Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Lena1987 10:06, 11 mar 2017

Dołączył: 09 mar 2017
Posty: 4
Zakupie jeszcze siewnik i będę się szkolić. Bardzo dziękuję za pomoc. Jest Pani aniołem... oczywiście dalej będę czytać forum i uzupełniać wiedzę. Zaraz ruszam do sklepów w poszukiwaniu saletry, jak nie znajdę to zamówię z Polski.
Evo 13:27, 12 mar 2017

Dołączył: 24 cze 2016
Posty: 4
Mam kilka pytań odnośnie trawnika po zimie - zakładany był w tamtym roku, więc latem wyglądał pięknie - nawożony, podlewany, co tydzień koszony. Jesienią zastosowany nawóz jesienny. Gdy śnieg stopniał odsłonił straszny widok - całe połacie suchej trawy (pleśni nie widać). Trawnik dokładne już wygrabiłem, oczyściłem, napowietrzyłem i teraz zastawiam się do robić w dalszej kolejności - wapnować cały trawnik i zastosować nawóz wiosenny YaraVila (a może jedno albo drugie), czy też zrobić dosiewkę. Między suchymi źdźbłami trawy gdzie niegdzie pojawiają się pojedyncze zielone źdźbła - hmm może się odbije. Proszę o pomoc i z góry dziękuję ! Zdjęcie w załączeniu.

Gardenarium 19:24, 12 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nic nie sypać oprócz ziemi na gołe placki. Dosiewka nasion i koniec na razie. Na nawozy to jeszcze za wcześnie, a może to jest spalone w ogóle. więc ostrożnie z sypaniem. Nie wierz wyłącznie w sypanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Evo 19:36, 12 mar 2017

Dołączył: 24 cze 2016
Posty: 4


Dziękuję za odpowiedź - ziemia kupowana w workach typu podłoże do trawników tak ? A może żółty piasek ?

A czy teraz mogę posypać trawnik wapnem ? Glebę od zawsze mam kwaśną...
Gardenarium 19:38, 12 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żółty piasek nie, ziemia.

Możesz wapnować, chyba jeszcze nie za późno. To ostatni dzwonek, trawa nie może jeszcze rosnąć, ale śniegu ma nie być. Zastosuj dolomit.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 20:51, 12 mar 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Jeśli nie posiadam własnego wertykulatora to czym najlepiej przeprowadzić taki zabieg? Dodam że powierzchnia ogrodu nie jest duża, wystaczą same metalowe grabie, widły do napowietrzania ? Dodatkowo nagromadziło mi się sporo chwastów, chciałbym się ich pozbyć ponieważ nie wtgląda to zbyt dobrze ... proszę o poradę od czego zacząć, jakich użyć środków to usunięcia chwastów.
Czy po usunięciu chwastów mój trawnik będzie wyglądał tragicznie przez długfi okres czasu ?
Gardenarium 07:02, 13 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To jest właściwe narzędzie ręczne do wertykulacji

Z chwastami walcz dopiero jak będą w stanie pobrać środek, teraz jeszcze za wcześnie skup się na wertykulacji.

Pokaż te chwasty i trawnik. To powiem co robić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 11:02, 13 mar 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Podeślę w piątek zdjęcia bo wtedy będę miał dopiero możliwość. Dziękuję
Iloneek 13:09, 13 mar 2017

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 5
Pani Danusiu - szczerze podziwiam Panią za Pani serce na forum bo co roku te same pytania ale też jestem ogromnie wdzięczna. Dzięki poradom tu na forum robię swoje małe kroczki w ogrodnictwie. Za mało mam czasu aby to mogło się stać moją pasją, więc co chwilę zapominam o tym czy tamtym.
Do rzeczy. Trawnik. Mam działkę od 2012 roku a jeszcze nigdy nie wapnowałam. Dwa lata temu zaczęłam stosować odżywki i nawet miałam zielony dywan, ale tylko 1 sezon. Po drodze milion błędów. Teraz obudziłam się i w końcu robię odczyn gleby (już wiem, że jest za kwaśna), kupiłam Dolomit (wiem, że ostatnia chwila) i jutro zamierzam wziąć się do pracy, ale...jak teraz zwapnuje to za kilka tygodni będę mogła wykonać aerację,żeby ściągnąć ten filc po zimie? i zrobić dosiewkę (dzięki kretom mam kilka placków i mnóstwo nierówności). Pogubiłam się w kolejności wykonywanych czynności.
____________________
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. /Jan Paweł II (Karol Wojtyła)/
Gardenarium 15:35, 13 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też się pogubiłam. Wapnować, odczekać z dwa-trzy tygodnie i regeneracja.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies