczką raczej ogrodów formalnych, niż nieformalnych, wszystko u mnie idzie pod linijkę (no tak już mam od zawsze ) chciałabym, aby zawsze wszystko miało swoje uzasadnienie, dlaczego jest tam i w takiej formie Niestety ze względu na wcześniej wspomniane nasadzenia, czasem spędza mi to sen z oczu, rysuję, omierzam, po czym niszczę i zaczynam od nowa

To tyle z teorii i założeń

____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
AlicyaLK 20:11, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
A teraz przystąpię do prezentacji tego co mam. Jest mi wstyd niesamowity, prezentować to, ale chyba najważniejsza jest chęć zmiany

Część 1 z planu to część reprezentacyjna, ale jakoś nic mi tam nie podchodzi, mam jakiś pomysł, ale nie jestem nim zachwycona,a przecieżprzód domu, to powinien być efekt wow!

Z przodu na rabacie pomiędzy podjazdem a wejściem, pod ogromnymi tujami, były zasadzone tawuły i trzemielina. Trzmielinę przesadziłam na drugą stronę, a tawuły jeszcze dosadziłam, jest ich teraz 9 i mam zamiar formułować je w kule (podpatrzyłam takie na Ogrodowisku oczywiście: http://pinterest.com/pin/133137732706919144/).

Na pnie puściłam powojnik 'Ville de Lyon' oraz póki co wsadziłam po jednym bluszczu pospolitym, bo tyle akurat zakupiłam w zasadzie przypadkiem, ale będę chciała dosadzić kolejne, nie wiem natomiast w jakich odległościach je posadzić i czy nie zagłuszą one powojnika? Co ewentualnie mogłabym dosadzić do trzmielin? Jakieś pomysły?

Ta część prezentuje się tak - nie jest ona prosta jak na planie, tylko trochę do skosu:



Widok z ganku na wejście (paskudny koszt zostanie obudowany drewnem, a murek odnowiony, tak więc nie będa straszyć )



Po drugiej stronie wejścia rośnie sobie tuja… całkiem ładna, więc też tam raczej zostanie. A potem mam pas różnych nasadzeń, które zostaną wykopane i co dalej?
Myślałam tam zrobić nasadzenie tego typu: http://pinterest.com/pin/133137732706829180/ - zresztą proponowane przez szefową w jednym z wątków

Chodzi o to nasadzenie z kocimiętki, szałwi omszonej, pospolitego ostrogowca i ostnicy (bez palmy ) - to jest w ogóle szczyt moich marzeń! A na tuję puścić powojnik. Jak to widzicie?
Czy tą tuję w ogóle mogę przycinać, jak ona do tej pory rosła sobie jak chciała? Za niedługo zacznie wchodzić na chodnik i trzeba byłby ją przytrzymać trochę w ryzach

W tym ciemnym zakątku pod schodami wsadziłam póki co trzmielinę, którą przesadzałam z pierwszej rabatki i chyba dosadzę tam tawułę z odzysku - widok z ulicy:



Berberys zasłania studzienkę deszczową. Ja natomiast myślałam, aby berberys wykopać, o ten jest taki jakiś byle jaki i jego kolce zupełnie nie zniechęcają, aby się nim zająć i na studzienkę puścić bluszcz pospolity (znów jednak pojawia się problem gęstości nasadzeń), a na środku postawić dużą donicę ceramiczną z rojnikami, które uwielbiam zarówno ja, jak i mój mąż. Coś na kształt tego: http://pinterest.com/pin/133137732705185256/ tylko, że dużo większe.

Tu widac i trzmielinę i berberys i paskudną studzienkę:


____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies