Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kwiatowy ogródek Monteverde

Pokaż wątki Pokaż posty

Kwiatowy ogródek Monteverde

Kasya 17:39, 07 paź 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41862
monteverde napisał(a)
No olbrzymie i gruchy też jestem w trakcie przetwarzania i jednych i drugich
[


ja bym zjadła


Aniu, jaki mroz wytrzymuja roze ? bo zastanawiam sie kiedy sciac do wazonu...
w weekend ma byc -5 w nocy
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
makkasia 11:36, 08 paź 2015


Dołączył: 22 sie 2013
Posty: 7877
Ale grucha szoook ale róże też szokujące
Aniu jak zwykle nacieszyłam oczy
____________________
Makowo na Kociewiu + wizytówka-Makowo na Kociewiu
hanka_andrus 12:13, 08 paź 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Aniu, co robisz z pigwy? Podziel się przepisem.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
AnkaW 12:36, 08 paź 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 70
Chciałam się przywitać - jestem nowa na forum i szukam ekspertki od różZ góry przepraszam za długi tekst ale chciałam od razu dać potrzebne informacje
Czy mogłabyś mi doradzić co pasuje do róży westerland?
Mam takie kłopotliwe miejsce przy wjeździe od strony sąsiada. U sąsiada bałagan z każdym rokiem coraz większy, małżonek nie chce słyszeć o matach z wikliny. Z szerokością jest nienajlepiej właściwie od zera do około 1m. Planuję na początek puścić na siatkę trzmielinę potem tą różę dalej mam szczepiony klon jesionolistny z żurawkami w nóżkach i rząd szmaragdów na długości około 40m. Ogrodzenie jest praktycznie w osi pn-pd, zacienienie od bardzo starego orzecha sąsiada przez 3-4 godziny. Ziemia b. zbita gliniasta, małopolska.
I pytanie trzmielina biało-zielona? Czy coś innego? Co pasuje do westerland w nóżki? 1 krzew czy 2?
Ta róża mi się podoba i jej cechy też ale może lepsza będzie jakaś inna odmiana?
Z drugiej strony wjazdu ma być różanka (w kolorach różu/bieli/fioletu). Od pn przy samym ogrodzeniu mam zaczątki wysokiego żywopłotu z bukszpanu z przodu ma być niska obwódka bukszpanowa, lawenda a z tyłu planuję trzy buki/klony.
Na początku rzędu szmaragdów mam przed nimi trzy rozplenice a dalej po jakichś 10m początki żywopłotu mieszanego czyli przed szmaragdami np: migdałek na pniu, rododendrony, sosny, jodłę, kulki berberysów, tawułę, lilaki, jałowce kolumnowe, peris itp - na razie niezbyt ciekawe/niedokończone i do poprawek Na końcu działki za szmaragdami w najniższym miejscu działki mam dąb czerwonolistny, 2 doorenbosy, 1 brzoza gracilis i przy samym ogrodzeniu od strony południowej 3 miejscowe młode dęby. Ten fragment jest raz do roku zalewany i traktujemy go jako "ogród naturalistyczny". Działka ma ok 27 arów i jest położona na południowym stoku.
Będę wdzięczna za jakiś pomysł
____________________
Pozdrawiam :) Anka
bogumila 15:44, 08 paź 2015


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Aniu...owocowo i pachnąco ...serdecznie pozdrawiam.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
monteverde 22:00, 08 paź 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
AnkaW napisał(a)
Chciałam się przywitać - jestem nowa na forum i szukam ekspertki od różZ góry przepraszam za długi tekst ale chciałam od razu dać potrzebne informacje
Czy mogłabyś mi doradzić co pasuje do róży westerland?
Mam takie kłopotliwe miejsce przy wjeździe od strony sąsiada. U sąsiada bałagan z każdym rokiem coraz większy, małżonek nie chce słyszeć o matach z wikliny. Z szerokością jest nienajlepiej właściwie od zera do około 1m. Planuję na początek puścić na siatkę trzmielinę potem tą różę dalej mam szczepiony klon jesionolistny z żurawkami w nóżkach i rząd szmaragdów na długości około 40m. Ogrodzenie jest praktycznie w osi pn-pd, zacienienie od bardzo starego orzecha sąsiada przez 3-4 godziny. Ziemia b. zbita gliniasta, małopolska.
I pytanie trzmielina biało-zielona? Czy coś innego? Co pasuje do westerland w nóżki? 1 krzew czy 2?
Ta róża mi się podoba i jej cechy też ale może lepsza będzie jakaś inna odmiana?
Z drugiej strony wjazdu ma być różanka (w kolorach różu/bieli/fioletu). Od pn przy samym ogrodzeniu mam zaczątki wysokiego żywopłotu z bukszpanu z przodu ma być niska obwódka bukszpanowa, lawenda a z tyłu planuję trzy buki/klony.
Na początku rzędu szmaragdów mam przed nimi trzy rozplenice a dalej po jakichś 10m początki żywopłotu mieszanego czyli przed szmaragdami np: migdałek na pniu, rododendrony, sosny, jodłę, kulki berberysów, tawułę, lilaki, jałowce kolumnowe, peris itp - na razie niezbyt ciekawe/niedokończone i do poprawek Na końcu działki za szmaragdami w najniższym miejscu działki mam dąb czerwonolistny, 2 doorenbosy, 1 brzoza gracilis i przy samym ogrodzeniu od strony południowej 3 miejscowe młode dęby. Ten fragment jest raz do roku zalewany i traktujemy go jako "ogród naturalistyczny". Działka ma ok 27 arów i jest położona na południowym stoku.
Będę wdzięczna za jakiś pomysł

Witaj nie jestem żadną specjalistką od różale można posadzić bukszpany i ciąc je nisko albo dzwonki niebieskie będą pasowały do pomarańczy Westerland lub jednoroczne rośliny. Westerland to róża parkowa którą można prowadzic jako pnącą dorasta do 2,5 m, ale jest też bardzo kłująca, także trzeba uważać na dzieci chociaż ochroni przed złodziejem bardzo dużo wymieniasz nasadzeń k/ róży warto więc zastosować linie kroplująca, aby krzew miał dostateczną ilość wody. Pytasz czy trzmielina Fortunego, bo ona jest właśnie taka pstrokata, to zależy od gustu wlaściciela ogrodu trudno mi radzić w tej kwestiipozdrawiam serdecznie
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 22:08, 08 paź 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
hanka_andrus napisał(a)
A moje jeszcze na drzewie wiszą. Jutro idę patrzeć, czy ich wiatr nie wywiał.

Pewnie nie wywiał Haniu
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 22:14, 08 paź 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
barbara_krajewska napisał(a)
Aniu, jakie przetwory zrobisz?


Haniu i Basiu z pigwy i gruszki robię nalewki dżemy i taką "pulpę" na naleśniki lub do ciasta , a gruszki jeszcze robię marynowane do pieczonego drobiu z
owocami jałowca, anyżem, octem winnym i innymi przyprawamiaha zapomniałam o kompocie
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 22:16, 08 paź 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
victoriagos napisał(a)




takie chiejstwo - zakupiłam i jakie zdziwko - nic takiego nie wyrosło -tylko zdjęcie na opakowaniu ładne było, buuuu
a wykopywania i przechowywania jest sporo przy tym

Aniu u ciebie co roku są takie ładne? u mnie w zeszłym roku były boskie
w tym roku kiepsko, zauważyłam że wpływ ma też na to miejsce wsadzenia
tegoroczne naszadzenie było piękne tylko tam gdzie kłącze było w cieniu a łodygi w słóńcu,

Miejsce i ziemia bogata, bo dalie szybko rosna i potrzebują dobrego "papu"
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 22:18, 08 paź 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Basilikum napisał(a)
wow ale piekne pigwy, moje malusie sa w porownaniu do twoich. Tez musze do ogrodu poleciec sprawdzic czy jeszcze wisza.

W tym roku faktycznie dały popis bałam się, że popękają bo była susza, ale może tylko jakieś ze dwie pękły
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies